Studia w lekarskie w RadomiuOd nowego roku akademickiego Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu rozpocznie kształcenie na nowym kierunku studiów: medycynie. Zgodę na uruchomienie na radomskiej uczelni kierunku lekarskiego wydał minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"To jest moment historyczny dla Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, a także dla Radomia i całego Mazowsza" - powiedział w poniedziałek w Radomiu Gowin, podpisując decyzję o uruchomieniu na tutejszym uniwersytecie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim.

Rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik podkreślił, że radomska uczelnia już w 2014 roku rozpoczęła starania o uruchomienie kierunku lekarskiego. Wiosek w tej sprawie - jak zaznaczył Łukasik - skrupulatnie analizował zarówno minister zdrowia, jak i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Uczelnie, które ubiegają się o uruchomienie kierunku lekarskiego, muszą spełnić szereg bardzo restrykcyjnych warunków. "Zależy nam na tym, aby kształcenie lekarzy w Polsce odbywało się - tak jak do tej pory - na poziomie światowym" - stwierdził wicepremier.

"Widać, że polska medycyna cieszy się znakomitą reputacją na świecie. Doświadczamy do tego także poprzez exodus świetnie wykształconych polskich lekarzy" - dodał.

Szef resortu nauki podkreślił jednocześnie, że istotną rolę przy podjęciu pozytywnej decyzji ws. utworzenia medycyny na UTH odegrali radomscy parlamentarzyści: marszałkowie Senatu Adam Bielan oraz Stanisław Karczewski i poseł PiS, a jednocześnie przewodniczący Rady patronackiej UTH Marek Suski.

W ocenie Bielana uruchomienie kształcenia na kierunku lekarskim w Radomiu jest dobrą i perspektywiczną decyzją dla Polski.

"W kraju brakuje lekarzy. Ten deficyt będzie z roku na rok wzrastał" - powiedział wicemarszałek Senatu. Jego zdaniem lekarze kształceni w Radomiu będą mogli pracować nie tylko w tym mieście, ale także w innych ośrodkach.

Poseł Marek Suski uważa, że UTH jest odpowiednio przygotowana do kształcenia lekarzy.

"Liczymy na to, że kierunek lekarski będzie dużą szansa dla młodzieży. Mamy nadzieję, że będą się rozwijały także miejscowe szpitale, będą tu powstawały nowe oddziały kliniczne" - stwierdził.

Pierwszy nabór na kierunek lekarski ma rozpocząć się w lipcu. Na I rok studiów ma być przyjętych ok. 70 osób. Zajęcia teoretyczne prowadzić będą wykładowcy z Radomia oraz z ośrodków naukowych z innych miast, m.in. Warszawy, Łodzi i Lublina. Zajęcia praktyczne będą odbywały się w oparciu o radomskie szpitale, które posiadają oddziały kliniczne.

Dowiedz się więcej na temat STUDIÓW NA KIERUNKU LEKARSKIM.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment