1 października studenci rozpoczęli naukę na jedynej w Polsce unikatowej specjalności: Aviation Management.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako jedna z 4 uczelni w Europie i jedyna w Polsce wprowadziła od 1 października nową specjalność: Aviation Management (AvM). Bezpłatne studia w języku angielskim, które gwarantują międzynarodowe praktyki to mocne atuty elitarnej specjalności. Dynamicznie rozwijający się rynek lotniczy w Polsce i na świecie oraz niedobór wyszkolonych kadr, dają gwarancję, że absolwenci znajdą ciekawą pracę w tej branży.
 
Zawód z przyszłością
 
12 października w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbędzie się inauguracja unikatowej specjalności Aviation Management. Rzeszowska uczelnia uruchamia ten kierunek w oparciu o dokładne analizy przyszłości sektora lotniczego, a zwłaszcza potencjału zatrudnieniowego w branży lotniczej.
 
- W najbliższych 10 – 15 latach znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników lotnictwa cywilnego. W przyszłości może brakować nawet około 25 tys. pracowników na lotniskach w Polsce! Takie dane podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego – podkreśla Bartosz Pomianek z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, kierownik projektu „Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Management”.
 
Według „Eurocontrol” (agencji zarządzania ruchem lotniczym Unii Europejskiej), ruch na europejskich lotniskach wzrośnie do 2030 r. ponad dwukrotnie. Po niebie będzie latać ponad 20 mln samolotów rocznie! W 2009 r. porty lotnicze obsłużyły ponad 8 mln startów i lądowań. Według Eurocontrol za 20 lat ta liczba wzrośnie do ponad 22 mln!
Airbus prognozuje, że linie lotnicze w ciągu 20 lat kupią nawet 25 tys. nowych samolotów. W Polsce liczba samolotów zwiększy się, według Airbusa o 300 procent! Z 67 w 2008 roku wzrośnie do 198 w 2028 roku!
 
- Trzeba też pamiętać o nowym systemie zarządzania przelotami NEXT GEN, do którego przygotowuje się branża lotnicza. Po wprowadzeniu tego systemu wzrośnie liczba samolotów w poszczególnych korytarzach przelotowych i w konsekwencji liczba dopuszczalnych lotów. To z kolei wymusi zatrudnienie tysięcy nowych, dobrze wyszkolonych pracowników – mówi Bartosz Pomianek.
 
Dla studentów ekonomii
 
Specjalność Aviation Management, czyli zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą będzie realizowana na kierunku Ekonomia, na studiach licencjackich. Uczelnia przyjęła 60 studentów z Polski i zagranicy. Na wymarzone, unikatowe studia w Rzeszowie aplikowali nawet kandydaci z Pomorza.
 
Koszt nauki na elitarnej specjalności pokryją w całości: Unia Europejska i budżet państwa. Projekt „Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Management” jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach europejskiego Funduszu Społecznego, w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (program operacyjny Kapitał Ludzki – Działanie IV). Zajął trzecią lokatę na liście rankingowej pośród ponad 300 projektów złożonych przez uczelnie wyższe z całej Polski. Doceniono innowacyjność projektu, który odpowiada wyzwaniom gospodarki opartej na wiedzy.
 
Międzynarodowa kadra i praktyki
 
Studia Aviation Management będą trwać 6 semestrów. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jako jedyna w Polsce, oferuje tak unikatową specjalizację w całości w języku angielskim. Zajęcia specjalnościowe poprowadzą międzynarodowi praktycy z branży lotniczej. Po zaliczeniu 4 semestrów studenci będą odbywać praktyki zawodowe na międzynarodowych lotniskach, w czołowych liniach lotniczych Unii Europejskiej i Azji.
 
- Nawiązaliśmy współpracę z Lufthansą i LOT- Em. Nasi studenci będą mogli odbywać praktyki np. na lotnisku we Frankfurcie i w polskich portach. Prowadzimy również rozmowy z innymi znanymi liniami lotniczymi – mówi Bartosz Pomianek.
 
Studia Aviation Management mają przygotować wyśmienitą kadrę do pracy w branży lotniczej w Polsce i na świecie. Ta specjalność umożliwi podjęcie pracy na lotniskach w różnych działach, w firmach, które czarterują samoloty lub zajmują się przewozem lotniczym towarów.
 
- Od dzieciństwa pasjonuję się lotnictwem. Chciałem być pilotem, ale niestety nie mogłem spełnić swojego marzenia. Jak tylko dowiedziałem się o Aviation Management od razu wiedziałem, że to kierunek dla mnie. Jedyna taka szansa w Polsce – mówi David Adamczyk, który dostał się wymarzoną specjalność - Marzę o pracy na dużym nowoczesnym lotnisku, np. we Frankfurcie albo na lotnisku Kenediego w Nowym Jorku, a te studia dają taką możliwość. Zajęcia prowadzone przez międzynarodowych ekspertów z branży lotniczej, np. przez prof. Ulricha Desel z Niemiec i praktyki na międzynarodowych lotniskach to super sprawa. Znam świetnie angielski, bo urodziłem się w nowym Jorku, więc studia w takim języku to dla mnie nie problem. Cieszę się, że będę mógł wzbogacić swoje słownictwo o zwroty specjalistyczne.
 
Magdalena Szeliga, tegoroczna maturzystka złożyła dokumenty na Aviation Management przede wszystkim dlatego, że po tym kierunku ma szansę pracę i to pracę jak twierdzi bardzo ciekawą. - Branża lotnicza cały czas bardzo się rozwija i będzie coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. Jestem osoba ambitną, zawsze interesowała mnie praca w dużym koncernie zagranicznym, np. na lotnisku. Dodatkowy atut Aviation Management to fakt, że są to unikatowe, bardzo oryginalne studia, jedyne w Polsce, więc na pewno będą bardzo ciekawe – podkreśla studentka.
 
WSIiZ stworzy pierwszy w Polsce specjalną salę lotniczą 
 
Projekt będzie trwał 52 miesiące, do końca 2013r. W tym czasie zostanie przygotowana, otwarta i zrealizowana nowa specjalność Aviation Management. Zaplanowane są też wyjazdy studyjne dla kadry dydaktycznej uczelni do wiodących ośrodków akademickich w Unii Europejskiej prowadzących już studia w zakresie transportu lotniczego, które pozwolą uzyskać międzynarodowe certyfikaty. W ramach projektu zostanie przygotowane unikatowe oprogramowanie symulacyjne, na którym studenci będą testować swoje umiejętności. Zostanie też stworzona pierwsza w Polsce specjalna sala lotnicza do prowadzenia zajęć na tej specjalności.
Ambasadorem specjalności Aviation Management są Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.

Komentarze obsługiwane przez CComment