W dniach 11-12 stycznia 2011 roku we Wrocławskiej Hali Orbita odbędą się Targi Edukacyjne Wrocławski Indeks. To już druga edycja imprezy adresowanej do absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska.

 

Wybór wyższej uczelni to nie lada wyzwanie dla każdego maturzysty. Rynek nasycony jest ofertami państwowych i prywatnych szkół, jednak suche broszury to za mało, żeby podjąć tak ważną decyzję. Stąd pomysł na imprezę, która przybliży perspektywę studiowania maturzystom. Wrqaocławski Indeks jest oddolną inicjatywą wrocławskich uczelni, które we współpracy z Urzędem Miasta promują Wrocław jako prężny ośrodek akademicki i przyjazne miejsce do studiowania. Impreza ma charakter niekomercyjny i jest bezpłatna dla wszystkich odwiedzających.

 

Targi lepsze niż informator

 

Targi dają szansę skonfrontowania swoich oczekiwań co do wymarzonego kierunku z akademicką rzeczywistością. To miejsce, w którym tegoroczni maturzyści mogą porozmawiać z wykładowcami i studentami interesujących ich kierunków. Uczniowie mają szansę dowiedzieć się o umiejętnościach nabywanych w toku studiów, perspektywach pracy, ale przede wszystkim o tym, jakie przedmioty należy zdawać na maturze, aby dostać się na wymarzony kierunek. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ z końcem stycznia maturzyści muszą zadeklarować zdawane przedmioty.


Jak równy z równym

 

Organizatorom zależało, aby każda z prezentujących się uczelni miała równe szanse. Wystawcy mają do dyspozycji takie same stoiska, które różnicują jedynie logotypy szkół oraz wystawienniczą agorę, gdzie kolejno prezentują swoje oferty. Szkoły prześcigają się, żeby pokazać się od jak najlepszej strony. Tu z pomocą przychodzą koła naukowe – żywy dowód na to, jak w ciągu studiów realizować swoje pasje. W programie tegorocznych targów wystąpią między innymi:

Allin- koło naukowe z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Studenci mają w swoim repertuarze efektowne doświadczenia chemiczne tj.: rozbijanie kolorów tęczy, wywoływanie tornada, prezentacja chemicznego grzyba, eksperymenty ze sztuczną krwią i ciekłym azotem, izolację DNA z cebuli, czy barwienie kwiatów barwnikami chemicznymi.

 

BIO -Top – koło naukowe z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, zrzesza studentów Wydziału Chemicznego zainteresowanych szeroko rozumianą biotechnologią, a w szczególności biochemią, biologią molekularną i inżynierią genetyczną. Prezentacja koła obejmuje pokazy robienia kosmetyków (błyszczyków, perfum, mydeł, kremów) w warunkach domowych. Zazwyczaj łączy się to z rozdawaniem przygotowanych przez koło kosmetycznych upominków.

Akademicki Klub Lotniczy - międzywydziałowe koło naukowe skupiające studentów zainteresowanych lotnictwem, konstrukcją i eksploatacją maszyn lotniczych, modelarstwem i wszystkim, co w przyszłości może prowadzić do udoskonalenia przemysłu lotniczego. Podczas pokazu studenci zaprezentują m. in. sterowiec własnej konstrukcji AirShip One.

PWr Racing team - koło naukowe, a zarazem pierwszy polski zespół, który wziął udział w zawodach Formula Student. Tworzą go studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Wykorzystując zdobytą wiedzę oraz najnowsze osiągnięcia techniki, członkowie PWr Racing Team zbudowali jednoosobowy bolid wyścigowy RT01. Pojazd ten ścigał się w ramach zawodów dwukrotnie – na torze Silversone w Wielkiej Brytanii oraz Hockenheim w Niemczech. Bolid będzie prezentowany na targach.

KoNaR - koło naukowe studentów Wydziału Elektroniki, kierunku Automatyka i Robotyka skupia się na szeroko pojętej robotyce; budowie robotów mobilnych i ich sterowaniu oraz budowie elementów sztucznej inteligencji. Na targach zaprezentują walki robotów MiniSumo, roboty: FLASH, Cosmos , LF’y oraz antropomorficzne wersje robotów Romka i Samuela.

 

Obok technicznych prezentacji uczestnicy będą mogli także wziąć udział w wielu konkursach. Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu zaprasza do udziału w sprawdzającej umiejętności planowania przestrzennego zabawie „Ile osób zmieści sie na EUROPALECIE?”, studenci Wyższej Szkoły Handlowej przygotowali quiz z nagrodami pt. „Wiem wszystko”.

 

Na targach Wrocławski Indeks nie zabraknie także części artystycznej. Goście, za sprawą Wyższej Szkoły Filologicznej i Uniwersytetu Przyrodniczego, poznają tajniki tańca brzucha, flamenco i salsy, a Uniwersytet Wrocławski przedstawi pokaz sztuki Iluzjonistycznej.


Rozpocznij karierę z Wrocławskim Indeksem

 

Targi Edukacyjne Wrocławski Indeks to także okazja, żeby poznać perspektywy przyszłej pracy. Na targach nie zabraknie przedstawicieli czołowych inwestorów. Eksperci wypowiedzą się na temat szans ekonomicznych, jakie stwarza absolwentom różnych kierunków miasto Wrocław. Dodatkowo wszyscy uczestnicy targów mogą wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania są staże w Gazecie Wyborczej i Wrocławskim Parku Wodnym. Szczegóły konkursów będą dostępne na targach i w biurze organizatora.


Wrocławski Indeks nie tylko dla uczniów

 

Organizatorzy imprezy planując program targów pomyśleli także o nauczycielach. W końcu to na ich barkach spoczywa największa odpowiedzialność podczas przygotowań uczniów do egzaminu dojrzałości. We współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną przeprowadzone zostaną specjalne warsztaty dla pedagogów obejmujące problematykę przygotowań do matury.

 

We wtorek (11.01), między 10:30 a 11:30 wychowawcy zostaną zaproszeni na warsztat Wojciecha Małeckiego „Zaprojektuj swoją maturę - o sztuce wspierania maturzystów”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak najlepiej przeprowadzić podopiecznych przez ostatni semestr nauki. Program warsztatu obejmie między innymi techniki motywowania i wspierania uczniów przed maturą.

 

We środę (12.01), w godz. 10: 00 – 11:00 Mieczysław Fałat poprowadzi zajęcia dotyczące przedmiotu, który spędza sen z powiek nie tylko humanistom. Podczas warsztatu „Próbna matura z matematyki - co jeszcze sprawia trudności?” omówione zostaną najistotniejsze punkty przygotowań przyszłych studentów do egzaminu z matematyki.


Studia to także zabawa!

 

Organizatorzy doskonale zdają sobie z tego sprawę i przygotowali dla odwiedzających wiele niespodzianek. Jedną z nich jest lodowisko w Hali Orbita. Codziennie podczas trwania targów (. 9:00 – 14:00) uczestnicy mają szansę bezpłatnie spróbować swoich sił w łyżwiarskich rewolucjach. Dodatkowo zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursach, które zostaną ogłoszone na fun pageu Targów Edukacyjnych Wrocławski Indeks na Facebooku. Do wygrania wiele nagród niespodzianek.

Przez obydwa dni Targów odbędą się również Warsztaty dla odwiedzającej młodzieży. Dotyczyć będą grafiki komputerowej .

 

Tematy warsztatów:
1. Obróbka cyfrowa zdjęć (uczestnicy targów będą fotografowani, a następnie zdjęcia będą modyfikowane w Photoshopie). 
2. Kompozycja obrazu w narzędziach Adobe.
3. Tworzenie znaku.
4. Budowanie prostych przekazów reklamowych.

Komentarze obsługiwane przez CComment