×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
phoca_thumb_m_kudrycka1300 mln zł na wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSzW). 95 polskich uczelni ma teraz szansę na dofinansowanie. O dofinansowanie ubiegało się 365 spośród wszystkich - 456 - uczelni w Polsce, prywatnych i publicznych.

Jak poinformowało biuro prasowe MNiSzW, przyznanie 300 mln zł dla uczelni wiąże się z rozstrzygnięciem drugiej edycji konkursu pt. "Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni". W jego ramach MNiSzW pozytywnie oceniło projekty 95 uczelni, które teraz mogą otrzymać dofinansowanie.

Wśród uczelni, których projekty MNiSzW oceniło najwyżej, są: Politechnika Gdańska, Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu.

Najwięcej punktów zdobył projekt Politechniki Gdańskiej powołujący studia międzywydziałowe o kierunku: inżynieria biomedyczna. Drugie miejsce zajęła Bielska Wyższa Szkoła im. Józefa Tyszkiewicza za projekt "rozwoju potencjału dydaktycznego i doskonalenia procesu kształcenia".

W rozmowie z PAP Małgorzata Szymańska z Departamentu Wdrożeń i Innowacji MNiSzW powiedziała, że najwyżej punktowane uczelnie "mogą liczyć na to, że otrzymają całość wnioskowanej kwoty dofinansowania". Z pozostałymi uczelniami MNiSzW "przeprowadzi negocjacje, w wyniku których kwota ta może zostać zmniejszona".

Jej zdaniem, ministerstwo szczególnie doceniło te uczelnie, których projekty zwiększą szanse absolwenta na rynku pracy. "Ze względu na obecną sytuację w Polsce największe szanse w konkursie mają uczelnie techniczne" - powiedziała.

MNiSzW oceniało także, czy projekt zakłada działania możliwe do zrealizowania, jego budżet oraz czy będzie miał długotrwały efekt. "Ważne jest, aby działania zakładane przez projekt nie skończyły się np. po roku" - podkreśliła.

W ramach programu i wiążącego się z nim konkursu uczelnie mogą pozyskiwać środki np. na otwieranie nowych kierunków studiów. Program finansuje także dostosowywanie programów na istniejących kierunkach studiów do potrzeb rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy.

Uczelnie mogą też wykorzystywać fundusze na programy wyrównawcze dla studentów z matematyki i fizyki oraz współpracę uczelni z pracodawcami w zakresie wzmocnienia praktycznych elementów nauczania.

Jak powiedziała Szymańska, przyznane pieniądze wiążą się z realizacją unijnego "Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki". "85 proc. środków pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, a 15 proc. to środki budżetu państwa" - wyjaśniła.

Według MNiSzW, celem konkursu była "budowa potencjału rozwojowego uczelni poprzez rozszerzenie i poprawę jakości oferty edukacyjnej". "Na trzy kolejne edycje konkursu ministerstwo przewiduje blisko 1 mld złotych" - zapowiedziało Biuro Prasowe resortu nauki.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment