phoca_thumb_s_ug-logo1Na sześciu kierunkach na Uniwersytecie Gdańskim studenci będą się mogli uczyć w ramach tzw. "kierunków zamawianych”. Na najlepszych czeka ponad 220 stypendiów w wysokości 1000 złotych miesięcznie - niezależnych od ewentualnych innych stypendiów - poinformował Krzysztof Klinkosz z biura prasowego UG.
 
Wśród kierunków wskazanych przez MNiSW znalazły się: biotechnologia, chemia, fizyka, informatyka, ochrona środowiska i matematyka. Gdańska uczelnia przedstawiła ministerstwu projekt opiewający na ponad 11,5ł mln złotych, jednak, jak informuje prof. Piotr Stepnowski koordynator projektu na UG, faktyczna kwota finansowania będzie jeszcze przedmiotem negocjacji.
 
Dla studentów, którzy będą mieli problemy z opanowaniem materiału z zakresu przedmiotów ścisłych, bądź będą chcieli uzupełnić brakujący materiał ze szkoły średniej uczelnia przygotowała nieodpłatne zajęcia wyrównawcze i konwersatoria.
 
"Studenci będą mogli korzystać z nowoczesnych skryptów elektronicznych. Przygotowano dla nich szkoły letnie i praktyki w przedsiębiorstwach oferujących zatrudnienie absolwentów” - powiedziała rzecznik prasowy uczelni Beata Czechowska-Derkacz.
 
Dodała, że studenci "kierunków zamawianych” będą się mogli specjalizować np. w biotechnologii medycznej, fizyce biomedycznej, informatyce kwantowej, chemii kosmetyków czy chemii nowych materiałów.
 
"Absolwenci +kierunków zamawianych+ zyskają wykształcenie, które będzie przepustką do atrakcyjnych miejsc pracy - na przykład w instytucjach związanych z ochroną środowiska, przemysłem, w jednostkach naukowo-badawczych przemysłu biotechnologicznego. Tym bardziej, że w kraju brakuje fachowców w tych dziedzinach” - dodała rzecznik uczelni.
 
Według informacji MNiSW na program "kierunki zamawiane” w bieżącej edycji zostanie przeznaczonych 370 mln złotych, dzięki czemu zostanie zrealizowanych 59 projektów na 42 uczelniach. KLI/EKR
 
PAP - Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment