phoca_thumb_s_rece1Stanowiska wyposażone w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie umożliwiające pracę z komputerem osobom niewidomym i słabo widzącym udostępniła w czwartek Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej w Gliwicach. "To urządzenia o światowym standardzie, spełniające różne potrzeby zarówno studentów, jak i wykładowców, przygotowujących dla nich materiały" - powiedział rzecznik Politechniki, Paweł Doś.

W bibliotece są dwa stanowiska - jedno dla osób niewidomych, drugie dla słabo widzących. Są wyposażone m.in. w oprogramowanie powiększające informacje na ekranie, syntezator mowy dla języka polskiego i angielskiego, program odczytu ekranu współpracujący z syntezatorami mowy oraz z monitorem brajlowskim.

Stanowiska są także wyposażone w przydatne zwłaszcza w uczelni technicznej urządzenia do tworzenia grafiki wypukłej, jak rysunki, wykresy, czy diagramy, drukarkę brajlowską, a także przeglądarki multimedialne. Skanery wraz z oprogramowaniem OCR, służącym do rozpoznawania znaków i całych tekstów, pozwalają niepełnosprawnym studentom na czytanie książek, czasopism i innych publikacji.

Obecnie Politechnika Śląska kształci 171 niepełnosprawnych studentów, w tym 30 osób niewidomych lub słabo widzących. "Mamy nadzieję, że ta inwestycja zachęci kolejnych do studiowania w naszej uczelni, która systematycznie modernizuje się, likwidując bariery dla niepełnosprawnych" - zaznaczył Paweł Doś.

Koszt inwestycji to blisko 50 tys. zł. Środki pochodziły z budżetu uczelni.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment