phoca_thumb_s_uniwersytet_wilenski_budynekW 1570 roku w Wilnie utworzono kolegium jezuickie, które 9 lat później, 31 marca 1579 roku, król Stefan Batory przekształcił w uniwersytet.

Uczelnia, zamknięta po Powstaniu Styczniowym, wskrzeszona w odrodzonej Polsce, do 1939 roku funkcjonowała jako Uniwersytet Stefana Batorego. Uniwersytet wydał grono wybitnych profesorów i absolwentów, zasłużonych dla kultury polskiej i litewskiej. Z Uniwersytetem Wileńskim związani byli między innymi ksiądz Skarga, Poczobut-Odlanicki, bracia Śniadeccy, Mickiewicz, Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Tomasz Zan i wielu innych. W pierwszej połowie 19 wieku była to najważniejsza polska uczelnia.

Dziś Uniwersytet Wileński jest wśród 5 procent najlepszych wyższych uczelni świata. Studiuje w nim prawie 24 tysiące studentów. 

W ramach uroczystości z okazji jubileuszu Uniwersytetu Wileńskiego, w Bibliotece imienia Smuglewicza zostanie zaprezentowany oryginał pierwszej litewskiej książki - Katechizmu Martynasa Mażwidasa.

źródło: Polskie Radio

Komentarze obsługiwane przez CComment