Kim chciałbyś zostać kiedy dorośniesz? To pytanie prawdopodobnie słyszał każdy. I pewnie większość z nas miała duży problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem wszelkie wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego kierunku kształcenia, a co za tym idzie zawodu wykonywanego w dorosłym życiu, rozwieje z pewnością nowe wydarzenie w kalendarzu Targów w Krakowie: Targi Edukacyjne - Festiwal Zawodów w Małopolsce 2013. 

Wybierz świadomie

Festiwal Zawodów w Małopolsce to projekt, który ma pomóc małopolskim gimnazjalistom w wyborze najodpowiedniejszej ścieżki kształcenia, zgodnej z ich predyspozycjami. Festiwal, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, dołączył do organizowanych od kilkunastu lat przez Targi w Krakowie Targów Edukacyjnych, tworząc nowe kompleksowe wydarzenie. Przez trzy dni, od 21 do 23 marca 2013 r., uczniowie będą mogli zapoznać się z ofertą 53 szkół (zawodowych oraz wyższych). Każda z nich zaprezentuje praktyczne aspekty zawodów zgrupowanych w siedmiu branżach: turystyczno-gastronomicznej, informatycznej, budowlanej, społeczno-medycznej, rolno-przetwórczej, mechaniczno-mechatronicznej oraz usługowej. To nie koniec atrakcji. Tradycyjnie na Targach zaprezentują się Uczelnie wyższe – z Polski, ale i z zagranicy, co z pewnością zainteresuje nie tylko tegorocznych maturzystów, ale także studentów planujących edukację poza krajem. Nowa formuła wydarzenia pozwoliła wzbogacić ofertę Targów. Idealnie trafiamy w potrzeby młodych ludzi, którzy chcieliby świadomie obrać ścieżkę edukacji kariery – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Dobre zagraniczne wzorce
 
Festiwal Zawodów w Małopolsce będzie zorganizowany na wzór odbywającego się we francuskim Lyonie Mundialu Zawodów, w którym szkoły zawodowe z Małopolski biorą w udział od 2002 roku. Wydarzeniem towarzyszącym Targom będzie konferencja poświęcona m. in kwestiom doradztwa zawodowego. Od września 2012 roku w małopolskich szkołach uruchomiony został program edukacyjny z zakresu doradztwa zawodowego. Polega on na indywidualnych konsultacjach i zajęciach grupowych pod kątem wyboru kierunku dalszego kształcenia oraz zawodu, a także udzielaniu wsparcia informacyjnego w zakresie możliwych ścieżek kształcenia i trendów rynku pracy. 
Od momentu uruchomienia programu do marca br. skorzysta z niego, podczas zajęć w szkołach, ponad 3000 małopolskich gimnazjalistów. Ogółem do 2015 roku w ramach projektu planowane jest objęcie doradztwem zawodowym co najmniej 100 szkół gimnazjalnych w Małopolsce oraz 10 000 uczniów tych szkół. 
 
Fach w cenie 
 
Targi w Krakowie i Województwo Małopolskie organizują Targi Edukacyjne - Festiwal Zawodów w Małopolsce 2013 w odpowiedzi na płynące z rynku pracy zapotrzebowanie na fachowców z wykształceniem zawodowym i technicznym. W roku 2012 do małopolskich powiatowych urzędów pracy wpłynęły oferty na łączną ilość ponad 50 tysięcy ofert pracy dla osób z wykształceniem zasadniczym lub średnim zawodowym. Co ciekawe, w przypadku konkretnych profesji - mimo kryzysu - jest więcej zgłoszeń, niż rąk do pracy. 

Więcej o Targach Edukacyjnych - Festiwalu Zawodów w Małopolsce 2013  na: www.targiedukacyjne.pl

vx1

Komentarze obsługiwane przez CComment