warsawNa Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zakończyły się pierwsze tury rekrutacji na zbliżający się rok akademicki 2017/2018. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, największym zainteresowaniem cieszyły się takie kierunki ekonomia, zarządzanie, automatyka i robotyka czy finanse i rachunkowość. Na jakie kierunki studiów pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie zgłosiło się najwięcej chętnych?

Ekonomia, filologia i dziennikarstwo na UW

Najbardziej obleganym kierunkiem na Uniwersytecie Warszawskim była ekonomia.

O jedno miejsce walczyło aż 16 osób. Podobny wynik padł na filologii angielskiej. Trzecim, najbardziej UW prawopopularnym kierunkiem w pierwszej turze tegorocznej rekrutacji było dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Szczególnie oblegana była specjalizacja związana Public Relations. Przeliczając liczbę kandydatów na jedno miejsce, o przyjęcie ubiegało się 18 osób. Sporym zainteresowaniem wśród kierunków ekonomicznych cieszyły się międzykierunkowe studia ekonomiczno-menadżerskie. Na pierwszy rok studiów przyjmowanych jest 75 studentów, a kandydatów było aż 1245.

Wielu kandydatów chciało rozpocząć studia orientalistyczne. Na 25 miejsc wolnych na orientalistyce, udział w rekrutacji wzięło 500 chętnych. Wśród najbardziej obleganych kierunków studiów nie mogło zabraknąć prawa, psychologii i zarządzania. Tak jak w poprzednich latach, na te kierunki studiów zgłosiło się sporo chętnych.

Nowością w tegorocznej rekrutacji było większe zainteresowanie kandydatów takimi kierunkami jak bezpieczeństwo wewnętrzne oraz biotechnologia. Kierunkami najbardziej obleganymi pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce okazały się filologię, na które, jak co roku, przyjmowanych jest zaledwie kilkudziesięciu kandydatów. O miejsce na japonistyce ubiegało się 24 osoby, na koreanistyce 20 kandydatów, a sinologii - 19 chętnych. W rekrutacji na wszystkie kierunki studiów prowadzone na UW udział wzięło 30 tysięcy kandydatów, w tym 2 tysiące obcokrajowców.


UW fizykaUW geologia

Na Politechnice Warszawskiej padł rekord


66 chętnych na jedno miejsce - tak wyglądała tegoroczna rekrutacja na kierunek inżynieria i analiza danych, który prowadzi Politechnika Warszawska. Na pierwszy rok studiów przyjmowanych jest zaledwie 30 kandydatów, co oznacza, że o przyjęcie ubiegało się ponad 2000 chętnych.PW 

Wśród kandydatów na studia techniczne pierwszego stopnia popularne były również:
 • zarządzanie - 25 osób na jedno miejsce,
 • automatyka i robotyka - 21 osób na jedno miejsce,
 • informatyka - 12 osób na jedno miejsce.

Politechnika Warszawska będzie przeprowadzać również dodatkowe tury rekrutacji, a przyjęcie mogą ubiegać się kandydaci zakwalifikowani na listy rezerwowych.Finanse, turystyka i dietetyka na SGGW


Pierwsza tura rekrutacji na Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dobiegła końca. Uczelnia przygotowała 5 745 miejsc na wszystkich prowadzonych kierunkach studiów. Chętnych kandydatów zgłosiło się ponad 14 tysięcy osób.

SGGWNajpopularniejszymi kierunkami wśród tegorocznych kandydatów były:
 1. Finanse i rachunkowość - prawie 9 kandydatów na jedno miejsce
 2. Turystyka i rekreacja - ponad 8 kandydatów na jedno miejsce
 3. Dietetyka - prawie 8 kandydatów na jedno miejsce
 4. Logistyka - ponad 8 kandydatów na jedno miejsce
 5. Informatyka - prawie 7 kandydatów na jedno miejsce
 6. Weterynaria - ponad 6 kandydatów na jedno miejsce
 7. Zarządzanie - 5 kandydatów na jedno miejsce
 8. Biotechnologia - prawie 5 kandydatów na jedno miejsce
 9. Ekonomia - prawie 5 kandydatów na jedno miejsce

Komentarze obsługiwane przez CComment