komputerStudenci kierunków informatycznych i technicznych nie mają problemów na współczesnym rynku pracy. Bardzo często znajdują oni zatrudnienie jeszcze w trakcie swojej nauki. Czy w takim razie studia w tych obszarach są jedyną drogą do kariery zawodowej i stabilnego zatrudnienia? Sprawdziliśmy to...

Absolwenci kierunków związanych z IT znajdują pracę, będąc jeszcze na studiach - mówi prof. Mirosław Karbowniczek, prorektor ds. ogólnych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Jak jednak przedstawia się poziom kształcenia oraz jakość programów nauczania na polskich uczelniach? Czy polskie ośrodki akademickie kształcą dobrych specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii? Odpowiedzi udzielił prof. Mirosław Karbowniczek, prorektor ds. ogólnych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - AGH prowadzi monitoring losów absolwentów na rynku pracy. Ostatnie wyniki pokazują, że 80 proc. przebadanych absolwentów ma pracę zgodną z wykształceniem - to głównie informatycy, ale też absolwenci mechatroniki - mówi. - Kluczem do sukcesu polskich uczelni jest ścisła współpraca z pracodawcami, odpowiadanie na ich potrzeby, wsłuchiwanie się w ich podpowiedzi. Z kolei uczelnia dzięki licznym umowom z firmami, ofertom staży czy praktyk, jest bardziej atrakcyjna dla studentów.

Współczesny, dynamicznie rozwijający się rynek pracy potrzebuje jednak specjalistów w wielu innych sektorach. Jakie kierunki pod tym względem wydają się równie atrakcyjne i perspektywiczne? Zdaniem prof. Karbowniczka - Warto poszukiwać nisz na rynku pracy, które są jeszcze niezagospodarowane i nieprzepełnione absolwentami. W AGH prowadzimy wiele takich specjalistycznych, nieobecnych na innych uczelniach kierunków, których absolwenci znajdują zatrudnienie, związanych czy to z gazem łupkowym, czy np. z odlewnictwem.

Informatyka, mechatronika, automatyka i robotyka, a może jednak specjalistyczne kierunki z zakresu odlewnictwa i wydobycia gazu łupkowego? Co wybraliście lub co planujecie wybrać w przyszłorocznej rekrutacji?

Źródło cytatów: Rzeczpospolita

Komentarze obsługiwane przez CComment