An elderly woman in glasses using laptop on bench
|

Optometria – kierunek studiów

Nieważne, czy jesteś krótkowidzem, czy masz dalekowzroczne plany na przyszłość. Nie ma znaczenia, czy patrzysz przez różowe okulary, czy też czarno wszystko widzisz. Jeśli interesuje cię ludzkie oko, jego struktura, właściwości i funkcje to musisz zainteresować się kierunkiem studiów o nazwie optometria. Optometria to dziedzina wiedzy łącząca fizykę z medycyną, zajmująca się procesem widzenia. Zadaniem optometrii jest badanie wzroku i likwidowanie wszelkich problemów z nim związanych. Optometrysta bada wzrok i stara się „naprawić” wszelkie nieprawidłowości. Robi to za pomocą wielu specjalistycznych przyrządów, a także ćwiczeń rehabilitacyjnych. Służy także radą w zakresie doboru soczewek i okularów oraz pielęgnacji oczu. Nie wykonuje natomiast żadnych zabiegów chirurgicznych! Ten obowiązek spoczywa na okuliście. To tylko jedna z różnic między tymi dwiema profesjami. Pozostałe to między innymi mniejszy zakres obowiązków optometrystów oraz inna ścieżka ich edukacji. By zostać okulistą należy ukończyć sześcioletnie studia lekarskie na Uniwersytecie Medycznym bądź na Akademii Medycznej. Do wykonywania zawodu optometrysty potrzebne są trzyletnie studia licencjackie z optometrii (np. na Uniwersytecie Medycznym), dwuletnie studia podyplomowe (np. na Politechnice) lub dwuletnie studia magisterskie uzupełniające, np. na wydziale fizyki. Polską „stolicą” okulistyki i optometrii jest Poznań. Tu można zdobyć najlepsze wykształcenie w opisywanym fachu. Rekrutacja na optometrię jest różnorodna. Wszystko zależy od miasta, uczelni oraz poziomu studiów, jakie wybierzemy. Musimy być jednak przygotowani na egzamin z biologii (na poziomie rozszerzonym) i fizyki (na poziomie podstawowym) lub konkurs świadectw z tychże przedmiotów albo też przyjemną rozmowę z zakresu fizyki, optyki, biologii, a nawet anatomii człowieka. Niekiedy wymagany jest także konkurs świadectw z przedmiotów ścisłych realizowanych w ciągu pierwszych trzech lat studiów. To dotyczy jednak wyłącznie kwalifikacji na studia uzupełniające magisterskie.

Gdzie studiować optometrię?

Optometria to jeden z kierunków nauk technicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować optometrię.

W trakcie studiów:

Na pewno najłatwiej podjąć studia z zakresu optometrii wszystkim miłośnikom nauk ścisłych. Program studiów oscyluje bowiem wokół przedmiotów medycznych, biologii, psychologii, fizyki, itp. W zawodzie optometrysty bardzo ważne znaczenie odgrywa optyka, dlatego by prawidłowo przeprowadzić badania wzroku należy mieć doskonałą wiedzę z zakresu fizyki. Niezbędna jest także znajomość anatomii człowieka. Nie zawsze problem ze wzrokiem ukrywa się na dnie gałki ocznej. Często tkwi w innych zakamarkach ludzkiego ciała. Dzięki wiedzy z anatomii optometryście łatwiej znaleźć przyczynę zaburzeń i chorób narządów wzroku. Teoria to jedno, ale optometrysta musi mieć także doświadczenie praktyczne. Przed studentami optometrii stawia się więc wymóg odbycia praktyk, podczas których stają oko w oko ze specjalistycznym sprzętem. Znajomość skomplikowanych urządzeń optycznych jest podstawą profesjonalnej obsługi pacjentów.

Po studiach:

Absolwent optometrii może pracować w gabinecie okulistycznym, optometrycznym bądź w salonie optycznym. Niezależnie od miejsca wykonywania zawodu będzie cieszył się dużym poważaniem wśród pacjentów. To powinno dodatkowo mobilizować go do pracy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *