Kim jest absolwent Polonistyki? Jaką ma wiedzę i umiejętności? Jakie predyspozycje zostały ukształtowane w czasie nauki? Gdzie może zostać zatrudniony? Czy rzeczywiście wie wszystko o języku i kulturze polskiej? Powyższe pytania należą do najczęściej zadawanych na forach internetowych, dotyczących studiów na kierunku Filologia polska, czy inaczej mówiąc Polonistyka. Aby uzyskać podstawowe dane o tych studiach, przeczytaj koniecznie ten krótki artykuł. Pamiętaj jednak, że najtrudniejsza nauka języka to nauka języka ojczystego, więc dobrze przemyśl swój wybór. 


Zmagania adeptów polonistyki

Nauka języka polskiego trwa przez cały okres szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej. Trzeba zatem przyznać, że kandydat na studia powinien mieć już nieco rozeznania na temat tego, co będzie go czekać w trakcie nauki. Tymczasem wielu początkujących adeptów Polonistyki jest zaskoczonych programem i przebiegiem studiów. Studia to głównie wykłady, ćwiczenia i seminaria. Wymienione tu formy to jednak tylko mała część studenckiej aktywności. Bardzo dużo czasu zajmuje samokształcenie, które w większości oparte jest na samodzielnych lekturach.

Między bajki można włożyć studenckie opowieści o fizycznej niemożliwości przeczytania wszystkich lektur. Czytania jest rzeczywiście dużo, jednak nawet tak znaczne ilości tekstów są przyswajalne przy dobrej organizacji czasu i odpowiednim skupieniu.

Przygotowanie kandydata na Polonistykę

Kandydat powinien nie tylko znać dobrze program szkoły średniej i gimnazjum, ale także orientować się w świecie polskiej i zagranicznej literatury współczesnej. Teatr, opera i kino powinny być codziennością ambitnego kandydata. Jego przyjaźń z językiem polskim, powinna wykraczać poza szkolne obowiązki. Niezwykle ważne jest też dobre pióro, umiejętność trafnego ujmowania rzeczywistości i uzdolnienia oratorskie. Dbałość o rozwój tych umiejętności zapewnia najlepszą otwartość intelektu początkującego studenta.

Zapotrzebowanie na polonistów

Świat społeczny potrzebuje dziś dobrych specjalistów w zakresie języka. Wystarczy rozejrzeć się dokoła i zobaczyć, jak wielu ludzi pisze amatorsko. Osiągają oni znaczne sukcesy bez specjalistycznego przygotowania. Wystarczy więc zważyć szanse doświadczonego redaktora, żurnalisty czy pisarza, w starciu z nieprofesjonalistami. Warto wykorzystać czas nauki na studiach, by odnieść pierwsze zawodowe sukcesy i porażki, które przecież uczą najwięcej. Dobrze jest podjąć się zleconych prac edytorskich czy korektorskich i zyskać nieco pieniędzy oraz cenne doświadczenie.

Komentarze obsługiwane przez CComment