Kid with down syndrome looking at camera over globe
|

Pedagogika specjalna – kierunek studiów

Na temat pedagogiki specjalnej można czytać na różnych stronach internetowych, trzeba jednak mieć świadomość, że bardzo wiele z nich przekazuje zupełnie zafałszowany obraz działań edukacyjnych prowadzonych w celu kształcenia osób o specjalnych potrzebach w tym zakresie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest i czym nie jest pedagogika specjalna, jak przebiegają studia oraz jakie stwarzają możliwości zawodowe, zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Gdzie studiować pedagogikę specjalną?

Pedagogika specjalna to kierunek pedagogiczny. Zobacz gdzie możesz studiować pedagogikę specjalną.

Czy przyszły pedagog specjalny musi być dobrym uczniem?

Zdecydowanie powinien. Nie chodzi o to, by studia pedagogiczne kończyli jedynie geniusze. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że praca edukacyjna to wielka odpowiedzialność. Niełatwo zyskać autorytet w zwykłych sytuacjach edukacyjnych, tym bardziej trudno, jeżeli wychowawca, czy nauczyciel kompromituje się brakiem wiedzy.

W jaki sposób przygotować się do studiów pedagogicznych?

Przygotowanie może przebiegać dwutorowo. Warto uczestniczyć jako wolontariusz w działaniach wspierających edukację specjalną. Dzięki temu można zyskać doświadczenie i upewnić się w swojej decyzji, o wyborze studiów. Praca intelektualna polega na rzetelnym uczeniu się praktycznie wszystkich przedmiotów w szkole średniej. Tak się składa, że pedagogika nie jest zupełnie jednoznacznie przypisana ani do nauk humanistycznych, ani społecznych. Jest to bardzo rozległa dziedzina wiedzy, która ma swoje źródła w filozofii, socjologii i psychologii.

Jak przebiegają studia w zakresie pedagogiki specjalnej?

Bardzo wiele zajęć ma charakter warsztatowy i ćwiczeniowy. Studenci uczestniczą także w wykładach i seminariach. Dzięki praktykom poznają realia życia zawodowego i pracy z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Celem studiów jest gruntowne zrozumienie procesów realizowanych w ramach edukacji specjalnej, umiejętność ich projektowania a także diagnozowania potrzeb edukacyjnych.

Czy po ukończeniu pedagogiki specjalnej mam szansę na dobrą pracę w zawodzie?

Tak. Należy jednak pamiętać o tym, że pedagogów jest bardzo wielu. Co prawda, w ostatnim czasie przybywa miejsc pracy w ośrodkach opieki społecznej, szkołach specjalnych, oddziałach integracyjnych i innych miejscach, w których zatrudnia się absolwentów Pedagogiki specjalnej, jednak ten wzrost nie tworzy jeszcze gwarancji zatrudnienia. Można mimo tego śmiało powiedzieć, że absolwent, który dał się dobrze poznać w czasie praktyk zawodowych, może pochwalić się licznymi godzinami wolontariatu i uzyskał dobre wyniki w trakcie egzaminów dyplomowych, nie pozostanie długo bez pracy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *