phoca_thumb_s_baner_powtorkaZa oknami wiosna, świat się zieleni i już wkrótce zakwitną kasztany. Jak co roku maturzyści liczą, iż białe kwiaty kasztanowca pojawią się jak najpóźniej, gdyż jest to ewidentny znak, że pora przystąpić do egzaminu dojrzałości. Niestety natury i kalendarza nie da się przebłagać, dlatego na poprawę humoru proponujemy Wam szybką powtórkę z WOSu.
 
Dziś w skrócie przybliżymy organizacje międzynarodowe.
 
Organizacje międzynarodowe
to grupa uczestników stosunków międzynarodowych, którą możemy podzielić na:
  1. Międzynarodowe organizacje rządowe czyli tzw. IGOs
  2. Międzynarodowe organizacja pozarządowe czyli INGOs.
Organizacje rządowe to te, których struktury zostały powołane przez państwo, a ich cel jest jasno zdefiniowany. Minimalna liczba państw wchodząc w skład IGO nie może być mniejsza niż 3. Organizacje takie muszą być powoływane z mocy umowy międzynarodowej.
 
Natomiast międzynarodowe organizacje pozarządowe zostały zdefiniowane przez ONZ jako:
Organizacje działające w sferze stosunków międzynarodowych, które nie zostały utworzone na podstawie umowy międzynarodowej.
 
Historia nowożytnych organizacji międzynarodowych sięga XIX wieku. Wtedy to powstały pierwsze organizacje takie jak: Związek Telegraficzny Państw Niemieckich i Holandii lub Powszechny Związek Pocztowy. Miały one zwykle wąski charakter działania i pełniły zwykle funkcje stricte administracyjne.
 
Rewolucyjne pod tymi względami było powołanie Ligi Narodów (1919), która była pierwszą organizacją międzynarodową o charakterze ogólnym i zorientowaną na współpracę polityczną.
Jedną z największych i najbardziej znanych organizacji międzynarodowych jest ONZ.
 
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z kursami e-learningowymi Maturowa. Znajdziecie je na stronie www.maturowo.edu.pl. Dodatkowo, mimo iż święta już za nami, mam dla Was prezent - 10% rabatu na hasło "pisanka" na wszystkie kursy e-learningowe!
 
Oprócz tego, maturzystów ze Śląska zapraszamy na ostateczną intensywną powtórkę z WOSu, która odbędzie się w Katowicach w salach Uniwersytetu Śląskiego już 28 kwietnia! Zapraszamy na www.maturowo.edu.pl by się zapisać.
Pozdrawiamy wiosennie!

Komentarze obsługiwane przez CComment