Najnowsze artykuły

loading...
Najnowsze artykuły

Kierunki pod lupą w obiektywie kamery

bek technolog chemicznyZdecydowałem się na Technologię chemiczną, ponieważ dziedzina ta wiąże się z ciągłym rozwojem. Technologia wciąż się zmienia, optymalizuje. Dzięki temu nie stoję w miejscu, tylko cały czas się rozwijam, wzbogacam swoją wiedzę i doświadczenia. Rozmawiamy z Mateuszem Bekiem, absolwentem Technologii chemicznej, realizującym się w sowim zawodzie.

Ukończyłeś studia na kierunku Technologia chemiczna. Czym zajmuje się (w możliwie prostych słowach) technolog mobilnych wytwórni betonu?
  • Projektowaniem betonu z uwzględnieniem potrzeb klienta i wymogów specyfikacji technicznej
  • Nadzorem oraz analizą wyników uzyskiwanych w trakcie produkcji betonu – oceną zgodności
  • Rozwiązywaniem potencjalnych problemów jakościowych oraz kontaktem z Działem materiałowym – jakościowym klienta
  • Prowadzeniem szkoleń z zakresu jakości zwiększających świadomość współpracowników, klientów, podwykonawców. 

Jakie studia można skończyć, żeby pracować na podobnym stanowisku?

Moim zdaniem studia z zakresu inżynierii materiałowej oraz budownictwa, w szczególności takie, na których omawiane są właściwości betonu oraz materiałów wiążących.

Dlaczego wybrałeś Technologię chemiczną jako swój kierunek studiów?

Na moją decyzję miał wpływ wybór późniejszych specjalizacji związanych z branżą budowlaną oraz szeroki wachlarz możliwości wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie studiów na tym kierunku w praktyce.

Teraz wiele młodych osób stoi przed pytaniem: kierować się zainteresowaniami, czy ważniejsze są perspektywy zatrudnienia? Jak to było w Twoim przypadku?

Nie jest to łatwe pytanie, z punktu widzenia młodego człowieka, który stoi przed bardzo ważnym życiowym wyborem. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie tych dwóch kwestii w jedną, ponieważ praca zgodna z naszymi zainteresowaniami daje dużą satysfakcję. Jeśli chodzi o mnie, to miałem to szczęście, że tak się właśnie stało.

Dokonując wyboru rozważałeś jakieś inne opcje, czy byłeś zdecydowany tylko na Technologię chemiczną?

Na etapie wyboru kierunku studiów rozważałem kilka możliwości, a nawet studia na innej uczelni. Zdecydowałem się jednak na Technologię chemiczną, ponieważ dziedzina ta wiąże się z ciągłym rozwojem. Technologia wciąż się zmienia, optymalizuje. Dzięki temu nie stoję w miejscu, tylko cały czas się rozwijam, wzbogacam swoją wiedzę i doświadczenia.

Dlaczego akurat AGH?

Akademia Górniczo-Hutnicza to jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju, która daje duże możliwości wyboru kierunku studiów oraz wysoką jakość kształcenia. Ze względu na swoją renomę i wysoki poziom edukacji ułatwia start na ograniczonym z powodu ogólnoświatowego kryzysu rynku pracy. Poza tym studia to nie tylko egzaminy - to też klimat, a AGH w Krakowie doskonale to wszystko łączy.

Jak oceniasz swoje studia? Z pewnością miałeś swoje ulubione przedmioty, ale też takie, z którymi musiałeś się pomęczyć.

Jak większość z nas, w pewnych dziedzinach czuję się mocniejszy, a zdobywane informacje przyswajam z łatwością, w innych z kolei muszę podwajać wysiłek włożony w nabycie wiedzy. Osobiście lubiłem przedmioty związane z betonem, ponieważ teoria zdobyta na zajęciach przekładała się na wiedzę praktyczną nabywaną w laboratorium.

Miałeś konkretny plan na to, co po studiach? Jak rozpoczęła się Twoja droga zawodowa?

Po obronie pracy magisterskiej planowałem rozpoczęcie poszukiwań stażu bądź pracy. Jednak będąc jeszcze na studiach wziąłem udział w spotkaniu ze studentami V roku zorganizowanym przez CEMEX, podczas którego firma ogłosiła program stażowy. Zgłosiłem się, spróbowałem swoich sił i tak ze stażysty stałem się pracownikiem CEMEX Polska. Obecnie pracuję jako Technolog Betonu w Zespole Jakości i Technologii.

Czy Twoja codzienna praca jest mocno powiązana ze studiami, jakie skończyłeś?

Tak. Wiedza zdobyta na studiach z zakresu właściwości betonu i materiałów wiążących wykorzystywana jest przeze mnie na co dzień w praktyce. Jako Technolog Betonu na bieżąco obserwuję rozwój wytrzymałości betonu czy też jego parametry wyjściowe.

Co najbardziej podoba Ci się w pracy? A może coś przeszkadza?

Z pewnością podobają mi się ciągłe wyzwania, które mnie rozwijają oraz Zespół Jakości, który gotowy jest udzielić wsparcia w kryzysowych sytuacjach.

Twój ostatni lub największy sukces?

Mam nadzieję, że największy sukces wciąż na mnie jeszcze czeka. Jeżeli natomiast chodzi o moje ostatnie osiągnięcie, to jest to zwycięstwo w wewnętrznym konkursie firmowym organizowanym przez szefostwo Zespołu Jakości i Technologii Betonu w CEMEX Polska.

Co poradziłbyś nastolatkowi, który właśnie teraz decyduje o przyszłej karierze i myśli właśnie o pracy jako technolog chemiczny? Na czym powinien skupić się już teraz, jakie umiejętności będą mu potrzebne najbardziej?

Poradziłbym młodym ludziom, aby w sposób maksymalny budowali swoją ciekawość i dociekliwość. Powinni również wzmacniać umiejętność logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń i prób. Ważna z perspektywy kariery jest również umiejętność pracy w zespole.

Jeśli nie byłbyś technologiem chemicznym, zostałbyś...

… prawdopodobnie ekonomistą, bo rozważałem rozpoczęcie studiów również na tym kierunku.


Firma Cemex jest Partnerem Programu Edukacyjnego Budujemy lepszą przyszłość, realizowanego w ramach projektu systemowego Biznes dla edukacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wybrać kierunek studiów?

Najpopularniejsze kierunki studiów

Nowe kierunki studiów

loading...
Nowe kierunki studiów