pnfnPonad milion euro na wspólne polsko-niemieckie projekty badawcze m.in. dotyczące historii Żydów na Śląsku, imprezy naukowe, jak np. konferencja "Medycyna i wojna - w perspektywie historycznej", programy stypendialne oraz kierunki studiów i sieci współpracy naukowej - przeznaczyła Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki.

Fundacja została powołana w celu popierania nauki oraz porozumienia między narodami w oparciu o zacieśnianie współpracy współpracy studentów, naukowców i badaczy z Polski i Niemiec. 

Jej celem jest wspieranie innowacyjnych projektów oraz nowych modeli współpracy.

Według przewodniczącej zarządu fundacji prof. Rity Suessmuth, działalność fundacji wpisuje się w potrzeby polsko-niemieckiego środowiska naukowego. "Już od lat 70. można mówić o ożywionych kontaktach naukowych, ale głównie dotyczyło to nauk przyrodniczych. Tymczasem ambicją fundacji jest ożywienie naukowych kontaktów również w dziedzinie nauk humanistycznych" - mówiła Suessmuth.

Jak poinformowała, na pierwszy konkurs z listopada 2008 r. wpłynęło prawie 60 wniosków o łącznej wartości 14 mln euro. "Projekty te cechuje wysoka jakość i dotyczą różnych dziedzin nauki. Żałuję, że fundacja nie ma większych finansowych możliwości, aby móc je wesprzeć" - powiedziała przewodnicząca zarządu.

W sumie fundacja wesprze 16 projektów na kwotę ponad milion euro. Wśród nich jest m.in. projekt Uniwersytetu Wrocławskiego, Leo Baeck-Institute NY/Berlin, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Instytutu Historii Niemieckich Żydów z Hamburga dotyczący historii Żydów na Śląsku, a także projekt o zjawisku "euro-sierot" w Polsce i dzieci sezonowych pracowników w Niemczech z perspektywy pedagogicznej, który będzie realizował Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie i Uniwersytet Hildesheim. Za 100 tys. euro Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet w Tuebingen zrealizuje projekt "Kino polskie - europejska kultura filmowa".

Fundacja wesprze także naukowe konferencje m.in. polsko-niemiecką konferencję "Region-przemysł-migracje" o historii społecznej Górnego Śląska w XX wieku czy konferencję "Medycyna i wojna - w perspektywie historycznej", programy stypendialne np. dla polskich studentów Uniwersytetu Europejskiego Viadrina oraz kierunki studiów i sieci współpracy naukowej m.in. rozbudowę wielojęzycznych kierunków studiów na Viadrinie.

Suessmuth dodała, że na obecnie trwający konkurs, który rozpoczął się w lutym 2009 r. wpłynęło 47 wniosków o łącznej kwocie ok. 12 mln euro. W piątek fundacja zadecyduje czyje projekty otrzymają finansowe wsparcie.

Działalność fundacji poparł w czwartek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski, który powiedział, że współpraca naukowa między Polską a Niemcami jest kluczowa do wzajemnego zbliżenia między narodami. "Warto pamiętać, że z tego będzie największy pożytek nie dla nas, ale dla przyszłych pokoleń; dla tych którzy dzisiaj zaczynają, a za 20 lat będą doświadczonymi budowniczymi dalszej umocnionej, normalnej współpracy narodów" - podkreślił Bartoszewski.

Fundacja wspiera przede wszystkim przedsięwzięcia w zakresie nauk humanistycznych, kultury, prawa, nauk społecznych i ekonomicznych. Zgłaszane projekty powinny być przygotowywane i realizowane przez studentów i naukowców z obu krajów. Adresatami finansowania są szkoły wyższe, pozauczelniane jednostki naukowe i inne instytucje naukowe w Polsce i Niemczech.

Umowa o współpracy w ramach powołanej fundacji została podpisana w czerwcu ubiegłego roku przez minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarę Kudrycką i jej odpowiedniczkę w niemieckim rządzie Annette Schavan. Kapitał fundacji wynosi obecnie 50 mln euro.NNO

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment