×

Uwaga

Could not instantiate mail function.

Jedenaście tysięcy zwiedzających odwiedziło siedemnastą edycję targów EDUKACJA. W tym roku odbyły się one z udziałem 185 wystawców. Po raz pierwszy wśród nich znaleźli się ci z zagranicy – z Finlandii i Wielkiej Brytanii, nadając targom europejskiego wymiaru. Imprezie towarzyszyło 80 konferencji, seminariów oraz warsztatów.


W odpowiedzi na poruszane wciąż kwestie jakości polskiego szkolnictwa podczas targów EDUKACJA odbyło się trzydniowe IX Ogólnopolskie Forum Dyrektorów pod hasłem „Edukacja – od potencjału kreatywności do efektów innowacyjności” oraz Forum Kuratorów z udziałem kuratorów z całej Polski jako odpowiedź na poruszane wciąż kwestie jakości polskiego szkolnictwa.

XVII edycja targów oraz forum dyrektorów miały wyjątkowy – europejski charakter z powodu wizyty członków Komisji Edukacji, Młodzieży, Kultury i Badań Naukowych (EDUC) Komitetu Regionów oraz przedstawicieli Regionów Partnerskich z Republiki Finlandii, Węgier, Republiki Ukrainy i Federacji Rosyjskiej.

Forum jest corocznym wydarzeniem w kalendarzu Targów Kielce. Jego celem jest omówienie bieżących kwestii związanych z edukacją, tak na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym jak i europejskim. Tak jak każdego roku również i tym razem Forum dyrektorów przyciągnęło do Kielc ok. 500 przedstawicieli szkół dyrektorów i nauczycieli, władz oświatowych, władz lokalnych, regionalnych i krajowych, jak również szkół wyższych z terenu Polski. 

Na targach EDUKACJA obecni byli również eksperci z partnerskiego Regionu Centralnej Finlandii – regionu wiedzy i technologii w służbie człowieka. Województwo Świętokrzyskie współpracuje z partnerem z Republiki Finlandii od 2004 roku.

W 2008 roku podpisało umowę o współpracy międzyregionalnej. Jest to jedna z najbardziej korzystnych i aktywnych umów zawartych przez samorząd regionalny. Kilkunastoosobowa delegacja przedstawicieli Regionu Centralnej Finlandii przedstawiła swoje bogate osiągnięcia w zakresie edukacji zarówno na stoisku targowym, jak również w trakcie kilku niezwykle interesujących wykładów i warsztatów, które towarzyszyły targom.
Przedstawiciele partnerskiego Regionu Centralnej Finlandii zaprezentowali efekty wdrażania innowacyjnej myśli edukacyjnej, omówili rolę innowacyjności i kreatywności w toku edukacji kulturalnej i artystycznej oraz twórczego działania młodzieży na poziomie szkolnym.

Ten rok jest Rokiem Korczaka w ramach którego odbyła się również konferencja „Świat wartości, na których wspiera się kultura. Pedagogika Janusza Korczaka jako wyzwanie i inspiracja dla współczesnego nauczyciela”. Wzięło w niej udział blisko 500 gości z całej Polski. Wydarzenie było wyjątkowe nie tylko ze względu na skalę, ale przede wszystkim na tematykę. Organizatorzy konferencji - Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Grupa Edukacyjna S.A. z siedzibą w Kielcach - zainspirowani obchodami Roku Janusza Korczaka, uznali je za doskonałą okazję do refleksji na temat współczesnej szkoły i konfrontacji z ponadczasowymi osiągnięciami pedagogicznymi i wartościami ważnymi również w szkole XXI wieku. 

Komentarze obsługiwane przez CComment