Akustyka to dział fizyki zajmujący się falami akustycznymi. Studia na tym kierunku obejmują wiedzę związaną z powstawaniem i oddziaływaniem dźwięku. Studenci, oprócz akustyki ogólnej poznają także szereg jej zastosowań np. w protetyce słuchu, ochronie przed hałasem czy reżyserii dźwięku. Zdecydowanie są to studia dla ścisłych umysłów, dlatego że akustyka jest przedmiotem należącym do fizyki, a jej zrozumienie dla humanisty może okazać się za trudne. Jeśli już na etapie nauki w szkole średniej polubiłeś fizykę, może warto związać sie z akustyką?
Czytaj więcej...
Studiowanie Architektury wymaga przełamania pewnych popularnych stereotypów edukacyjnych. Mówi się bowiem, że uczniowie przejawiają talenty do nauk ścisłych lub humanistycznych. Człowiek, który świetnie maluje raczej rzadko bywa podejrzewany o uzdolnienia matematyczne. Dobry fizyk zdecydowanie nie kojarzy się z talentem plastycznym. Tymczasem Architektura wymaga wszechstronności oraz wielu talentów. Do cech i kompetencji architekta należą: umiejętność pracy z wieloma skomplikowanymi systemami informatycznymi, wyobraźnia i kreatywność, znajomość materiałów, dokładność.
Czytaj więcej...
Współczesne badania wskazują na to, jak wielki wpływ na życie mieszkańców ma kształt przestrzeni publicznej, dlatego żaden budynek w mieście nie jest traktowany jak osobny, wydzielony obszar. Każdy obiekt wznoszony we wspólnej przestrzeni staje się elementem całości, dlatego ważne, by architekt widział nie tylko projektowany przez siebie obiekt, ale i całą przestrzeń wraz z jej funkcjami i stojącą za nią ideą. Urbanistyka staje się coraz bardziej istotną dziedziną, dlatego studiowanie jej wraz z architekturą wydaje się świetnym pomysłem.
Czytaj więcej...
Architekt to osoba, która odpowiedzialna jest za tworzenie projektów różnego rodzaju budowli wznoszonych przez człowieka. Czym więc zajmuje się architekt krajobrazu? Oczywiście, nie bierze na siebie obowiązków polegających na projektowaniu i wytwarzaniu rozległych krajobrazów! Praca w tym zawodzie polega raczej na projektowaniu takich obiektów architektonicznych, które stanowiły będą spójną całość z zastanymi elementami przestrzeni. Wiele zależy od wyboru uczelni.
Czytaj więcej...
Wbrew pozorom Automatyka i robotyka to niełatwe studia, nawet dla ludzi utalentowanych technicznie i matematycznie. Dlaczego tak jest? Programy studiów uwydatniają często rolę fizyki i mechaniki. Używanie zróżnicowanych języków programowania, narzędzi IT, wielu odmiennych systemów operacyjnych to chleb powszedni specjalistów w dziedzinie automatyki i robotyki. Jeżeli planujesz podjęcie tych studiów, z pewnością warto zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do dalszej lektury tego artykułu!
Czytaj więcej...
Studia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być bardzo ciekawym początkiem drogi zawodowej. W firmach i instytucjach, z racji przepisów prawa, wymaga współpracy, bądź nawet stałej obecności specjalisty BHP. Uważa się, że praca na tym stanowisku nie jest łatwa, jednak trudności związane z wykonywaniem zawodu rekompensują niezłe płace oraz możliwość otwarcia własnej firmy i stosunkowo łatwego rozpoczęcia współpracy z podmiotami gospodarczymi, na które prawo nakłada obowiązek zapewniania pracownikom odpowiednich szkoleń oraz instruktaży.
Czytaj więcej...
Bioinżynieria to topowe studia. Walka o jedno miejsce jest bardzo zacięta. Mimo, że ten kierunek można w Polsce studiować na kilkunastu uczelniach, nie dla wszystkich wystarczy miejsc. Kto chce zostać bioinżynierem musi być mocno "wygimnastykowany" z biologii i chemii. Matura z tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym to podstawa! Druga sprawa niemniej istotna to odpowiednie predyspozycje. Wśród cech i umiejętności predestynujących do studiowania bioinżynierii znajdują się między innymi: cierpliwość, odpowiedzialność, zorganizowanie, konsekwencja, dokładność.
Czytaj więcej...
Biotechnologia to kierunek studiów, który łączy tradycyjne kompetencje technologiczne z umiejętnością wykorzystania organizmów żywych w przetwórstwie i produkcji żywności, materiałów przemysłowych, surowców, leków i wielu innych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak przebiegają studia, jaka jest sylwetka absolwenta oraz jak prezentują się jego szanse na rynku pracy, zapraszamy do dalszej lektury tego tekstu. Studenci pierwszych semestrów przypominają sobie i poznają narzędzia matematyczne, pozwalające opisywać procesy technologiczne. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej...
Na kierunek zapraszamy wszystkich zainteresowanych medycyną molekularną, współczesnymi metodami biologii eksperymentalnej oraz podejmowaniem zadań o charakterze interdyscyplinarnym w ramach współpracy ze specjalistami z pokrewnych dziedzin. Biotechnologia to jedna z najnowocześniejszych dziedzin dzisiejszej medycyny, dlatego jeśli w przyszłości chcesz mieć wpływ na to, w jaki sposób będzie się leczyło ludzi w najbliżej przyszłości to być może te studia powstały z myślą o Tobie! Zapraszamy do dalszej lektury artykułu!
Czytaj więcej...
Budownictwo jest praktyczną dziedziną wiedzy technicznej. Umiejętności, posiadającego odpowiednie uprawnienia, absolwenta budownictwa pozwala mu na projektowanie np. konstrukcji betonowych i stalowych, kierowanie pracami budowlanymi w zakresie inżynierii lądowej i wodnej, oczywiście w zależności od specjalizacji. Studia nie są łatwe. Do przyswojenia jest bardzo dużo wiedzy, która pochodzi ze zróżnicowanych źródeł. Okazją do uzupełnienia umiejętności zdobytych w trakcie studiów są obowiązkowe praktyki, które z założenia wprowadzają absolwenta na rynek pracy.
Czytaj więcej...
Zasadniczym celem kształcenia na kierunku Chemia budowlana jest przygotowanie absolwenta do pracy w obszarze łączącym chemię, technologię, inżynierię materiałową oraz budownictwo. Absolwenci powinni umieć posługiwać się syntetyczną wiedzą z wymienionych dziedzin, korzystania z niej w praktyce a szczególnie w zakresie projektowania, modyfikacji, wytwarzania oraz analityki produktów chemicznych stosowanych w przemyśle budowlanym jak również znać zagadnienia związane z atestacją i certyfikacją wyrobów gotowych, możliwością ich recyklingu i utylizacji.
Czytaj więcej...
Kierunek ten przygotowuje studentów do zarządzania zasobami informacyjnymi oraz wiedzą w różnych gałęziach przemysłu, administracji gospodarczej i nauce oraz kierowania zespołami ludzkimi wykonującymi zadania zlecone - w tym związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem informacji. Studenci przygotowywani są także do administrowania i obsługi systemów informatycznych stosowanych w przemyśle, szkolnictwie lub bankowości. Kandydatom przyda się wiedza i łatwe przyswajanie wiadomości z zakresu nauk ścisłych. Chciałbyś w przyszłości rozpocząć takie studia?
Czytaj więcej...
Ekoenergetyka to nauka, która zajmuje się pozyskiwaniem źródeł energii odnawialnej np. energii pochodzącej ze słońca, promieniowanie bezpośrednie, siły wiatru, energii spadku wody, bioenergii. Ekoenergetyka związana jest z ekoenergią, czyli energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych - z zasobów naturalnych. Absolwent będzie posiadał ogólną wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych, rolniczych i ochrony środowiska. Nabędzie umiejętności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych z zachowaniem zasad szeroko pojętej ochrony środowiska.
Czytaj więcej...
Elektronika jest dziedziną techniki i nauki, która zajmuje się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne, takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody. W obwodach takich można wzmacniać słabe sygnały dzięki nieliniowym charakterystykom elementów czynnych (i ich możliwościom sterowania przepływem elektronów). Podobnie możliwość pracy urządzeń jako przełączniki pozwala na przetwarzanie sygnałów cyfrowych. Studia na takim kierunku nie należą do łatwych, ale dają bardzo duże szanse na zatrudnienie.
Czytaj więcej...
Elektronika i telekomunikacja to dziedziny wiedzy, które stworzyły podwaliny pod współczesne społeczeństwa informacyjne. Dzisiejszy świat w postaci takiej jaką znamy, ukształtowany został w oparciu o wynalazki i dokonania techniczne elektroniki i telekomunikacji. Choć współcześnie coraz mniej ludzi zajmuje się tymi podstawowymi dziedzinami, warto rozważyć, czy zamiast jednej ze specjalizacji informatycznych nie pokusić się o studia bardziej podstawowe i dzięki temu zyskać gruntowną oraz specjalistyczną wiedzę? Jeśli podzielasz ten pogląd, czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Elektrotechnika to dział nauki zajmujący się zastosowaniem zjawisk fizycznych z dziedziny elektryczności i magnetyzmu w różnych gałęziach gospodarki oraz jego teoretycznymi podstawami. Na tym kierunku nauczysz się komputerowego projektowania w dziedzinie sieci i instalacji elektrycznych, zabezpieczania i ochrony urządzeń elektrycznych, a także eksploatacji urządzeń technologicznych, łączeniowych, zabezpieczających, sterujących i pomiarowych zasilanych energią elektryczną, kierowania podległymi sobie pracownikami, podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej.
Czytaj więcej...
Celem energetyki jest wytwarzanie i przesyłanie energii. Jej dystrybucja to zwykle przekazywanie energii elektrycznej i cieplnej. Studia na tym kierunku mają charakter perspektywiczny. Polska i inne kraje Europy stoją przed bardzo poważnymi wyzwaniami w zakresie energetyki. Niestety problemy związane z sieciami przesyłowymi, ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i mało efektywnymi elektrowniami nawarstwiały się od lat. Z pewnością potrzebne okaże się zwiększenie zatrudnienia w tym sektorze, dlatego studia wydają się być bezpieczną inwestycją na przyszłość.
Czytaj więcej...
Co się stanie, gdy fizyka i chemia połączą siły? Najprawdopodobniej dojdzie do wybuchowej reakcji. Tak się stało na kierunku Energetyka i chemia jądrowa, który jest właśnie efektem wzajemnej kooperacji naukowców z tych dwóch wydziałów. Energetyka i chemia jądrowa to studia bardzo ciekawe i wymagające, stanowią doskonałą alternatywę dla tych, którzy wahają się między fizyką a chemią. Na tym kierunku oba przedmioty mają równorzędne znaczenie, a jego absolwenci są specjalistami w jednej i w drugiej dziedzinach. Bez wątpienia zwiększa to ich szanse na rynku pracy.
Czytaj więcej...
Kierunek ten związany jest z używaniem w diagnostyce i terapii ultradźwięków, pól magnetycznych i elektrycznych, różnego rodzaju promieniowań: podczerwonego, ultrafioletowego, jądrowego. Absolwenci tego kierunku pracują w szpitalach i placówkach medycznych przy obsłudze specjalistycznej aparatury medycznej i sprzęcie. Nie każdy wie, że zawód fizyka medycznego jest zawodem regulowanym. Nie wiesz, co to znaczy? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury artykułu dotyczącego fizyki medycznej! Być może będzie to Twój przyszły zawód?
Czytaj więcej...
Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu fizyki oraz jej technicznych zastosowań, opartą na podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych. Absolwent posiada umiejętności rozumienia i opisu zjawisk fizycznych, korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej i technicznych systemów diagnostycznych oraz przetwarzania i przekazywania informacji. Średnia kandydatów na jedno miejsce: około 3. Sporo, prawda? Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ studia fizyczne to świetny początek naukowej kariery! Zainteresowani? Zapraszamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej...
Czy współczesny kartograf to osoba, która ręcznie wykreśla skomplikowane mapy, posługując się narzędziami kreślarskimi? Tak jak w wielu sferach życia, także i w kartografii oraz geodezji niezwykle istotne stały się techniki komputerowe. Współczesne mapy to wielkie i bardzo złożone bazy danych, które mogą, choć nie muszą, przybierać postać wizualną, a więc taką, jaką znamy najlepiej. Podobne przemiany przeszła geodezja. Choć tradycyjne techniki odmierzania terenu są nadal powszechnie używane, to jednak niesamowitym ułatwieniem jest korzystanie z pomiarów satelitarnych.
Czytaj więcej...
Ciągły rozwój przemysłu górniczo-hutniczego oraz dziedzin pokrewnych wymagają wykwalifikowanej kadry inżynierskiej ,znającej tendencje rozwojowe w przemyśle wydobywczym, a także skutecznie wykorzystujące już istniejące rozwiązania w tej dziedzinie. Kierunek Górnictwo i geologia łączy gałąź przemysłu jaką jest górnictwo z geologią, nauką o Ziemi, jej budowie, historii i procesach zachodzących na powierzchni i w jej wnętrzu. Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę z zakresu nauk o ziemi, nauk matematycznych i technicznych. Chcesz wiedzieć więcej?
Czytaj więcej...
Studia w zakresie gospodarki przestrzennej są dobrym pomysłem dla osób, które cenią sobie szerokie perspektywy zawodowe. Wikipedia, podaje następującą definicję gospodarki przestrzennej: "to całokształt działań biernych i czynnych dotyczących podmiotów i przedmiotów związanych z organizacją użytkowania przestrzeni." Już wszystko jasne prawda? Jeśli nie, zapraszamy do lektury tego tekstu, z pewnością pomoże wam zorientować się, co jest przedmiotem tych studiów, na czym polega nauka, oraz jakie możliwości zawodowe posiada absolwent tego kierunku.
Czytaj więcej...
Można przewidywać rosnące zapotrzebowanie gospodarki na absolwentów studiów inżynierskich, wszechstronnie wykształconych zarówno w dziedzinie akustyki, jak i elektroniki z informatyką. Można przewidywać rosnące zapotrzebowanie gospodarki na absolwentów studiów inżynierskich, wszechstronnie wykształconych zarówno w dziedzinie akustyki, jak i elektroniki z informatyką. Zaczyna się od solidnych podstaw z dziedziny matematyki, fizyki i informatyki, poznaje się też podstawy muzyki. Dlaczego warto rozpocząć ten kierunek studiów i gdzie pracują absolwenci?
Czytaj więcej...
Osoba, która jest absolwentem tych studiów posiada niebywały zestaw kompetencji. Jest inżynierem, a podstawą jego wykształcenia jest matematyka, fizyka i chemia. Jego intelekt musi cechować się kreatywnością i dyscypliną. Posiada umiejętności w zakresie nauk medycznych oraz wiedzę o biologii. Tak szeroki zestaw umożliwia realizację celów inżynierii biomedycznej. Istotą tej dziedziny jest bowiem opracowywanie i modyfikacja urządzeń medycznych służących procesowi diagnostycznemu i terapeutycznemu. Zastanawiasz się nad wyborem studiów na kierunku Inżynieria biomedyczna?
Czytaj więcej...
Wyobraźmy sobie, że aby wytworzyć pewien produkt w fabryce, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu reakcji chemicznych na wielką skalę. Tego rodzaju proces nie może być niezaplanowany, przypadkowy i chaotyczny. Aby zapobiec powstawaniu niebezpiecznych sytuacji, ograniczyć koszty oraz zapewnić jak najwyższą jakość finalnego produktu, należy zaplanować i stworzyć odpowiedni system urządzeń, dzięki którym produkcja przebiegać będzie w optymalnych warunkach. Tego rodzaju zadania to wymarzone pole do działania dla inżynierów chemicznych i procesowych.
Czytaj więcej...
Uczelnie prowadzące kierunek unikatowy Inżynieria i gospodarka wodna kształcą specjalistów z zakresu budowy obiektów hydrologicznych oraz ochrony środowiska przed wodą i suszą. Kierunek o charakterze przyrodniczo-technicznym bazującym na podstawowych przedmiotach ścisłych i przyrodniczych. Program studiów obejmuje treści związane z ogólnymi przedmiotami ścisłymi: matematyką, fizyką czy chemią oraz specjalistyczną wiedzę z zakresu: planowania zagospodarowania przestrzennego, zaopatrzania w wodę i jej odprowadzania czy zachowania czystości zbiorników i akwenów.
Czytaj więcej...
Studia Inżynieria internetu są przygotowane z myślą o kandydatach, którzy ukończyli edukację na poziomie szkoły średniej i zdali egzamin maturalny, a swoją przyszłość zawodową chcą związać z branżą informatyczną. Inżynieria internetu nieco różni się od klasycznych studiów informatycznych - kierunek studiów przygotowuje absolwentów, którzy już na etapie nauki będą mogli wyspecjalizować się w jednej, wąskiej dziedzinie programowania czy projektowania. Czy warto wybrać te studia? Jakie umiejętności nabywają studenci? Zapraszamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej...
Unikatowy kierunek studiów daje możliwość połączenia wiedzy z zakresu fizyki, chemii i informatyki z wiedzą z zakresu nauk o materiałach inżynierskich, metalowych, ceramicznych oraz o tworzywach i kompozytach polimerowych. Z pewnością jest to tylko kierunek dla osób obdarzonych ścisłym umysłem i analitycznym sposobem myślenia, a także rozwiązywania problemów. Dlaczego? Program studiów dotyczy zaawansowanych treści z zakresu nauk chemicznych, fizycznych oraz matematycznych. Jeśli jesteś ścisłowcem i chcesz skończyć przyszłościowy kierunek, czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Inżynier materiałów jest człowiekiem, którego kompetencje są zbudowane na bazie gruntownej znajomości matematyki, chemii oraz fizyki. Dziedziny te umożliwiają zrozumienie procesów związanych z wytrzymałością, właściwościami, kształtowaniem struktury i troską o jakość materiałów. Zadaniem inżyniera materiałów jest planowanie procesów związanych z kształtowaniem, przetwarzaniem i wytwarzaniem materiałów w oparciu o konkretne specyfikacje. Studia w zakresie Inżynierii materiałowej są idealną drogą, by zyskać wiedzę i umiejętności niezbędne do budowania kariery zawodowej w licznych branżach przemysłowych.
Czytaj więcej...
Inżynieria mechaniczno-medyczna to wyjątkowe studia międzykierunkowe, łączące w sobie przedmioty typowo techniczne z medycznymi. Ośrodki medyczne wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na specjalistów, którzy poza ogromną wiedzą techniczną z zakresu urządzeń medycznych, posiadaliby również znajomość zagadnień medycznych. Student zdobywa wiedzę zarówno z zakresu podstawowej wiedzy medycznej, jak i mechanicznej. To bardzo atrakcyjne połączenie sprawia, że absolwenci są rozchwytywani na rynku pracy. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do dalszej lektury artykułu!
Czytaj więcej...
Inżynierią medyczną z pewnością zainteresują się osoby gotowe wspierać wykwalifikowaną służbę medyczną nowoczesnym sprzętem medycznym. Uruchomienie takiego kierunku studiów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie w branży medycznej. Lekarze różnych specjalizacji leczą pacjentów za pomocą skomplikowanych urządzeń, które ktoś musi zaprojektować, obsługiwać lub serwisować. Inżynierowie medyczni za to właśnie mają być odpowiedzialni. By dostać się na Inżynierię medyczną należy przejść rekrutację. Odbywa się ona na zasadzie konkursu świadectw maturalnych.
Czytaj więcej...
Nowy kierunek Inżynieria naftowa i gazownicza jest odpowiednikiem kierunku funkcjonującego na europejskich i amerykańskich uczelniach technicznych o nazwie petroleum engineering. To szeroki zespół specjalistycznych zagadnień dotyczących rozpoznawania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (zarówno na morzu, jak i na lądzie), sposobów ich eksploatacji, dystrybucji wydobytych surowców, wreszcie ich transportu i magazynowania. Absolwenci Inżynierii naftowej i gazowniczej uzyskują przygotowanie z inżynierii złożowej ukierunkowanej głównie na wydobycie ropy naftowej.
Czytaj więcej...
Studia na kierunku Inżynieria nanostruktur dają szeroką wiedzę w zakresie podstaw fizyki, matematyki i chemii oraz umiejętności poprawnego stosowania metod matematyczno-przyrodniczych w rozwiązywaniu problemów fizycznych i chemicznych, również z wykorzystaniem technologii informatycznych. Student tego kierunku uczy się stosowania ścisłych metod obliczeniowych do opisu stanu układu, zyskuje umiejętność sprawnego posługiwania się przyrządami pomiarowymi: mechanicznymi, optycznymi, elektrycznymi i elektronicznymi, potrafi samodzielnie analizować i rozwiązywać złożone problemy.
Czytaj więcej...
Inżynieria odnawialnych źródeł energii to bardzo przyszłościowe studia inżynierskie, kształcące specjalistów, którzy zasilą kadry prężnie rozwijającego się sektora gospodarki pozyskiwania energii z zasobów odnawialnych. Na kierunku studiów Inżynieria odnawialnych źródeł energii nauczysz się przygotowywać rzetelne programy energetyczne - m.in. dla samorządów lokalnych - z zakresu odnawialnych źródeł energii i jednocześnie będziesz potrafił oceniać ich wpływ na środowisko, a także zdobędziesz kwalifikacje aby zostać prywatnym wytwórcą energii.
Czytaj więcej...
Kierunek studiów Inżynieria Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych jest odpowiedzią na zmieniający się rynek motoryzacyjny. Pomysł zastosowania napędu hybrydowego od dziesięcioleci towarzyszył przemysłowi motoryzacyjnemu. Zastosowanie tego typu napędu wymagało opracowania nowych technologii. Pierwszą firmą, której udało się stworzyć masowo produkowany samochód hybrydowy jest Toyota, która w 1997 roku wprowadziła do sprzedaży pierwszą generację modelu Prius. Dziś można powiedzieć, że samochód ten wyprzedzał swoją epokę. Chcesz wiedzieć wiecej?
Czytaj więcej...
Przed osobami marzącymi o karierze menadżerskiej otwierają się kolejna, ciekawa perspektywa - studia na kierunku Inżynieria produkcji. Przygotowują one profesjonalne kadry menadżerskie do zarządzania procesami produkcji w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Kandydaci gotowi studiować Inżynierię produkcji muszą dysponować wiedzą z zakresu przedmiotów ścisłych, a także posiadać umiejętność analitycznego myślenia, szybkiego wysuwania wniosków w oparciu o analizowane treści i zdolności sprawnego komunikowania się z otoczeniem. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej...
Nauki techniczne, a właściwie inżynieryjne to matematyka i fizyka. Oczywiście ważnym ich aspektem jest też chemia i materiałoznawstwo. Wypracowywanie środków inżynieryjnych w postaci maszyn, procesów czy urządzeń technicznych wymaga wiedzy z zakresu projektowania, prototypowania, programowania i mechaniki. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy jeszcze zaawansowane wiadomości o procesach rozgrywających się w środowisku naturalnym, otrzymamy profil wiedzy inżyniera środowiska. Gruntowne wykształcenie fachowców tej specjalności zapewniają odpowiednie studia.
Czytaj więcej...
Jeżeli interesują Cię studia techniczne, ale powiązane także z naukami przyrodniczymi powinieneś rozważyć interdyscyplinarny kierunek Inżynieria systemów biotechnicznych. Kandydat powinien wykazywać się zdolnościami z matematyki i fizyki, a także zamiłowaniem do ekologii. Poznasz tam nowoczesne metody projektowania i utrzymania systemów technicznych wykorzystywanych w produkcji rolniczej, leśnej, przetwórstwie żywności oraz gospodarce komunalnej. Studia dostarczą Ci wiedzy i umiejętności z zakresu budowy i eksploatacji maszyn specjalistycznych w szeroko rozumianym środowisku ich pracy.
Czytaj więcej...
Od kandydata wymaga się nienagannego stanu zdrowia. Jest to spowodowane ryzykiem zawodowym i pracą w nie do końca naturalnych dla ludzkiego organizmu warunkach. Program studiów zakłada zgłębianie wiedzy o pojazdach latających w obrębie atmosfery ziemskiej i tych poza nią, np. na zajęciach z budowy silników oprócz samolotowych studenci będą poznawać także składowe silników rakietowych. Absolwent, który otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera powinien posiadać wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie konstruowania, wytwarzania i eksploatacji statków powietrznych i obiektów kosmicznych.
Czytaj więcej...
Interdyscyplinarny charakter kierunku (fizyka-chemia-technologia) powinien zapewnić dobre przygotowanie absolwenta do wyzwań związanych z intensywnym rozwojem techniki i nowymi trendami w elektronice i dziedzinach pokrewnych oraz rozwiązywaniu problemów, które ten rozwój powoduje. Absolwent powinien posiadać sprawność komunikowania się oraz zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi w przemyśle oraz małych i średnich przedsiębiorstwach, związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem materiałów inżynierskich. Ma kompetencje niezbędne do obsługi i nadzoru urządzeń.
Czytaj więcej...
Branża przetwórstwa tworzyw polimerowych jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki, dlatego powstało zapotrzebowanie na specjalistów od przetwórstwa tworzyw do pracy w działach konstrukcji, projektowania, technologii i zarządzania. Naturalna konsekwencją tego faktu było stworzenie kierunku studiów Mechniczna inżynieria tworzyw. Kierunek ma profil praktyczny co oznacza, że będziesz zobligowany do odbycia staży i praktyk przemysłowych w najlepszych firmach branży przetwórstwa tworzyw polimerowych.
Czytaj więcej...
MiBM, bo tak nazywane są studia, które będą przedmiotem tego artykułu to kierunek, dla ludzi uzdolnionych technicznie, którzy gotowi są spędzić kilka najlepszych lat swojego życia na poznawaniu projektowania, mechaniki, budowy i eksploatacji różnego typu maszyn. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem tego właśnie kierunku, zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, a uzyskasz podstawową wiedzę o tym, jak przygotować się do studiów, na czym polega nauka na tym kierunku oraz jakie perspektywy zawodowe tworzy nauka MiBM. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej...
Mechatronika to wymagające studia dla ludzi ambitnych, obdarzonych wyobraźnią, kreatywnością, talentem matematycznym i programistycznym oraz zdolnością do rozwiązywania złożonych problemów oraz tworzenia optymalnych algorytmów. Choć rekrutacja i cały przebieg studiów wymagają wielu poświęceń, zdobyte w trakcie nauki wykształcenie w pełni rekompensuje wszystkie wysiłki. Mechatronik na rynku pracy jest zwykle osobą, która otrzymuje wiele ciekawych ofert. Jeśli myślisz o rozpoczęciu tego kierunku studiów, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!
Czytaj więcej...
Kierunek studiów uruchomiono, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom producentów mięsa oraz młodzieży, gotowej do pracy w sektorze mięsnym. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Przekazują cenną wiedzę z dziedzin nauk rolniczych i ekonomicznych oraz umiejętności cenione na rynku pracy. O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wszyscy maturzyści. Najłatwiej będą mieli ci, legitymujący się dobrze zdaną maturą z języka nowożytnego i przedmiotów przyrodniczych. Warunkiem jest posiadanie choć minimalnej wiedzy i umiejętności z zakresu biologii i języka obcego.
Czytaj więcej...
Metalurgia to dziedzina, która bada przeróbki rud metali aż do produktu końcowego (np. dach samochodu). Skupia się głównie na wytwarzaniu przedmiotów użytkowych. Absolwenci tego kierunku posiadają umiejętności posługiwania się wiedzą z zakresu: metalurgii ekstrakcyjnej, przetwórstwa metali i stopów, nauki o materiałach, utylizacji odpadów technologicznych, recyklingu metali, techniki cieplnej, podstaw automatyki, informatyki oraz ekologii. Jeśli chciałbyś w przyszłości rozpocząć ten kierunek studiów, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!
Czytaj więcej...
Nanotechnologia - to ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Nanotechnologia jako dziedzina wiedzy to stosunkowo młoda nauka, która znajduje zastosowanie w najważniejszych dziedzinach: elektronice, technice, robotyce, medycynie. Jeśli chciałbyś rozpocząć przyszłościowe studia techniczne, być może jest to kierunek właśnie dla Ciebie! Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej lektury! Dowiesz się jaki program studiów jest realizowany oraz gdzie absolwenci znajdują pracę.
Czytaj więcej...
Po kierunku absolwenci mają umiejętności w zakresie projektowania inżynierskiego, projektowania technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów inżynierskich oraz kształtowania i badania ich struktury i własności, projektowania maszyn i urządzeń mechatronicznych oraz innych produktów oraz wytwarzania i eksploatacji systemów nanostrukturalnych, są przygotowani do samodzielnego opracowywania i obsługi specjalistycznego oprogramowania komputerowego oraz aparatury naukowo-badawczej i pomiarowej. Zapraszamy do dalszej lektury artykułu!
Czytaj więcej...
Słuchacze studiów na makrokierunku Nanotechnologie i nanomateriały w praktyce korzystają z podstawowej wiedzy z zakresu fizyki i technicznych zastosowań fizyki, nauk chemicznych i technicznych oraz chemicznych procesów technologicznych. Ponadto posiadają umiejętności z zakresu technologii, projektowania i wytwarzania nowoczesnych nanomateriałów. Absolwenci tego kierunku znają obowiązujące w przemyśle chemicznym przepisy prawne i etyczne. Dlaczego warto rozpocząć ten kierunek studiów i gdzie absolwenci znajdują zatrudnienie? Dowiedź się więcej!
Czytaj więcej...
Studia na kierunku Nawigacja powinni podejmować kandydaci charakteryzujący się uzdolnieniami w dziedzinie nauk ścisłych, rozwiniętą orientacją przestrzenną, aktywnością, jak również predyspozycjami organizacyjnymi w kierowaniu zespołami ludzi. Kierunek ten daje szanse na zobaczenie kawałka świata. Aż 60% wszystkich zajęć realizowanych w ramach programu studiów mają charakter praktyczny â są to głównie zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia czy warsztaty. Dzięki temu studia będą ciekawą przygodą! Gdzie pracują absolwenci tych studiów? Dowiedź się więcej, czytając dalszą część artykułu!
Czytaj więcej...
Kandydatom na ten kierunek przydadzą się uzdolnienia matematyczno-fizyczne oraz zmysł techniczny. Ważne jest też zainteresowanie tematyką z zakresu budowy i eksploatacji statków, okrętów i innych obiektów oceanotechnicznych, gdyż ten kierunek studiów dotyczy właśnie ich. Praca zawodowa po ukończeniu Oceanotechniki jest w głównej mierze związana z projektowaniem konstrukcji i technologią budowy i remontu okrętów oraz obiektów oceanotechnicznych, organizowaniem i nadzorowaniem ich produkcji i prac remontowych oraz obsługi siłowni i urządzeń okrętowych.
Czytaj więcej...
Nieważne, czy jesteś krótkowidzem, czy masz dalekowzroczne plany na przyszłość. Nie ma znaczenia, czy patrzysz przez różowe okulary, czy też czarno wszystko widzisz. Jeśli interesuje cię ludzkie oko, jego struktura, właściwości i funkcje to musisz zainteresować się kierunkiem studiów o nazwie optometria. Optometria to dziedzina wiedzy łącząca fizykę z medycyną, zajmująca się procesem widzenia. Zadaniem optometrii jest badanie wzroku i likwidowanie wszelkich problemów z nim związanych. Optometrysta bada wzrok i stara się "naprawić" wszelkie nieprawidłowości.
Czytaj więcej...
Optyka to studia z zakresu wiedzy stosowanej zajmującej się procesem widzenia oraz jego ochroną, usprawnieniem oraz badaniem światła. Jest to kierunek z działu fizyki zajmujący się światłem i jego oddziaływaniem na materie. Program studiów zawiera przedmioty z zakresu fizyki, biologii i chemii takie jak: mikrobiologia i elementy parazytologii, optiometria, fizyka płynów, chemia z elementami biochemii. Jeśli chciałbyś zostać w przyszłości optykiem i zastanawiasz się jakie przedmioty są realizowane w ramach programu, zapraszamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej...
Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę z zakresu technologii papiernictwa i poligrafii oraz maszyn papierniczych i poligraficznych. Celem kształcenia jest przygotowanie do kierowania współczesnymi procesami wytwórczymi, w zakresie ww. dziedzin. Absolwentowi przyda się umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi w przemysłach: papierniczym, poligraficznym i pokrewnych. Należy pamiętać o tym, że jest to kierunek techniczny, na którym zajęcia i wykłady dotyczą takich dziedzin jak: chemia, fizyka czy budowa maszyn. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Recykling jest maksymalizacją ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów włożonych w ich przetworzenie. Dzięki takim działaniom chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia. Recykling odbywa się w dwóch obszarach: produkowania dóbr oraz późniejszego powstawania z nich odpadów. Recykling jest systemem organizacji obiegu materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Studenci poznają zasady produkcji materiałów, które można odzyskać.
Czytaj więcej...
Rewitalizacja dróg wodnych to kierunek dla wszystkich chcących związać swoją przyszłość z dziedziną przebudowy i odnawiania szlaków wodnych, a także miejsc, na których szlaki te się znajdują lub mają dopiero powstać. W Polsce istnieje ponad 3,6 tys. km szlaków wodnych, niestety prawie wszystkie zupełnie są zaniedbane, potrzebni są zatem specjaliści potrafiący podjąć działania mające na celu przywrócenie gospodarczej i turystycznej użyteczności rzek oraz istniejących kanałów. Aby dowiedzieć się więcej na temat kierunku, zapraszamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej...
Studia na tym kierunku przygotowują do pracy w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce żywnościowej. Przykładowe specjalności to technika rolnicza, ekonomika i organizacja usług technicznych w rolnictwie, informatyka w inżynierii rolniczej. Osobom wybierającym się na Technikę rolniczą i leśną przyda się znajomość i łatwe przyswajanie nauk ścisłych oraz duży zmysł techniczny i informatyczny. Program obejmuje także elementy ekonomii. Jak widać zakres materiały sprawia, że jest kierunek interdyscyplinarny, dlatego najlepiej poradzą sobie osoby o wielu talentach.
Czytaj więcej...
Technologia chemiczna zajmuje się rozwojem metod służących do wytwarzania użytecznych związków chemicznych na skalę przemysłową. Przyszły student tego kierunku powinien interesować się naukami chemicznymi. Większość zajęć to ćwiczenia i laboratoria. Kontakt z różnymi substancjami, czasem szkodliwymi to nieodłączna część praktyki studenta Technologii chemicznej. Przynajmniej 60% zajęć powinny stanowić seminaria, ćwiczenia laboratoryjne, audytoryjne lub projektowe. Chemia to jedna z najważniejszych dzień w rozwoju nowoczesnych technologii. Zainteresowany?
Czytaj więcej...
Technologia drewna to techniczny kierunek studiów, na którym poza zainteresowaniem techniką przydadzą się również zdolności manualne. Kierunek łączy w sobie naukę o drewnie, technologii drewna i wyrobów z drewna oraz organizację drzewnictwa i ekonomikę. Przyszły inżynier powinien być rzetelny, dokładny i odpowiedzialny. Przynajmniej 50% zajęć powinno być prowadzonych w formie seminariów, laboratoryjnych lub projektowych. Przedmioty realizowane podczas studiów dotyczą wielu zagadnień: fizyki, chemii, matematyki, a także nauki o materiałach czy robotyki.
Czytaj więcej...
Studia na kierunku Technologie energii odnawialnych dają słuchaczowi podstawową wiedzę z zakresu budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn i urządzeń branży odnawialnych źródeł energii. Pozna on zasady mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych. Kandydatami na ten kierunek są przede wszystkim osoby o umysłach ścisłych, którzy nie boją się trudnych studiów, bo w zamian dostaną wykształcenie techniczne, które da im bardzo duże szanse zatrudnienia. Jeśli w przyszłości chciałbyś rozpocząć ten kierunek, czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Kierunek Technologie i systemy bezpieczeństwa to studia, które poświęcone są szeroko pojętym problemom bezpieczeństwa obiektów przemysłowych, infrastruktury, informacji i środowiska naturalnego. Kierunek ten pozwala na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy o szerokim zakresie tematycznym związanym z zagrożeniami w każdej dziedzinie życia publicznego. Specjalistyczne treści oraz bogaty program studiów sprawia, że absolwenci bez większych trudności znajdą pracę. Zastanawiasz się gdzie? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej...
Kierunek studiów Telekomunikacja kształci specjalistów w zakresie projektowania, realizacji i eksploatacji urządzeń transmisji danych, sygnałów obrazu i dźwięku. Na Telekomunikacji student zostaje przygotowany do samodzielnego rozwiązywania problemów w zakresie projektowania, realizacji i eksploatacji analogowych i cyfrowych układów, urządzeń oraz systemów telekomunikacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Czytaj więcej...
Absolwent studiów w oparciu o zdobytą wiedzą na temat przetwórstwa metali, technologii materiałowych, informatyki, ekonomii, ekologii oraz umiejętności praktycznych, powinien wykazać się twórczą postawą w zakresie zagadnień związanych z wirtualizacją procesów technologicznych i swobodnego posługiwania się dostępnymi narzędziami informatycznymi do realizacji problemów technologicznych. System kształcenia oparto o model dwustopniowych studiów magisterskich, przy czym kandydaci na stopień magisterski mogą rekrutować się spośród innych kierunków technicznych.
Czytaj więcej...
Program studiów obejmuje dużo nauk ścisłych, dlatego przyszłym kandydatom niezbędna będzie ich dobra znajomość oraz łatwe przyswajanie, z informatyką włącznie. Przyda się też zainteresowanie samą tematyką włókienniczo-tekstylną (proces wytwarzania, obróbka, konfekcjonowanie) oraz naukami technicznymi i technologicznymi. Jakie przedmioty są realizowane w ramach programu studiów? Gdzie absolwenci znajdują zatrudnienie? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat włókiennictwa jako kierunku studiów, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu!
Czytaj więcej...
Stworzenie tego kierunku jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na ekspertów takich specjalności jak nauki techniczne, matematyczne i przyrodnicze. Dynamiczny rozwój tych dziedzin nauki sprawił, że obecnie poszukiwani są właśnie absolwenci tych kierunków. Studia na tym kierunku pozwalają studentom zapoznać się z nowinkami technologicznymi i naukowymi, co ułatwi im później zdobycie zatrudnienia. Co możesz robić na po tych studiach i dlaczego w ogóle warto je wybrać? Chcesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do lektury całego artykułu!
Czytaj więcej...
Interdyscyplinarny kierunek studiów, jakim jest Zarządzanie i inżynieria produkcji umożliwia kształcenie specjalistów, potrafiących łączyć nowoczesną wiedzę i umiejętności inżynierskie z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi. W szczególności oczekuje się od nich oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej, umiejętności w zakresie ekonomii, zarządzania, finansów, rachunkowości, prawa, ekologii, logistyki itp. Absolwent jest specjalistą w zakresie dwóch kluczowych działów w przedsiębiorstwie. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem.
Czytaj więcej...
Studia na kierunku Zarządzanie inżynierskie mają charakter interdyscyplinarny łącząc wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania z przygotowaniem inżynierskim.Program studiów cechuje nowoczesność, szeroki profil kształcenia, co pozwala odnaleźć się na rynku pracy. Jaka wiedza jest opanowywana przez studentów? Zarządzanie inżynierskie to kierunek łączący treści związane z tradycyjnym zarządzaniem, a także z technicznymi zagadnieniami, które są tożsame kierunkom inżynierskim. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do dalszej lektury artykułu o Zarządzaniu inżynierskim!
Czytaj więcej...
Współczesny rynek pracy poszukuje specjalistów posiadających umiejętności wielokierunkowego spojrzenia na technikę. Firmy wspomagające poszukiwanie pracowników dla przedsiębiorstw wskazują na dwie szczególnie ważne cechy, którymi powinni charakteryzować się współcześni inżynierowie tzn. znać zagadnienia marketingu i być komunikatywnymi. Tak wzbogacona wiedza inżynierska wyzwala nowatorskie myślenie o przyszłościowych rozwiązaniach technicznych. Po co technice zarządzanie? Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, zapraszamy do lektury artykułu!
Czytaj więcej...