Uniwersytety podsumowały I etap rekrutacji na rok akademicki 2015/2016Część uniwersytetów opublikowała już informacje na temat pierwszego naboru na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie. Najwięcej kandydatów przyciągnęło prawo, ekonomia oraz psychologia. Dotychczasowym hitem tegorocznej rekrutacji okazała się filologia japońska na UW - 25 osób na 1 miejsce!


18 tys. kandydatów zarejestrowała się w systemie rekrutacyjnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie. Najbardziej obleganym kierunkiem było prawo, na które zapisało się ok. 2000 chętnych. Drugie miejsce przypadło kierunkowi lekarskiemu, na który zdecydowało się ok. 1500 chętnych. Podium zamyka psychologia, którą chce studiować ok. 1300 kandydatów. Zaraz za podium znalazły się filologia angielska oraz psychologia stosowana, na które zarejestrowało się po ok. 900 chętnych.

Hitem tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Jagiellońskim okazała się filologia szwedzka - ponad 17 osób na 1 miejsce. Druga lokata pod tym względem przypadła japonistyce - ponad 11 osób na miejsce. "Od kilku lat obserwujemy dużą popularność rzadkich filologii. Rok temu na pierwszym miejscu w tym zestawieniu była sinologia, a dwa lata temu japonistyka. Kandydaci obserwując rynek pracy widzą, że nietypowe języki są obecnie dużym atutem” – powiedział rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adrian Ochalik.

Na Uniwersytecie Warszawskim około 22 tys. osób wzięło udział w procesie rejestracji na studia I stopnia oraz studia jednolite magisterskie. Z informacji udostępnionych przez Biuro Prasowe UW dowiadujemy się, że największą liczbę zapisów odnotowały w tym roku ekonomia (2816 kandydatów) oraz prawo (2073 kandydatów). Podium zamyka kierunek finanse i rachunkowość, na który zarejestrowało się 1820 osób. Miejsca tuż za podium przypadły filologii angielskiej (1742 kandydatów) oraz psychologii (1644 kandydatów). Najpopularniejszymi kierunkami okazały się natomiast japonistyka (25 osób na 1 miejsce) oraz sinologia (20 osób na 1 miejsce).

Na niektóre kierunki studiów zostaną jednak niebawem uruchomione dodatkowe nabory. "Często przyczyną nie jest wcale brak chętnych, ale brak kandydatów spełniających kryteria rekrutacyjne” - tłumaczy Olga Basik z biura prasowego UW. Wiadomo już, że w br. takim kierunkiem będzie ochrona środowiska.

W rekrutacji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie wzięło udział 19 tys. 360 osób. Preferencje kandydatów są jednak bardzo zbliżone do pozostałych ośrodków akademickich – prym wiedzie prawo (1683 kandydatów) oraz psychologia (1254 kandydatów). Podium zamyka dziennikarstwo, które chce studiować 720 osób. Hitem rekrutacji, podobnie jak na UJ, okazała się fiologia szwedzka – 23 osoby na 1 miejsce.

W tym roku Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie zarejestrował 13 tys. 800 kandydatów na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie. Najwięcej kandydatów - 1312 - zapisało się na prawo. Drugie miejsce przypadło finansom i rachunkowości (999 kandydatów), a na trzecim uplasowała się psychologia, na którą zarejestrowało się 775 kandydatów. W zestawieniu kierunków o największej liczbie kandydatów przypadających na jedno miejsce w tym roku w czołówce znalazły się: jazz i muzyka estradowa (7 osób), psychologia a także lingwistyka stosowana w zakresie języka angielskiego i niemieckiego (po 5 osób).

Z danych tych wynika, że popularność niektórych kierunków studiów na polskich uniwersytetach nadal się utrzymuje. Uczelnie te uruchamiają na wybranych kierunkach kolejną turę rekrutacji, przez co liczby zgłoszonych ogółem kandydatur ulegną w najbliższym czasie zmianie.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Natalia Kondratiuk-Świerubska

Komentarze obsługiwane przez CComment