×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
Podsumowanie rekrutacji na kierunek lekarskiRekrutacja 2016/2017 na kierunki medyczne została już oficjalnie zakończona. Kierunek lekarski, podobnie jak w ubiegłorocznej rekrutacji, cieszył się największym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia. Limit przyjęć został w tym roku powiększony o 912 miejsc, ale to i tak zdecydowanie za mało, by wszyscy chętni dostali się na wymarzone studia. Jak w rekrutacji na rok akademicki 2016/2017 poradziły sobie uniwersytety niemedyczne, które dopiero od niedawna prowadzą kształcenie na kierunku lekarskim?


Uniwersytet Zielonogórski prowadzi studia na kierunku lekarskim od roku akademickiego 2016/2016. W pierwszej rekrutacji limit przyjęć został ustalony na poziomie 60 miejsc w ramach studiów stacjonarnych. W tym roku uczelnia dysponuje już 120 miejscami na kierunku lekarskim – 60 w trybie stacjonarnym oraz 60 w trybie niestacjonarnym. Kierunek lekarskim na UZ cieszy się ogromną popularnością wśród kandydatów, gdyż w tym roku zgłosiło się blisko 1200 kandydatów (20 osób na 1 miejsce) na studia stacjonarne. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się studia prowadzone w trybie niestacjonarnym, gdzie o 1 indeks walczą 3 osoby.

Także na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach można zaobserwować ogromne zainteresowanie kandydatów studiami na kierunku lekarskim. W tegorocznej rekrutacji o 1 indeks na medycynie powalczą aż 42,3 osoby (limit miejsc to 75). Warto dodać, że na liście najpopularniejszych kierunków prowadzonych na UJK znajduje się także kosmetologia oraz fizjoterapia, czyli kierunki które dołączyły do oferty kształcenia uczelni na przestrzeni ostatnich dwóch lat. - W poprzednim roku cieszyliśmy się z rekordowego zainteresowania naszą uczelnią, a tym roku mamy nowy rekord. To dowód na to, że trafiamy z ofertą edukacyjną w preferencje kandydatów i zapotrzebowanie rynku pracy - mówi prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego jest, podobnie jak przed rokiem, kierunek lekarski, gdzie na studia prowadzone w trybie stacjonarnym zgłosiło się 3274 kandydatów (limit 75 miejsc), a w trybie niestacjonarnym 586 kandydatów (limit 75 miejsc). W pierwszej rekrutacji na ten kierunek limit przyjęć został ustalony przez Ministerstwo na poziomie 60 miejsc na każdy tryb.
Zainteresowaniem ze strony kandydatów cieszą się także inne kierunki Wydziału Medycznego: 4 osoby walczą o 1 miejsce na fizjoterapii, a 7 na pielęgniarstwie.

Do tej pory jedynie wybrane uczelnie państwowe mogły prowadzić kształcenie na kierunku lekarskim. Ten stan rzeczy zmieni się już niebawem, gdyż w październiku 2016 roku studia lekarskie zostaną uruchomione na Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, a od roku akademickiego 2017/2018 lekarzy będzie kształciła również Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Obie uczelnie spełniły bowiem wszystkie wymagania i otrzymały oficjalną zgodę od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat studiów lekarskich na prywatnych uczelniach.

Komentarze obsługiwane przez CComment