Rekrutacja 2017: najpopularniejsze kierunki studiów na poznańskich uczelniachPoznańskie uczelnie podsumowały pierwszy nabór na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w roku akademickim 2017/2018. Jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem ze strony tegorocznych kandydatów? Filologia norweska, weterynaria, mechatronika oraz zarządzanie. Najbardziej obleganym kierunkiem ponownie okazał się kierunek lekarski prowadzony na Uniwersytecie Medycznym, gdzie o 1 indeks walczyło aż 36 osób.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
UAMNa studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie, prowadzone na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, zarejestrowało się w tym roku blisko 20 tys. osób, czyli ponad tysiąc osób więcej niż w trakcie rekrutacji na rok akademicki 2016/2017. Dla tegorocznych kandydatów UAM przygotował 9 tys. miejsc.

Najwięcej kandydatów, w przeliczeniu na jedno wolne miejsce, zarejestrowało się na: filologii norweskiej (29 osób na 1 miejsce), na filologii duńskiej (13 osób na 1 miejsce) oraz na geodezji i kartografii (8 osób na 1 miejsce).

Najbardziej obleganymi kierunkami, pod względem całkowitej liczby kandydatów, okazały się: psychologia (1368 kandydatów), prawo 11282 (kandydatów) oraz filologia angielska (1095 kandydatów).

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także inne kierunki filologiczne, m.in. filologia angielsko-chińska, filologia koreańska oraz japonistyka.

Politechnika Poznańska
put logoNa studia pierwszego stopnia na Politechnice Poznańskiej zarejestrowało się 24 190 kandydatów - to najwięcej spośród poznańskich uczelni.

Najpopularniejszym kierunkiem okazała się mechatronika, gdzie o jedno wolne miejsce walczy 18 osób. Na drugim miejscu uplasowała się logistyka (12 osób na 1 miejsce) a tegoroczne podium zamyka inżynieria zarządzania (11 osób na 1 miejsce). Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno: zarządzanie i inżynieria produkcji (10 osób na 1 miejsce) oraz inżynieria biomedyczna (10 osób na 1 miejsce).

Obserwujemy powrót zainteresowania kierunkami mechanicznymi i mechanicznymi modyfikowanymi np. inżynierią biomedyczną oraz mechatroniką – mówi Dobrochna Banaszkiewicz z działu kształcenia PP.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
UPNajwiększym zainteresowaniem ze strony tegorocznych kandydatów cieszyła się weterynaria, gdzie o 1 wolne miejsce ubiega się aż 17 osób, oraz dietetyka, na której 4,7 osób walczy o 1 indeks.

– Od kilku lat obserwujemy też zainteresowanie kierunkami o tradycyjnie brzmiących nazwach jak np. leśnictwo. Wprowadzane nowe kierunki nie cieszą się dużym powodzeniem – mówi Jerzy Lorych, rzecznik UP.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
uep logoJakie kierunki studiów pierwszego stopnia cieszyły się z kolei największym zainteresowaniem wśród kandydatów na Uniwersytecie Ekonomicznym? Tegoroczni maturzyści najchętniej wybierali kierunek zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. W obu przypadkach 6 osób przypada na jedno wolne miejsce. Popularnym wyborem okazała się także informatyka oraz ekonometria, gdzie 4 kandydatów przypada na 1 wolne miejsce.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym na pierwszy rok studiów stacjonarnych pierwszego stopnia zgłosiło się prawie 6700 osób.

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Kierunek lekarski, podobnie jak w ubiegłorocznej rekrutacji, okazał się najpopularniejszym wyborem wśród kandydatów na Uniwersytecie Medycznym: 36 osób na 1 wolne miejsce. Na drugim miejscu uplasował się kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o 1 wolne miejsce walczyły 22 osoby.

Większość poznańskich uczelni rozpocznie niebawem drugi nabór na studia stacjonarne pierwszego stopnia. O wolnych miejscach na poszczególnych kierunkach będziemy Was informować na bieżąco na łamach portalu studia.net.

Komentarze obsługiwane przez CComment