×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
Informatyka najpopularniejszym kierunkiem studiów - podsumowanie rekrutacji 2015/2016446 tys. osób rozpoczęło studia w roku akademickim 2015/2016. Listę najpopularniejszych kierunków studiów otwiera informatyka, a najbardziej obleganą przez kandydatów uczelnią okazała się Politechnika Warszawska – jak wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Naukę na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich rozpoczęło ponad 319 tys. studentów, a na studiach drugiego stopnia ponad 126 tys. osób. Do państwowych szkół wyższych przyjęto ponad 350 tys. osób, a do prywatnych - ponad 95 tys. studentów.

Kandydaci na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolitego studia magisterskie najczęściej wybierali INFORMATYKĘ – z ponad 35 tysiącami zgłoszeń zajęła ona pierwsze miejsce na liście kierunków, pod względem ogólnej liczby zgłoszeń. Drugie miejsce zajęło PRAWO z ponad 22 tys. kandydatów, a na trzecim miejscu znalazło się ZARZĄDZANIE z ponad 20 tys. kandydatów. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków znalazły się ponadto: psychologia (ponad 16,7 tys.), automatyka i robotyka (ponad 16,6 tys.), ekonomia, budownictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn oraz pedagogika.

Najwięcej zgłoszeń na jedno miejsce było z kolei na:
  • kierunku lekarskim (26,9 na miejsce);
  • międzykierunkowych studiach ekonomiczno-menedżerskich (18,3);
  • podstawach nauk technicznych (17,3);
  • chemii i toksykologii sądowej (17);
  • zarządzaniu biznesem wielokulturowym (13).


Najczęściej wybieraną przez kandydatów na studia uczelnią okazała się w tym roku akademickim Politechnika Warszawska, która uzyskała wynik 7,8 osoby na 1 miejsce na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Drugie miejsce przypadło Politechnice Gdańskiej (6,9 osoby na 1 miejsce), a trzecie Politechnice Poznańskiej (5,6 osoby na 1 miejsce). Miejsca poza podium przypadły kolejno: Politechnice Łódzkiej (5,2 osoby na 1 miejsce), Uniwersytetowi Warszawskiemu (4,5 osoby na 1 miejsce), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (4,4 osoby na 1 miejsce), Uczelni Łazarskiego w Warszawie (4,4 osoby na 1 miejsce), Uniwersytetowi Rolniczemu w Krakowie (4,1 osoby na 1 miejsce) oraz Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach (4 osoby na 1 miejsce).

Wśród uniwersytetów, według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów, najpopularniejszy okazał się Uniwersytet Warszawski (ponad 42 tys. zgłoszeń); wśród uczelni technicznych zwyciężyła Politechnika Warszawska (ponad 52 tys.); wśród uczelni o profilu ekonomicznym pierwsze miejsce przypadło Uniwersytetowi Ekonomicznemu we Wrocławiu (ponad 8,2 tys.). Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z ponad 11,8 tysiącami zgłoszeń okazał się najpopularniejszą uczelnią o profilu pedagogicznym. Wśród uczelni rolniczych i przyrodniczych wygrała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (ponad 11,7 tys. zgłoszeń). Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (ponad 4,1 tys. zgłoszeń) okazała się najpopularniejszą uczelnią w zakresie wychowania fizycznego. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie (ponad 1,8 tys. zgłoszeń) uplasowała się na 1 miejscu wśród państwowych wyższych szkół zawodowych.

Uniwersytet SWPS zajął pierwsze miejsce w zestawieniu najchętniej wybieranych uczelni prywatnych w tegorocznej rekrutacji na studia – ponad 2,8 tys. kandydatów. Miejsca w pierwszej piątce z ponad 1 tys. chętnych zajęły kolejno: Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.

Wśród kandydatów na studia niestacjonarne na uczelniach niepublicznych najpopularniejsze okazały się:
  • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu (ponad 3,4 tys. kandydatów),
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu (ponad 3,3 tys.),
  • Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi (ponad 3,3 tys.),
  • Uniwersytet SWPS (ponad 2,2 tys.),
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (ponad 2,1 tys.).

Dane opublikowane przez resort nauki opracowano na podstawie informacji ze Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym – POL-on.
podsumowanie rekrutacji 2015/2016
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego/PAP - Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment