×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
Tylko trzy kroki dzielą Cię od kariery informatykaNowoczesne technologie i komputery są Twoją pasja? Stale poszerzasz swoje umiejętności i wiedzę z zakresu informatyki i z tym obszarem wiążesz swoją przyszłą karierę zawodową? Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko pogratulować Tobie słusznego wyboru! Dynamiczny rozwój tego sektora jest dla Ciebie szansą na znalezienie wymarzonej posady! Przygotowaliśmy dla Ciebie garść użytecznych informacji, które na pewno pomogą Ci w Twojej przygodzie z IT, oraz zestawienie zarobków branżowych - warto sprawdzić na jakim stanowisku zarabia się najwięcej, prawda?:-)


Pierwszy krok: Studia

Doradcy zawodowi oraz analitycy są ze sobą zgodni – informatyka to doskonały wybór pod kątem późniejszych perspektyw zatrudnienia. Samo ukończenie studiów na kierunku informatycznym jest jednak zaledwie wstępem do przyszłej kariery zawodowej. Specjaliści ds. rekrutacji wskazują trzy podstawowe warunki, które musi spełniać kandydat do pracy w charakterze informatyka: dyplom wyższej uczelni, certyfikaty, które potwierdzają dodatkowe umiejętności praktyczne oraz doświadczenie zawodowe.

– Kandydaci do pracy w branży IT nie mając kierunkowego wykształcenia wyższego, znacznie zmniejszają swoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy nie udokumentują swoich umiejętności zaświadczeniami np. o ukończeniu specjalistycznych kursów czy szkoleń – mówi Paulina Gurczyńska, doradca zawodowy Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, dodając: - Wybierając się na studia informatyczne warto przyjrzeć się ofercie edukacyjnej uczelni, sprawdzić co oprócz dyplomu gwarantuje ona swoim absolwentom. Dobra szkoła, chcąc wykształcić studentów, doskonale odnajdujących się na rynku pracy, da im m.in. możliwość zdobycia cenionych przez pracodawców certyfikatów – przekonuje przedstawicielka WSB.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem Informatyki, to powinieneś bardzo gruntownie prześledzić wszystkie informacje na temat programu studiów prowadzonego przez daną uczelnię. Może się bowiem okazać, że prócz samego dyplomu nie nauczysz się tam zbyt wiele, a sama wiedza teoretyczna do niczego Ci się nie przyda, gdyż po kilku miesiącach od odebrania dyplomu może być już po prostu nieaktualna. Warto sprawdzić również kwestię współpracy uczelni ze środowiskiem biznesowym. Możliwość odbycia praktyki studenckiej lub stażu absolwenckiego w renomowanej i prestiżowej organizacji to nie tylko dobrze wyglądający wpis w CV, ale także okazja do zdobycia konkretnych kompetencji w warunkach biznesowych i możliwość zastosowania w praktyce wiedzy zdobytej na uczelni.

Drugi krok: Doświadczenie zawodowe

Nowoczesny program studiów na kierunku informatycznym umożliwia studentom nabycie pierwszych doświadczeń zawodowych w renomowanych firmach branży IT poprzez: staże i praktyki, wizyty studyjne, spotkanie z ekspertami, wyjazdy na branżowe targi i zagraniczne konferencje. Nie spodziewaj się jednak, że zaraz po odebraniu dyplomu zostaniesz zasypany setkami ofert pracy, a Twoje miesięczne zarobki przekroczą 10000 zł netto. Na tego typu „luksusy” będziesz mógł sobie pozwolić dopiero za kilka lub kilkanaście lat, gdy doświadczenie zawodowe, osiągnięcia i zdobyte certyfikaty będą wyróżniać Cię z tłumu na rynku pracy.

Na początku swojej kariery zawodowej powinieneś skupić się na dwóch aspektach:
  • po pierwsze: bądź zawsze na bieżąco z technologią, która stanowi przedmiot Twojej specjalizacji. Nie zamykaj się jednak na inne, często znacznie lepsze i nowocześniejsze, rozwiązania, gdyż może okazać się, że za kilka lat będziesz zmuszony z nich korzystać na co dzień.
  • po drugie: szkolenia i kursy nie są w IT złem koniecznym, ale jedyną możliwością, żeby gruntownie poznać nowy system czy nowatorskie rozwiązania technologiczne. Możesz próbować poznać je także we własnym zakresie, ale często dostęp do nich jest mocno utrudniony lub bardzo kosztowny dla „osób indywidualnych”.

Co dalej? Rozwijasz się w odpowiednim kierunku, uczestniczysz w szkoleniach, zdobywasz certyfikaty i cenne doświadczenie zawodowe. Jesteś zatem na odpowiedniej drodze, żeby osiągnąć w przyszłości sukces zawodowy.

Trzeci krok: Certyfikaty

Ukończone studia z zakresu informatyki oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe stanowią 75% sukcesu na rynku pracy. Nasze CV będzie wyglądało jednak zdecydowanie lepiej w oczach potencjalnych pracodawców, jeśli wzbogacimy je o certyfikaty i odbyte kursy, które poszerzają zakres naszych kompetencji. Jakie certyfikaty mogą być cenione na rynku IT? Wszystko zależy oczywiście od naszej specjalizacji, ale do najpopularniejszych możemy zaliczyć:
  • Oracle Certified Java Programmer,
  • Cisco Certified Network Associate,
  • Microsoft Configuring and Troubleshooting Windows Server,
  • IBM Certified Administrator Cognos - Business Intelligence, etc.

Jeśli możesz pochwalić się nimi, to rynek pracy czeka właśnie na takich specjalistów, jak Ty!

A na koniec mamy dla Ciebie mały bonus...

Komentarze obsługiwane przez CComment