Rekrutacja 2017: najpopularniejsze kierunki studiów na śląskich uczelniachUniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny podsumowały właśnie pierwszą turę rekrutacji. Psychologia, prawo, informatyka, finanse i rachunkowość, stomatologia, medycyna oraz automatyka i robotyka okazały się najpopularniejszymi kierunkami studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.

Zdaniem dr. hab. Rafała Mustera z Uniwersytetu Śląskiego, wyniki te pokazują, że podejmując decyzję o rozpoczęciu studiów młodzież zachowuje się bardzo pragmatycznie, często wybierając kierunki, po których ukończeniu najłatwiej znaleźć pracę.

"Widać, że w swoich wyborach kierują się tym, na jakie zawody jest zapotrzebowanie i gdzie w przyszłości łatwiej mogą znaleźć pracę. Oczywiście biorą też pod uwagę zarobki, kwestię prestiżu a nawet mody" - powiedział Muster, który m.in. bada rynek pracy.

Do tej pory chęć studiowania na studiach I stopnia lub jednolitych studiach magisterskich na Uniwersytecie Śląskim zgłosiło ponad 14 tys. osób. Dla tegorocznych kandydatów przygotowano około 9,5 tys. miejsc na studiach stacjonarnych. Co najczęściej wybierali tegoroczni maturzyści?
 • Prawo
 • Psychologia
 • Pedagogika
 • Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe
 • Informatyka
 • Administracja
 • Filologia angielska specjalność: język biznesu

Z kolei pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w czołówce plasują się kierunki: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia (blisko 14 osób na 1 miejsce) i reżyseria (ponad 9 osób na 1 miejsce). Sporą konkurencję mieli też kandydaci na psychologię oraz filologię angielską w specjalnościach: kultura-media-translacja, tłumaczeniowej z językiem japońskim, język biznesu oraz tłumaczeniowej z językiem chińskim.

Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach już od wielu lat do najpopularniejszych kierunków zaliczają się: informatyka prowadzona na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki (820 kandydatów), automatyka i robotyka, budownictwo, architektura oraz transport.

Na informatyce przypada blisko 4 kandydatów na jedno wolne miejsce. Nieco mniej chętnych na jedno miejsce zgłasza się na kierunki: architektura, filologia (język angielski) w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych, a także architektura wnętrz oraz automatyka i robotyka.

Dotąd łączna liczba kandydatów na studia na Politechnice Śląskiej to ponad 7 tys. osób.
Politechnika Śląska w GliwicachStudiami I stopnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zainteresowanych jest blisko 3,3 tys. osób na 1,7 tys. miejsc. Tam od lat najbardziej obleganym kierunkiem są finanse i rachunkowość (1 tys. kandydatów; statystycznie 2,67 osoby na jedno miejsce). Najtrudniej dostać się tam na kierunek logistyka (studia inżynierskie), gdzie o jedno miejsce konkuruje ponad 5 kandydatów. Duże zainteresowanie UE odnotował także na informatyce, logistyce licencjackiej oraz na międzynarodowych stosunkach gospodarczych na Wydziale Zarządzania. Na te ostatnie, a także na kierunek przedsiębiorczość i finanse, liczba chętnych wzrosła o ponad 50 proc.
Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachŚląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach na studiach I stopnia i jednolitych studiach magisterskich przygotował dla maturzystów ponad 2,2 tys. miejsc.

Pod względem liczby kandydatów na miejsce niekwestionowanym liderem okazał się ponownie kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 15,7 kandydata (1856 kandydatów). Za nim uplasowały się:
 • medycyna – 5,6 osób na 1 miejsce i 3743 kandydatów;
 • farmacja – 4,5 osób na 1 miejsce i 882 kandydatów;
 • biotechnologia – 3,9 osób na 1 miejsce i 235 kandydatów;
 • fizjoterapia – 3,5 osób na 1 miejsce przy 704 kandydatów;
 • położnictwo - 2,6 osób na 1 miejsce i 390 kandydatów;
 • pielęgniarstwo – 2,18 osób na 1 miejsce i 480 kandydatów.

Komentarze obsługiwane przez CComment