×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
lena kolarska bobinskaDo tej pory na liście kierunków zamawianych, którą tworzy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, znajdowały się wyłącznie kierunki ścisłe i techniczne, takie jak: informatyka, budownictwo, chemia, matematyka, automatyka i robotyka, etc. Prof. Lena Kolarska-Bobińska nie wyklucza jednak umieszczenia na niej także kierunków o profilu humanistycznym lub społecznym!

- Trwa analiza efektów rządowego programu kierunków zamawianych. Na przełomie stycznia i lutego spodziewam się wyników. Wówczas rozpoczniemy prace nad nową ich listą. Jest idea, by niektóre kierunki humanistyczne czy społeczne zostały na tej liście uwzględnione. Ale nim zapadnie decyzja, musimy przyjrzeć się efektom dotychczasowych działań – jak mówiła w wywiadzie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" nowa minister nauki i szkolnictwa wyższego Prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Czy czeka nas zatem przełom? Do tej pory kierunki zamawiane nieodłącznie kojarzyły się bowiem z naukami ścisłymi i technicznymi, których niedobór na rynku pracy był zjawiskiem bardzo szkodliwym dla polskiej gospodarki i jej efektywnego rozwoju. Czy wieloletnia kampania promocyjna kierunków technicznych i politechnik sprawiła, że nagle zaczęło nam brakować humanistów?

Czy zmiana na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego niesie za sobą jakieś zagrożenia dla studentów? Prof. Lena Kolarska-Bobińska nie zakłada żadnych zmian lub reform, których efekty mogłyby negatywnie odbić się na studenckich portfelach. Jak sama podkreśla - Najpierw muszę uporządkować sprawy finansowania całego szkolnictwa wyższego na najbliższe 10 lat. Ale również szybko się spotkam ze studentami i wysłucham ich oczekiwań.

Okazuje się zatem, że na "pierwszy ogień" pójdzie projekt dotowania z państwowego budżetu uczelni niepublicznych, o który toczy się zażarta wojna, do której dołączyła nawet "Solidarność"...
solidarność

Aktualna lista kierunków zamawianych na rok akademicki 2013/2014:
1. Uniwersytet Warszawski: matematyka (kierunek unikatowy), inżynieria nanostruktur (kierunek unikatowy), zastosowania fizyki i biologii w medycynie;
2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: chemia, matematyka, informatyka;
3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: ochrona środowiska, matematyka, informatyka;
4. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: ochrona środowiska;
5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie: fizyka;
6. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: budownictwo, inżynieria środowiska, ochrona środowiska, matematyka;
7. Politechnika Śląska: automatyka, robotyka;
8. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej: budownictwo;
9. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej: informatyka;
10. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie: informatyka;
11. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach: wzornictwo, budownictwo.

Autor: Miłosz Szkudlarski

Komentarze obsługiwane przez CComment