Nietypowe kierunki studiów na norweskich uczelniachNorwegia od wielu lat słynie ze swojego niezwykle wysokiego poziomu kształcenia uniwersyteckiego. Na kandydatów czeka tutaj ponad dwieście kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim i norweskim. Przeglądając ofertę kształcenia norweskich uczelni można jednak natknąć się na dość nietypowe programy, np. studia o wikingach lub o dzieciach...


Arktyczna turystyka przygodowa

Nazwa kierunku jest chyba bardzo wymowna, prawda? Jeśli chciałbyś zatem w przyszłości zajmować się turystyką na terenie Arktyki, to lepszego kierunku studiów, który odpowiednio przygotuje Cię do tej roli, na pewno nie znajdziesz. W trakcie studiów czekają Cię zarówno zajęcia teoretyczne na uczelni, jak i zajęcia terenowe – odpowiednia kondycja i sprawność fizyczna jest tutaj zdecydowanie wymagana. Odporność na mało przyjazny klimat arktyczny również nie zaszkodzi. Kierunek możesz studiować na Uniwersytecie w Tromso.

Studia o Ibsenie

Słyszałeś kiedykolwiek o Henriku Johanie Ibsenie, dramatopisarzu norweskim? Jeśli nie, to w czasie studiów dowiesz się praktycznie wszystkiego o jego twórczości oraz o kontekście historycznym i kulturowym jego dzieł. Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie w charakterze archiwistów, pracowników muzeum oraz dziennikarzy specjalizujących się w tematach kulturowych. Kierunek możesz studiować na Uniwersytecie w Oslo.

Studia o wikingach

Na wstępie warto wyjaśnić, że ukończenie tych studiów nie sprawi, że pójdziesz w ślady Ragnara Lodbroka, ani jego brata Rollo. Nie będziesz także budować okrętów, tak jak robił to Floki. Z całą pewnością zgłębisz jednak wiedzę na temat fascynującego świata wikingów: ich kultury, historii, wierzeń oraz życia codziennego. Nie zabraknie również zajęć z zakresu paleografii i runologii. Jeśli średniowieczna Skandynawia od dawna stanowi obiekt Twojego zainteresowania, to zdobędziesz tutaj naprawdę gruntowną wiedzę, którą będziesz mógł wykorzystać np. do pracy naukowej. Kierunek możesz studiować na Uniwersytecie w Oslo.

Studia o dzieciach

W pewnym sensie jest to norweska wersja pedagogiki wczesnoszkolnej, ale uzupełniona o możliwość zdobycia szerokiej wiedzy z zakresu antropologii, socjologii, geografii oraz historii. Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie w organizacjach rządowych i pozarządowych, które zajmują się pomocą skierowaną do najmłodszych członków społeczeństwa.
Kierunek możesz studiować na Uniwersytecie w Trondheim.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat studiów w Norwegii.


Źródło: www.mojanorwegia.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment