×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
Przyszłość należy do kierunków medycznychMyślisz, że tylko informatyka jest zawodem przyszłości, a kierunki związane z nowymi technologiami to jedyna, słuszna droga, która uchroni Cię przed żmudnym poszukiwaniem pracy? Gdy jednak spojrzymy w przyszłość, może się okazać, że równie dobrym wyborem będą kierunki studiów związane z naukami medycznymi.

Według analiz przeprowadzonych przez serwis Money – US News, do grona perspektywicznych zawodów zaliczyć można szczególnie te, które związane są ze specjalistyczną opieką zdrowotną. Zaliczyć do nich można m.in.: okulistykę, laryngologię, stomatologię, pielęgniarstwo oraz fizjoterapię.

Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej ostatniej, wymienionej specjalizacji, czyli fizjoterapii. Jest to niezwykle interesujący kierunek studiów i doskonała propozycja rozwoju dla osób, które chcą pracować w branży medycznej i mogą pochwalić się niezbędnymi predyspozycjami do pracy z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi. Same umiejętności medyczne to bowiem zdecydowanie za mało – liczą się tutaj także kompetencje społeczne, czyli budowanie i utrzymywanie pozytywnych relacji z pacjentem. Tutaj znajdziesz więcej szczegółowych informacji na temat pracy fizjoterapeuty.

Czym w ogóle jest fizjoterapia, o której ostatnio tyle się słyszy w mediach? Można posłużyć się skomplikowaną definicją encyklopedyczną lub napisać, że fizjoterapia jest zespołem naturalnych metod leczniczych, które wykorzystują zjawisko reaktywności organizmu na bodźce zewnętrzne. W leczeniu fizjoterapeutycznym stosuje się różnorodne działania stymulujące przywrócenie sprawności fizycznej i jakości życia pacjenta. Na przestrzeni ostatnich lat, fizjoterapia stała się nieodzownym elementem współczesnego procesu leczenia osób zarówno młodych, jak i w podeszłym wieku.

Starzenie się społeczeństwa nie jest już wyłącznie czarną perspektywą na przyszłość, ale faktem i problemem, z którym już dzisiaj musimy się zmierzyć. Zbieżne wnioski do amerykańskich opinii przytaczane są w „Analizie zapotrzebowania gospodarki na absolwentów kierunków kluczowych w kontekście realizacji strategii Europa 2020”. Jak czytamy w raporcie – (...) Przewidywany popyt na pracę absolwentów (potencjalnych specjalistów i techników) w krajach Unii Europejskiej koncentrować się będzie w sektorze budownictwa, transportu i logistyki, usług biznesowych, usług nierynkowych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia. (...). W sektorze publicznym (administracja, edukacja, opieka zdrowotna) prognozuje się wzrost liczby miejsc pracy o 4,9 miliona.

Przytoczone wyniki badań i analiz wyraźnie świadczą o stale rosnącym znaczeniu zawodów medycznych na współczesnym rynku pracy. Specjaliści z zakresu nauk medycznych na pewno nie będą narzekać na brak ofert pracy po zakończeniu swojej edukacji akademickiej. Jeśli jednak nadal nie możesz się zdecydować na konkretną specjalizację, to polecamy zapoznać się z listą dostępnych zawodów związanych z medycyną – na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Powodzenia!

Komentarze obsługiwane przez CComment