sukcesPonad połowa studentów uważa, że rynek pracy jest zamknięty na młodych ludzi! Szansę znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy po prawie każdym kierunku studiów mają tylko ci, którzy mają siłę przebicia, charyzmę, ale przede wszystkim - znajomości. Jak młodzi oceniają możliwości zatrudnienia i rynek pracy w Polsce?


Nierówny rynek pracy

Portal praca.pl opublikował wyniki badania przeprowadzanego we wrześniu wśród grupy 511 studentów, z które jasno wynika, że studiujący nie są pewni, jak potoczy się ich kariera. Tylko 13% żaków przyznało, że rynek pracy w Polsce jest otwarty i sprzyja młodym. Połowa ankietowanych przyznało, że oprócz wykształcenia potrzebne są również kontakty oraz znajomości, jak i siła przebicia. Aż 36% studentów sądzi, że rynek pracy to zła przestrzeń dla młodych ludzi. Sporo osób wskazało na nieadekwatne wymagania pracodawców. Firmy wymagają od świeżo upieczonych absolwentów doświadczenia, które młodzi ludzie dopiero próbują zdobyć w pierwszej poważnej pracy.
motivation

Program studiów a praktyka

Z raportu Hays Global Skills Index wynika, że problem leży w niedopasowaniu kompetencji studentów i absolwentów do wymagań pracodawców. Młodzi co prawda posiadają wiedzę teoretyczną, ale brak im praktyki i doświadczenia. Pracodawcy wolą zatrudnić starszego pracownika z doświadczeniem niż inwestować w tych młodych, których wiele trzeba jeszcze nauczyć. Na szczęście aż ponad 93% studentów biorących udział w badaniu portalu Praca.pl uważa, że karierę najlepiej rozpocząć jeszcze na studiach. Ponad 55% jest za tym, żeby odbyło się to już na pierwszym lub drugim roku, co może zaskakiwać. Dowodem na to jest ilość żaków, którzy decydują się na odbycie praktyk czy dodatkowych staży.

Inwestycja w przyszłość

60% ankietowanych wzięło sprawy w swoje ręce i odbyło już praktyki lub zakończyło staż zawodowy. Aż 38% z tej grupy sądzi, że nie nauczyła się zbyt wiele, ale nie uznaje tego za czas kompletnie stracony. To zły wynik, jednak należy pamiętać, że ocena praktyk czy stażu zależy od indywidualnych preferencji, polityki firmy czy nastawienia samych pracowników. 14% badanych z tej grypy to szczęściarze, którzy przyznali, że praktyki pozwoliły im na znalezienie wymarzonej pracy. 12% z kolei sądzi, że praktyki zawodowe były bezwartościowe i nie przyniosły nic dobrego. Dla większości ankietowanych najważniejszym celem praktyk było zdobycie doświadczenia, rozwinięcie kompetencji i współpraca z ekspertami.
girls

Co po studiach?

Połowa wszystkich ankietowanych nie planuje podjęcia kolejnych studiów czy drugiego kierunku. Aż 35% żaków myśli o studiach podyplomowych, które pozwolą na podniesienie własnych kwalifikacji. Podyplomówki są dobrze ocenianie przez pracodawców. Dla firmy oznacza to, że pracownik chce się kształcić i wykonywać swoją pracę jeszcze lepiej. Zdecydowanym zaskoczeniem jest liczba osób, które chciałyby zostać na uczelni po uzyskaniu dyplomu. Aż 17% ankietowanych nie liczy na znalezienie pracy po uzyskaniu wyższego wykształcenia, a chciałoby kontynuować naukę na studiach doktoranckich.

Źródło: praca.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment