Gra o tron na kanadyjskiej uczelniSeljord Folkehøgskule w Norwegii oferuje swoim studentom możliwość zostania wikingami, a na Uniwersytecie w Durham można znaleźć moduł, w którym dowiemy się wszystkiego na temat Harrego Pottera. Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej także poszedł śladem aktualnych trendów i przygotował wykłady poświęcone Grze o tron. W zajęciach będą mogli wziąć udział wszyscy studenci, dla których saga Martina to coś więcej niż tylko książka czy serial...

Pomysłodawcą nowatorskich wykładów pt. „Nasze Współczesne Średniowiecze: Pieśń Lodu i Ognia” jest profesor Robert Rouse.
– George R.R. Martin od wielu lat pracuje nad popularyzowaniem europejskiego średniowiecza w swoich dziełach. Na zajęciach będziemy analizować jego pracę i porównywać ją do rzeczywistych średniowiecznych dziejów – tłumaczy Profesor Robert Rouse z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

Pierwszą osobą, która bezwzględnie powinna wziąć udział w tych zajęciach jest Snoop Dog, który ogląda serial „Gra o tron” w celach stricte edukacyjnych. Nie, nie przesłyszeliście się, Snoop naprawdę uważa, że Gra o Tron to serial historyczny. Co prawda geografia Westerros nieco różni się od współczesnej Europy, ale to zapewne efekt przesuwania się płyt tektonicznych... Strach tylko pomyśleć, co musieli czuć średniowieczni Europejczycy, gdy nad ich głowami przelatywał Drogon, Viserion lub Rhaegal.

Wróćmy jednak do meritum, ok? Studenci w trakcie wykładów dowiedzą się, jak literacka fikcja może oddziaływać na świadomość historyczną współczesnego społeczeństwa. Poszczególne wątki serialu i książki posłużą za materiał do zrozumienia tego, co mogło dziać się przed wiekami na świecie.

W zajęciach będą mogli wziąć udział wszyscy studenci Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Jedynym wymogiem jest bardzo dobra znajomość zarówno serialu „Gra o tron”, jak i samego cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” George'a R. R. Martina.

Polskie uczelnie nie reagują jeszcze na trendy panujące wśród młodej części społeczeństwa. Nie ma zajęć o Harrym Potterze, nie można zostać wikingiem, ani dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat Gry o tron. Podobnych, niekonwencjonalnych zajęć można znaleźć na zachodnich i amerykańskich uczelniach całkiem sporo. Władze poszczególnych uczelni traktują je w charakterze ciekawego uzupełnienia oferty, która ma przyciągnąć kandydatów i sprawić, że młodzi ludzie prócz zdobywania specjalistycznej wiedzy będą mogli ponadto rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

W Polsce chyba jeszcze przyjdzie nam poczekać bardzo długo na takie podejście do zajęć akademickich...

Źródło: naekranie.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment