Studenci tego kierunku dość często zdradzają niczym nieuzasadnione kompleksy wobec swoich kolegów i koleżanek botaników, chemików, czy biologów. Czym jest ogrodnictwo? Ogrodnictwo to dziedzina związana z projektowaniem, rozwijaniem i ochroną upraw ogrodniczych różnego rodzaju. Jest to niezwykle stara dziedzina wiedzy, można bowiem zaryzykować twierdzenie, że wiedza i umiejętności zakładania ogrodów była istotną częścią najdawniejszych kultur i cywilizacji! Aby dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku studiów, zapraszamy do dalszej lektury!


Czy ogrodnik musi mieć wyższe wykształcenie by zajmować się swoją pracą?

Jasne, że nie! Wszystko jednak zależy od tego, czy zamierzasz zajmować się pracami ziemnymi, czy raczej pracą koncepcyjną, automatyzacją prac ogrodniczych, wyborem i sprowadzaniem egzotycznych roślin oraz tworzeniem harmonogramów prac ogrodniczych i zarządzaniem wykonywania elementarnymi pracami w ogrodach.

Jak przygotować się na studia ogrodnicze?

Wystarczy dobrze zdać maturę z biologii, chemii i języka obcego, a drzwi większości szkół wyższych będą dla Ciebie szeroko otwarte! Oczywiście przed podjęciem ostatecznych decyzji, co do wyboru przedmiotów maturalnych, zapoznaj się z wymaganiami rekrutacyjnymi konkretnych uczelni.

W jaki sposób przebiega kształcenie na tych studiach?

Wiedza, którą musi mieć ogrodnik jest, wbrew pozorom, bardzo obszerna. Warto przyjrzeć się liście wybranych przedmiotów, które obecne są w programach studiów ogrodniczych:
  • biofizyka;
  • fizjologia roślin;
  • botanika;
  • ekologia;
  • nasiennictwo;
  • entomologia;
  • szkółkarstwo;
  • uprawa roślin ozdobnych.

Czy dla ogrodników jest praca?

Oczywiście! Bardzo wielu ogrodników zajmuje się doradztwem, pomagając ludziom realizować marzenia o pięknych przydomowych ogrodach. Inni otwierają firmy, które zajmują się pracami projektowymi lub realizacyjnymi. Większe podmioty zapewniają kompleksową obsługę klienta, polegającą na wykonaniu projektu, realizacji, a także zapewnieniu długoterminowej opieki nad ogrodami. Ogrodnicy znajdują także zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych w ramach publicznych zadań związanych z utrzymaniem zieleni publicznej.
ul. Stefana Batorego 64c
96-100 Skierniewice

Komentarze obsługiwane przez CComment