Biologia i zdrowie człowieka to nowy kierunek studiów przygotowany w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy oraz zapotrzebowanie społeczne. Kierunek powstał z myślą o przygotowaniu specjalistów przygotowanych do działalności na rzecz ochrony, promowania i wspomagania zdrowia ludzi oraz w zakresie zdrowia środowiskowego, w oparciu o gruntowną wiedzę i umiejętności metodyczne z obszaru biologii i ekologii człowieka.
Często można spotkać się z opinią, w myśl której Zdrowie publiczne to kierunek dla osób, którym nie powiodło się na studiach medycznych. Oba te obszary są niemal całkowicie rozłączne i dotyczą zupełnie innego przedmiotu. Kierunek lekarski to wiedza o leczeniu chorób. Zdrowie publiczne związane jest natomiast ze społecznymi aspektami problemów medycznych. Można powiedzieć to w inny, dosadny sposób: lekarz nie zna problematyki zdrowia publicznego, natomiast nawet dobrze wykształcony specjalista w tym zakresie nie ma kompetencji lekarskich.
W jaki sposób przygotować się do rekrutacji na kierunek "Zdrowie publiczne"?
Pierwszym krokiem powinno być, jak zawsze w takich wypadkach,
przejrzenie ogłoszeń komisji rekrutacyjnej uczelni, którą wybrałeś. Będziesz mógł tam odnaleźć listę przedmiotów, które zostaną wzięte pod uwagę w ustalaniu punktacji, dzięki której sporządzona zostanie lista rankingowa. Możesz też spotkać się z uczelniami, które poza świadectwem maturalnym nie mają dodatkowych wymagań.
Czy Zdrowie publiczne to trudne studia?
Bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.
Musisz jednak wiedzieć, że w odróżnieniu od wielu kierunków, będziesz musiał opanować teoretycznie i praktycznie dwie szerokie dziedziny:
- wiedzę medyczną,
- wiedzę społeczną.
Sens studiów polega na zyskaniu umiejętności łączenia tych dwóch dziedzin w celu zrozumienia medycznych i pozamedycznych mechanizmów, które mają istotny wpływ na zdrowie publiczne.
Gdzie specjalista w zakresie zdrowia publicznego może znaleźć pracę?
Lista miejsc, w których wiedza o zdrowiu publicznym może okazać się bardzo ważna jest dość długa, dlatego wymienimy
jedynie najważniejsze:
- administracja publiczna;
- branża farmakologiczna;
- służba zdrowia;
- promocja zdrowia.
Komentarze obsługiwane przez CComment