×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
Interdyscyplinarne studia doktoranckie z biostatystyki na UMB1 marca Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oficjalnie rozpocznie rekrutację na interdyscyplinarne studia doktoranckie z biostatystyki i bioinformatyki. Zgłoszenie będą przyjmowane zarówno od naukowców z całego świata, jak i Polaków, ale tylko tych, którzy przez ostatnie trzy lata mieszkali i pracowali za granicą.

Rekrutacja potrwa od początku marca do końca maja 2018 r. Uczelnia chce wybrać w konkursie 15 doktorantów. Każdy z nich może liczyć na 2,6 tys. euro miesięcznie. Projekt potrwa do końca stycznia 2023 r.

Ogłoszenia o naborze pojawiły się m.in. na stronie uczelni, w mediach tradycyjnych i społecznościowych. W przekazywaniu informacji pomagają m.in. MNiSW, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, polskie ambasady za granicą i ambasady zagraniczne w Polsce, absolwenci studiów anglojęzycznych UMB na świecie, liczą się też kontakty indywidualne białostockich naukowców za granicą, pomagają uczelnie partnerskie UMB, przygotowywane jest ogłoszenie do prestiżowego naukowego pisma "Nature" - poinformował w poniedziałek rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel.

Studia przeznaczone są dla młodych naukowców z całego świata, także Polaków, ale tylko tych, którzy przez ostatnie trzy lata mieszkali i pracowali za granicą. Największe szanse na podjęcie tych studiów mają osoby z najciekawszymi, zaawansowanymi indywidualnymi projektami badawczymi.

Młodzi naukowcy będą szukać nowych wskaźników wczesnego wykrywania chorób takich jak np. rak, cukrzyca, choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe. Mają w tym pomóc techniki informatyczne, by szczegółowo analizować zbierane duże ilości szczegółowych danych medycznych. Wpisuje się to w tzw. medycynę spersonalizowaną, czyli dobieranie leczenia indywidualnie do pacjenta, bo taka staje się współczesna medycyna - tłumaczył PAP prorektor ds. nauki UMB prof. Marcin Moniuszko.

Na uruchomienie tych studiów (projekt ImPRESS) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zdobył 1,5 mln euro w ramach grantu z Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020; projekt sumą 7,5 mln zł wsparło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment