Agrochemia to unikatowy interdyscyplinarny kierunek studiów, który pozwala wykorzystywać największe zalety chemii w procesach oddziaływania związków chemicznych zachodzących w glebie i roślinach oraz w hodowli zwierząt. Agrochemia ma na celu zwiększenia urodzajności gleby, zwiększenie plonów i poprawy jakości produktów rolnych. Absolwent będzie posiadał wiedzę z zakresu nauk chemicznych i rolniczych, która pozwoli mu ją praktycznie wykorzystać i rozwijać w pracy zawodowej. Studenci z powodzeniem znajdą pracę w firmach specjalizujących się w produkcji rozwiązań dla rolnictwa.
Czytaj więcej...
Jest to makrokierunek, który łączy w sobie wiedzę z zakresu funkcjonowania i ochrony ekosystemów wodnych oraz bezpieczeństwa żywieniowego człowieka. Student poznaje zasady chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych, a także zasady sterowania tymi procesami, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa żywnościowego na każdym etapie produkcji i przetwarzania surowca. Kto jest idealnym kandydatem na te studia? Jakie są perspektywy zatrudnienia i dlaczego warto wybrać właśnie ten kierunek? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej...
Studia łączą wiedzę z zakresu diagnostyki żywności i środowiska wodnego. Po pierwszym roku studiów student wybiera ścieżkę kształcenia o odrębnym programie i realizuje standardy dla kierunku Technologia Żywności i Żywienie człowieka albo dla kierunku Rybactwo. Kierunek ten jest przeznaczony dla osób, które z jeden strony wykazują zainteresowanie zagadnieniami dietetycznymi i żywnościowymi, a z drugiej chciałby zdobyć wiedzę z zakresu technik ochrony środowiska. Chcesz wiedzieć więcej na temat Analityki żywności i środowiska wodnego? Zachęcamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej...
Architekt to osoba, która odpowiedzialna jest za tworzenie projektów różnego rodzaju budowli wznoszonych przez człowieka. Czym więc zajmuje się architekt krajobrazu? Oczywiście, nie bierze na siebie obowiązków polegających na projektowaniu i wytwarzaniu rozległych krajobrazów! Praca w tym zawodzie polega raczej na projektowaniu takich obiektów architektonicznych, które stanowiły będą spójną całość z zastanymi elementami przestrzeni. Wiele zależy od wyboru uczelni.
Czytaj więcej...
Bezpieczeństwo żywności to kierunek, na którym student ma do czynienia z naukami chemicznymi, biologicznymi i technicznymi. Główne sfery zainteresowania to podstawy produkcji surowców roślinnych i zwierzęcych, inżynieria żywności, przetwarzanie i dystrybucja żywności, zagadnienia z zakresu identyfikacji, monitorowania oraz kontroli krytycznych parametrów bezpieczeństwa surowców i produktów, zasady ochrony srodowiska czy też systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności w łańcuchu żywnościowym. To świetny kierunek studiów dla wszystkich, którym nie straszna jest nauka biologii i chemii!
Czytaj więcej...
Biochemia czyli nauka, która łączy chemię organiczną z biologią. Zajmuje się substancjami organicznymi o wysokim znaczeniu biologicznym, np. białka, węglowodany, lipidy, aminokwasy i tym podobne. Dodatkową dziedziną zainteresowania są przemiany chemiczne zachodzące wewnątrz żywych komórek. Studia mają charakter interdyscyplinarny, dlatego kandydaci muszą wykazywać zainteresowanie zarówno tematyką chemiczną, jak i biologiczną. Kto da sobie radę na tych studiach i gdzie można po biochemii znaleźć pracę? Zachęcamy do dalszej lektury całego artykułu!
Czytaj więcej...
Nauka z pogranicza biologii i fizyki obejmująca ogół procesów lub zjawisk fizycznych związanych z funkcjonowaniem organizmów żywych np. zjawisk zmiany energii świetlnej w inne formy energii, zjawisk elektrycznych, mechaniki ruchów, czy też transportu przez błony biologiczne. Studia o charakterze interdyscyplinarny umożliwiają zarówno solidne opanowanie podstaw biologii molekularnej, jak i poznanie metod stosowanych przez współczesną fizykę eksperymentalną i teoretyczną, do badania struktury biocząsteczek oraz procesów zachodzących na poziomie molekularnym.
Czytaj więcej...
Żyjemy w czasach intensywnego i szybkiego rozwoju nie tylko technologii, ale i nauk przyrodniczych. Odpowiedzią na to jest bioinformatyka, której zadaniem jest m.in. zastosowanie metod matematycznych i informatycznych do przetwarzania ogromnej ilości danych uzyskiwanych podczas badań układów biologicznych, głównie w takich dziedzinach jak biologia molekularna, biologia strukturalna, biochemia czy genetyka. Obecnie bioinformatyka jest wykorzystywana przez przyrodników, jak i przez informatyków. Jeśli chciałbyś rozpocząć ten kierunek studiów, czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Bioinżynieria to topowe studia. Walka o jedno miejsce jest bardzo zacięta. Mimo, że ten kierunek można w Polsce studiować na kilkunastu uczelniach, nie dla wszystkich wystarczy miejsc. Kto chce zostać bioinżynierem musi być mocno "wygimnastykowany" z biologii i chemii. Matura z tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym to podstawa! Druga sprawa niemniej istotna to odpowiednie predyspozycje. Wśród cech i umiejętności predestynujących do studiowania bioinżynierii znajdują się między innymi: cierpliwość, odpowiedzialność, zorganizowanie, konsekwencja, dokładność.
Czytaj więcej...
Nowoczesne metody produkcji żywności wymagają znajomości nie tylko biologii czy chemii, ale także informatyki i wielu przedmiotów technicznych. Na licznych uczelniach w kraju można studiować Bioinżynierię produkcji żywności, interdyscyplinarny kierunek będący konglomeratem różnorodnych dyscyplin naukowych dających niezwykle bogatą wiedzę, cenne umiejętności i kompetencje społeczne. By dostać się na Bioinżynierię produkcji żywności nie trzeba być omnibusem. Wystarczy bardzo dobre świadectwo maturalne i jak najwyższe oceny z biologii, chemii i matematyki.
Czytaj więcej...
Studia na kierunku Bioinżynieria w produkcji zwierzęcej, które obejmują najbardziej innowacyjne dziedziny wiedzy i techniki nauczania, są odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnej nauki i praktyki w rozwijającej się bardzo intensywnie dziedzinie naukowej, zwłaszcza w kontekście wykorzystania jej osiągnięć w gospodarce. Wiedza i kompetencje nabyte podczas studiów łączących teoretyczne podstawy nauk technicznych i przyrodniczych z umiejętnościami warsztatowymi i opanowaniem nowoczesnych technik laboratoryjnych są bardzo doceniane przez potencjalnych przez pracodawców.
Czytaj więcej...
Studia interdyscyplinarne, które obejmują dwa kierunki: Technologię żywności i żywienie człowieka oraz Rybactwo. Program nauczania tego kierunku obejmuje treści związane z biotechnologią, analizę jakości żywności, a nawet genetykę czy toksykologię. Dlatego studia na tym kierunku do łatwych nie należą, jednak ich specjalistyczny charakter sprawia, że absolwenci bez najmniejszych problemów znajdą pracę zaraz po zakończeniu studiów. A gdzie znajdą pracę? Między innymi w ośrodkach badawczych czy przy prowadzeniu testów i badań diagnostycznych.
Czytaj więcej...
Panorama nauki przechodzi bardzo intensywne przemiany. Wiele ogólnych dziedzin wiedzy podlega procesom dzielenia i fragmentowania. Oferta kształcenia wyższego świetnie odzwierciedla kierunki tych przemian. Mamy bowiem do wyboru mnóstwo szczegółowych studiów. W grze pozostały jednak pewne klasyczne kierunki, które rokrocznie przyciągają dziesiątki tysięcy kandydatów. Należy do nich Biologia. Gdyby tłumaczyć tę nazwę z języka greckiego otrzymalibyśmy sformułowanie "wiedza o życiu". Definicja ta może z powodzeniem zostać utrzymana i obowiązywać w leksykonach i słownikach.
Czytaj więcej...
Biotechnologia to kierunek studiów, który łączy tradycyjne kompetencje technologiczne z umiejętnością wykorzystania organizmów żywych w przetwórstwie i produkcji żywności, materiałów przemysłowych, surowców, leków i wielu innych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak przebiegają studia, jaka jest sylwetka absolwenta oraz jak prezentują się jego szanse na rynku pracy, zapraszamy do dalszej lektury tego tekstu. Studenci pierwszych semestrów przypominają sobie i poznają narzędzia matematyczne, pozwalające opisywać procesy technologiczne. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej...
Eksploatacja mórz i oceanów jest kierunkiem idealnym dla tych, którzy interesują się biologią organizmów morskich, geologią morza, ochroną środowiska morskiego. Jest to kierunek, który łączy w sobie elementy różnych dziedzin nauki: zarówno ścisłych (takich jak matematyka i fizyka), jak i biologicznych. Podczas studiów na tym kierunku słuchacze uczą się rozumieć i analizować zjawiska i procesy, które dokonują się w środowisku morskim oraz wpływ człowieka na to środowisko. Jeśli chciałbyś poznać zagadnienia związane z eksploatacją oceanów, czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Atrakcyjna nazwa kierunku oraz realizowany program studiów zawierający nowe przedmioty o szerokim charakterze, wychodzą naprzeciw aktualnej sytuacji w rolnictwie między innymi produkcji roślin alternatywnych z wykorzystaniem do celów energetycznych i paliwowych. Nowy kierunek Farmerstwo jest powrotem do całościowego traktowania rolnictwa, podzielonego, w minionym okresie tworzenia wielkich gospodarstw rolnych, na produkcję roślinną i zwierzęcą. Z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego rolnictwa, które wybiera sporo kandydatów na studia.
Czytaj więcej...
Czy współczesny kartograf to osoba, która ręcznie wykreśla skomplikowane mapy, posługując się narzędziami kreślarskimi? Tak jak w wielu sferach życia, także i w kartografii oraz geodezji niezwykle istotne stały się techniki komputerowe. Współczesne mapy to wielkie i bardzo złożone bazy danych, które mogą, choć nie muszą, przybierać postać wizualną, a więc taką, jaką znamy najlepiej. Podobne przemiany przeszła geodezja. Choć tradycyjne techniki odmierzania terenu są nadal powszechnie używane, to jednak niesamowitym ułatwieniem jest korzystanie z pomiarów satelitarnych.
Czytaj więcej...
Geofizyka to dyscyplina w dziedzinie nauk o Ziemi, w której bada się Ziemię jako planetę metodami naukowymi używanymi w fizyce. Przedmiotem badań w Geofizyce są procesy fizyczne zachodzące w geosferach: litosferze, atmosferze i hydrosferze. Celem badań geofizycznych jest wyjaśnienie zjawisk obserwowanych w Ziemi na gruncie pojęć i terminów fizyki, wykorzystując prawa i teorie fizyki. Student kierunku Geofizyka powinien cechować się ambicją w stawianiu sobie niestandardowych problemów badawczych oraz wyobraźnią przestrzenną i zdolnościami plastycznymi.
Czytaj więcej...
Nauka zajmującą się badaniem budowy, własności i historii Ziemi oraz procesami, które w niej zachodzą. Student tego kierunku zdobywa wiedzę na temat: budowy i historii Ziemi, rozpoznawania minerałów, skał i skamieniałości, rozumienia procesów przeobrażających wnętrze i powierzchnię Ziemi oraz istniejący na niej świat organiczny, a także z zakresu występowania i dokumentowania surowców mineralnych, występowania, wydobycia i ochrony wód podziemnych oraz własności mechanicznych gruntów. Zdobytą wiedzę łączy się w górnictwie, budownictwie i przemyśle wydobywczym.
Czytaj więcej...
Państwa i społeczeństwa współczesnego świata staja obecnie przed wieloma problemami wynikającymi z coraz powszechniejszej antropopresji, degradacji i wyczerpywania się zasobów środowiska, a także jego zmian w skali lokalnej i globalnej. Geomonitoring jest kierunkiem skupiającym się na śledzeniu środowiska i badaniu jego zmian.Kierunek geomonitoring to wiedza przyrodnicza w praktyce. Studenci otrzumują wiedzę, którą bezproblemowo wykorzystają do przeprowadzania do testów sprawdzających poziom zanieczyszczenia: powietrza, wody czy gleby. Chcesz wiedzieć więcej?
Czytaj więcej...
Ciągły rozwój przemysłu górniczo-hutniczego oraz dziedzin pokrewnych wymagają wykwalifikowanej kadry inżynierskiej ,znającej tendencje rozwojowe w przemyśle wydobywczym, a także skutecznie wykorzystujące już istniejące rozwiązania w tej dziedzinie. Kierunek Górnictwo i geologia łączy gałąź przemysłu jaką jest górnictwo z geologią, nauką o Ziemi, jej budowie, historii i procesach zachodzących na powierzchni i w jej wnętrzu. Studenci tego kierunku zdobywają wiedzę z zakresu nauk o ziemi, nauk matematycznych i technicznych. Chcesz wiedzieć więcej?
Czytaj więcej...
Gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych został przygotowany dla młodych ludzi, których interesują nowoczesne rozwiązania techniczne do zagospodarowania odpadów. Studenci tego kierunku przyswajają wiedzę dotyczącą zwiększania korzyści gospodarczych poprzez zmniejszanie udziału odpadów komunalnych składowanych i rekultywację terenów zdegradowanych. Słuchacze posiądą zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych oraz umiejętności rozwiązywania problemów z zakresu inżynierii środowiska wewnętrznego i zewnętrznego.
Czytaj więcej...
Uczelnie prowadzące kierunek unikatowy Inżynieria i gospodarka wodna kształcą specjalistów z zakresu budowy obiektów hydrologicznych oraz ochrony środowiska przed wodą i suszą. Kierunek o charakterze przyrodniczo-technicznym bazującym na podstawowych przedmiotach ścisłych i przyrodniczych. Program studiów obejmuje treści związane z ogólnymi przedmiotami ścisłymi: matematyką, fizyką czy chemią oraz specjalistyczną wiedzę z zakresu: planowania zagospodarowania przestrzennego, zaopatrzania w wodę i jej odprowadzania czy zachowania czystości zbiorników i akwenów.
Czytaj więcej...
Leśnictwo to nauka, ale też gałąź gospodarki narodowej, obejmująca zagospodarowanie, pielęgnowanie, ochronę, użytkowanie oraz odnawianie lasów. Studia te przeznaczone są dla osób interesujących się biologią i geografią. Kandydat musi lubić obcowanie z przyrodą, ponieważ przyszła praca wykonywana jest w dużej mierze w terenie. Do pracy w zawodzie niezbędna jest wyobraźnia przestrzenna, umiejętność pracy w grupie, ale też podejmowania indywidualnych decyzji w sytuacjach takich jak pożar lasu. Chcesz wiedzieć więcej? W takim razie czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Kierunek medycyna roślin łączy w sobie teorię i praktykę w takich obszarach nauk przyrodniczych jak botanika i ekologia. Podczas studiowania tego kierunku studenci przyswajają wiedzę z zakresu biologii oraz ekologicznych aspektów występowania i rozwoju czynników chorobotwórczych roślin, a także zagrażających im szkodników i chwastów. Studenci poznają zagrożenia dla roślin oraz możliwości ich zwalczania oraz profilaktyki. Absolwent uzyskuje wiedzę z zakresu biologii oraz ekologicznych aspektów występowania i rozwoju czynników chorobotwórczych roślin.
Czytaj więcej...
Międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze (MISMP) to nowoczesna forma bezpłatnych studiów dziennych, szczególnie atrakcyjnych dla kandydatów o szerokich zainteresowaniach zorientowanych na nauki przyrodnicze, którzy chcą studiować poza tradycyjnym systemem ograniczonym do jednej dyscypliny akademickiej. Taki rodzaj studiów zapewnia bardziej wszechstronne przygotowanie do zawodu, co w znacznym stopniu zwiększa szanse znalezienia swego miejsca na zmieniającym się rynku pracy. Studia odbywają się w trybie indywidualnym, pod kierunkiem opiekuna naukowego (tutora).
Czytaj więcej...
Studenci kierunku Mikrobiologia mają wpojony nawyk ustawicznego kształcenia, są otwarci na nowe trendy i techniki pracy oraz na unowocześnianie i podnoszenie efektywności wykonywania zadań w miejscu zatrudnienia. Absolwenci z tytułem magistra potrafią organizować i kierować pracą zespołów. Potrafią także podejmować współpracę ze specjalistami z innych dziedzin, przejmując w miarę potrzeby rolę konsultanta w zakresie problemów mikrobiologicznych i immunologicznych. Ponadto są przygotowani do pracy naukowej i dydaktycznej w zakresie mikrobiologii i dyscyplin pokrewnych.
Czytaj więcej...
Student uzyska podstawowe przygotowanie w zakresie chemii, biochemii, biotechnologii, anatomii, histologii, ekologii, genetyki, immunologii, epidemiologii oraz patologii. Oprócz tego zapozna się z biologią środowiska wodnego i glebowego, podstawami przetwórstwa żywności, chorobami zakaźnymi człowieka i zwierząt oraz chorobami wirusowymi - grzybiczymi i bakteryjnymi roślin. Słuchacz tego kierunku posiądzie wiedzę z zakresu mikrobiologii ogólnej, wirusologii, mikologii oraz parazytologii oraz zostanie przygotowany do pracy z materiałem biologicznym i klinicznym.
Czytaj więcej...
Kierunek Neurobiologia łączy biologię, biochemię i farmakologię z anatomią i fizjologią oraz psychologią i elementami nauk medycznych. Neurobiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie dziedzin nauk przyrodniczych. Jako nauka interdyscyplinarna, Neurobiologia obejmuje badania dotyczące struktury, funkcji, a także rozwoju ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego człowieka i zwierząt, zarówno w warunkach fizjologicznych jak i patologicznych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego kierunku, koniecznie czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Jest to idealny kierunek dla tych, którzy interesują się biologią, geologią, ochroną środowiska związaną z morzem i organizmami morskimi. Oceanografia łączący w sobie elementy wielu dziedzin nauki: zarówno ścisłych (takich jak matematyka i fizyka), jak i biologicznych. Będąc już na studiach, możemy wybierać wśród kilku specjalności. Najczęściej są to: oceanografia biologiczna, fizyczna, chemiczna i geologia morza (specjalności oczywiście zależą od wyboru konkretnej uczelni). Dlaczego warto wybrać ten kierunek i jakie stanowiska zajmują absolwenci?
Czytaj więcej...
Utworzenie kierunku - Ochrona roślin i kontrola fitosanitarna ma przynieść kadrę wspierającą rolników w sprawach ochrony roślin. Ma to związek z dyrektywą unijną nakładającą na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia zintegrowanych zasad ochrony roślin i w związku tym zapewnienia rolnikom odpowiednich usług doradczych w tym zakresie. Program studiów na tym kierunku zawiera diagnozowanie i zwalczanie chorób i szkodników roślin, problematykę zrównoważonego stosowania pestycydów, zasady i sposoby zapobiegania obniżaniu plonów. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej...
Kim jest absolwent ochrony środowiska? To człowiek, który umie chronić środowisko naturalne. Zastanówmy się, jaką wiedzą musi dysponować człowiek, który ma za zadanie uczestniczyć w pracach związanych z ochroną środowiska. Przede wszystkim musi mieć szerokie i zaawansowane wiadomości o samym środowisku, niezbędne są tu dziedziny takie jak: ekologia, biologia, chemia i fizyka. Istotna jest też wiedza o zagrożeniach, dlatego studenci tego kierunku poświęcają znaczne ilości czasu na opanowanie szczegółowych zagadnień związanych z czynnikami szkodliwymi.
Czytaj więcej...
Kierunek studiów Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami przeznaczony jest dla osób zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi do pozyskiwania energii odnawialnej oraz zagospodarowania odpadów pochodzenia rolniczego. Jeśli zasady ochrony środowiska nie są Ci obce, a przyszłość naszej planety niezwykle droga, być może warto przemyśleć wybór tego kierunku? Pamiętaj jednak, że program studiów jest niezwykle obszerny i obejmuje wiele zagadnień, więc czeka Cię sporo nauki! Dalej jesteś zainteresowany? Świetnie, w takim razie zapoznaj się z charakterystyką kierunku.
Czytaj więcej...
Studenci tego kierunku dość często zdradzają niczym nieuzasadnione kompleksy wobec swoich kolegów i koleżanek botaników, chemików, czy biologów. Czym jest ogrodnictwo? Ogrodnictwo to dziedzina związana z projektowaniem, rozwijaniem i ochroną upraw ogrodniczych różnego rodzaju. Jest to niezwykle stara dziedzina wiedzy, można bowiem zaryzykować twierdzenie, że wiedza i umiejętności zakładania ogrodów była istotną częścią najdawniejszych kultur i cywilizacji! Aby dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku studiów, zapraszamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej...
Kierunek umożliwia podejmowanie unikalnych w kraju studiów integrujących dyscypliny, których naturalna łączność i wzajemne uzupełnianie się nie zostały dotąd w pełni urzeczywistnione w kształceniu uniwersyteckim i wykorzystane w praktyce. Przyroda to nowoczesne studia oferujące szeroką interdyscyplinarną wiedzę z zakresu biologii, geografii, oceanografii, chemii, fizyki oraz matematyki. Chciałbyś wiedzieć gdzie pracują studenci tego kierunku i jakie umiejętności nabywają w tracie zajęć? Zachęcamy do dalszej lektury artykułu dotyczącego kierunku!
Czytaj więcej...
Rolnictwo było jednym z pierwszych zajęć, jakie opanował człowiek. Umiejętność prowadzenia gospodarstw rolnych przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Światy wielkiej nauki i wsi zostały skrzyżowane stosunkowo niedawno. Wraz z rewolucją przemysłową do rolnictwa zaczęły trafiać maszyny, które ułatwiały prace na roli. Wraz z rozwojem nowoczesnej chemii rozpoczęto opracowywać optymalne receptury nawozów i środków biobójczych, niezbędnych w walce ze szkodnikami. Dziś nie istnieją już prawie gospodarstwa rolne, prowadzone tradycyjnymi metodami.
Czytaj więcej...
Rybactwo to taki zespół skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie organizmami wodnymi. Odbywa się to zgodnie z zasadami ekonomii i założeniami ochrony przyrody. Kandydat na ten kierunek powinien interesować się przyrodą, a zwłaszcza jego wodną częścią. Nie należy zapominać są to studia osób ścisłych, a podstawowa wiedza dotycząca przemysłu, biologii czy anatomii będzie niezbędna już w czasie pierwszego semestru. Chcesz wiedzieć więcej na temat realizowanego programu studiów? Koniecznie czytaj dalej!
Czytaj więcej...
Prawo, normy etyczne, a także świadomość społeczna wyznaczają dość wysokie standardy traktowania zwierząt, a ich obecność w otoczeniu staje się ważnym elementem kształtującym postawy konsumenckie. Kierunek kształcenia Stosowana psychologia zwierząt stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów z zakresu psychologii zwierząt, posiadających kwalifikacje umożliwiające prawidłowe rozpoznawanie potrzeb behawioralnych zwierząt w konkretnych warunkach hodowlanych oraz określanie i realizację możliwych sposobów ich zaspokojenia.
Czytaj więcej...
Studia na tym kierunku przygotowują do pracy w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce żywnościowej. Przykładowe specjalności to technika rolnicza, ekonomika i organizacja usług technicznych w rolnictwie, informatyka w inżynierii rolniczej. Osobom wybierającym się na Technikę rolniczą i leśną przyda się znajomość i łatwe przyswajanie nauk ścisłych oraz duży zmysł techniczny i informatyczny. Program obejmuje także elementy ekonomii. Jak widać zakres materiały sprawia, że jest kierunek interdyscyplinarny, dlatego najlepiej poradzą sobie osoby o wielu talentach.
Czytaj więcej...
Tego rodzaju kierunki nie należą do łatwych, ponieważ studenci poznają różne rodzaje wiedzy, o bardzo zróżnicowanym charakterze i przeznaczeniu. Takim właśnie kierunkiem jest Technologia żywności i żywienie człowieka. Studia te zawierają w sobie elementy biotechnologii, chemii spożywczej, przetwórstwa żywności, dietetyki oraz biochemii, fizjologii oraz medycyny. Technolog żywności to człowiek, który potrafi zarządzać przemysłową produkcją i przetwórstwem żywności, zna zagadnienia związane żywieniem człowieka i potrafi zastosować je w praktyce.
Czytaj więcej...
Słuchacz tego kierunku zdobędzie rzetelną wiedzę podstawową o charakterze interdyscyplinarnym z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i nauk o środowisku, a także aspektów prawnych dotyczących ochrony środowiska. Wiedza podstawowa uzupełniona będzie o wiedzę o charakterze technologicznym i inżynierskim. Student pozna podstawowe procesy i problemy ochrony środowiska oraz metody ich rozwiązywania, dlatego jeśli w przyszłości chciałbyś pracować w placówkach zajmujących się takimi działaniami, być może warto wybrać się na technologię ochrony środowiska?
Czytaj więcej...
Kierunek dla miłośników zwierząt, chcących nieść im pomoc. Absolwentem jest lekarz weterynarii. Specjalizację zdobywa się praktykując zawód po ukończeniu kierunku, w trakcie studiów nie ma podziału na specjalizacje. Weterynarz jest znawcą chorób zwierzęcych, ich profilaktyki, leczenia, higieny, także ochrony ludzi przed chorobami odzwierzęcymi. Kandydatom prócz wiedzy z biologii i chemii przyda się również precyzja, cierpliwość, opanowanie i szybkie łączenie faktów w celu postawienia diagnozy. Przyda sie oczywiście też przyjazne nastawienie do każdego zwierzaka!
Czytaj więcej...
To nowy makrokierunek studiów magisterskich, a dokładnie połączenia trzech wydziałów: wydziału chemii, biologii i zarządzania. W programie studiów zarządzanie środowiskiem pojawiają się treści związane bezpośrednio z zaganieniami ochrony i zarządzania środowiskiem, również wodnym. Kto jest idealnym kandydatem? Absolwenci makrokierunku uzyskają magisterium po zakończeniu dwuletnich, czterosemestralnych studiów drugiego stopnia (czwarty semestr przeznaczony jest na pisanie pracy magisterskiej). Chcesz wiedzieć więcej na temat zarządzania środowiskiem?
Czytaj więcej...
Zootechnika to nauka o racjonalnym chowie, hodowli zwierząt i ich użytkowaniu. Studia na tym kierunku przeznaczone są dla osób interesujących się naukami przyrodniczymi. Prawidłowa opieka nad zwierzętami wymaga dużej wiedzy o ich zachowaniach, żywieniu i pielęgnacji. Większość stanowisk dla absolwentów, związana jest bezpośrednio z opieką nad zwierzętami. Praca zootechnika wymaga więc dobrej kondycji fizycznej. Kandydatowi przyda się refleks, czasem chroniący przed reakcją zwierząt, cierpliwość i brak alergii. Zapraszamy do dalszej lektury!
Czytaj więcej...