×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
ul_logoPrzebudowa budynków byłej poradni lekarskiej dla potrzeb Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego oraz budowa i modernizacji Wydziałów Biologii, Chemii i Fizyki - to kolejne projekty realizowane przez Uniwersytet Łódzki ze środków unijnych. 

Łączna wartość inwestycji to ponad 126 mln zł. Uniwersytet Łódzki jako jedyna publiczna uczelnia wyższa w kraju realizuje jednocześnie dwa projekty w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Co do rozmiaru przedsięwzięcia plasuje to nas na trzecim miejscu w kraju - poinformował we wtorek rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel. 

"Dzięki tym inwestycjom na pewno poprawie ulegną warunki studiowania, które należą do grupy podstawowych kryteriów oceny uczelni. Poprawie ulegną także materialne warunki prowadzenia badań naukowych" - uważa prof. Nykiel. 

W ramach projektu wybudowany zostanie całkowicie nowy pawilon Biologii Molekularnej. W budynku o pow. ponad 5 tys. m. kw. znajdą się pomieszczenia Instytutów Biofizyki i Biochemii oraz Katedry Neurobiologii i Cytofizjologii. Łącznie powstanie tam 78 sal dydaktyczno-badawczych, aula na 180 osób, sale wykładowe i pracownie m.in. komputerowe. Planowane zakończenie inwestycji to maj 2010. 

Pod koniec tego roku ma się rozpocząć modernizacja i rozbudowa Terenowej Przyrodniczej Stacji w Spale. Stacja o pow. ok. 1,5 tys. m. kw. będzie służyć studentom Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Nauk Geograficznych. W budynku powstaną m.in. po trzy sale wykładowe, laboratoria i sale seminaryjne. Znajdzie się tam także 35 miejsc noclegowych dla studentów i wykładowców. 

Projekt zakłada także rozbudowę budynków Wydziału Chemii. Prace remontowe kompleksu siedmiu budynków dawnego Technikum Chemicznego przy ul. Tamka mają się zakończyć w wrześniu tego roku. Znajdzie się tam m.in. ponad 40 sal dydaktycznych i laboratoryjnych, aula na ponad 150 osób oraz osiem pracowni komputerowych (242 stanowiska). 

W przyszłym roku rozpoczną się natomiast prace modernizacyjne pawilonu Wydziału Chemii przy ul. Pomorskiej. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2011 roku. We wrześniu tego roku zakończyć mają się prace termomodernizacyjne w obiekcie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Modernizacja wnętrz ma zostać zakończona w drugim kwartale 2011 roku. 

Planowany całkowity koszt tych inwestycji to ponad 100 mln zł. Kolejnych niemal 26 mln złotych kosztować ma przebudowa istniejących budynków dawnego szpitala i zespołu poradni "PALMA" i przekształceniu ich w nowoczesne Centrum Informatyczno- Ekonometryczne Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. 

Dzięki tej modernizacji powstanie kompleks dwóch obiektów o łącznej powierzchni ponad 9,3 tys. m. kw. Znajdą się tam m.in. biblioteka, 23 sale wykładowe, 11 pracowni komputerowych, a także sale seminaryjne i do nauki cichej. Inwestycja ma zostać zakończona jesienią przyszłego roku. 

"Wyłożyliśmy już znaczne kwoty na te inwestycje. Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach zostanie nam zrefundowanych 16 mln zł. Natomiast na kolejne działania będziemy otrzymywali zaliczki i na bieżąco finansowali inwestycje" - zaznaczył rektor UŁ. 

Uczelnia z własnych środków pokryła koszty przygotowania projektów; przeznaczy także środki na wyposażenie nowych obiektów.

źródła: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment