Pasjonaci zdrowej żywności na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w BydgoszczyW 2013 roku studenci WTiICh wyszli z inicjatywą stworzenia ciekawego projektu pod nazwą Instytut Chemii Nadużywanej. Projekt porusza tematykę dodatków stosowanych w produkcji żywności, szczególnie wzmacniaczy smaków, konserwantów, barwników i aromatów. Projekt nie powstałby bez finansowego wsparcia partnera biznesowego, który pomógł przy realizacji tego świetnego pomysłu. Firma FroSTA, której jedna z fabryk pracuje w Bydgoszczy, podzielała idee naszych studentów i pomogła sfinansować to przedsięwzięcie.

Powstała interaktywna wystawa, która pozwalała dotknąć, zobaczyć, powąchać i posmakować dodatki do żywności. Odwiedzający mogli również dokonać wirtualnych zakup w Infokiosku, który drukował paragon z listą produktów i dodatków stosowanych przy jej produkcji. Każdy odwiedzający otrzymywał słowniczek dodatków do żywności. Studenci naszego wydziału dzielili się wiedzą na terenie całego kraju organizując wystawę w największych miastach; odwiedzili Warszawę, Gdańsk, Poznań, Kraków i Wrocław. Instytut był również wystawiany podczas wielu bydgoskich iventów takich jak: Dni Nauki (2013 i 2014), Bajkowa Bydgoszcz, Inauguracja Bydgoskich Dni Nauki w siedzibie TVP (2013) i na UKW (2014), Wystawa VIPRO 2013 (gdzie zdobyła nagrodę). Interaktywna wystawa jest cały czas dostępna dla wszystkich, można ją odwiedzić na naszym Wydziale w Zakładzie Technologii Żywności. W najbliższym czasie Instytut odwiedzi również Centrum Eksperyment w Gdyni, gdzie będzie dostępna prze cały tydzień dla odwiedzających.

Projekt zaowocował utworzeniem w 2014 roku studenckiego Koła Naukowego Technologów Żywności CIBUS. Pasjonaci zdrowej żywności, studenci kierunku technologia żywności i żywienie człowieka, mają głowy pełne pomysłów i mogą je realizować współpracując z kadrą naukową naszego wydziału. Obecnie zajmują się kolejnym projektem, którego celem jest określenie wpływu metod utrwalania żywności (mrożenie, pasteryzacja) na właściwości odżywcze produktów. Członkowie koła zajmują się również tematyką chleba dla diabetyków, analizą ryku żywności i wyborów konsumenta.

Jeśli masz głowę pełną pomysłów, a tematyka zdrowej żywności nie jest Ci obojętna, wybierz kierunek technologia żywności i żywienie człowieka na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej i realizuj swoje pomysły biorąc udział w pracach Koła Naukowego Technologów Żywności CIBUS.

mgr inż. Wojciech Poćwiardowski

Komentarze obsługiwane przez CComment