×

Uwaga

Could not instantiate mail function.

kalkulatory20 sierpnia 2012 roku rusza kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Matma Mnie Kręci. Już piąty rok z rzędu młodzi fani, w swych krótkich filmach video, pokażą jaki potencjał drzemie w Królowej Nauk. Główną nagrodą w konkursie jest 10 000 złotych.

 


Konkurs Matma Mnie Kręci cieszy się od lat niezwykłą popularnością. Ilość nadsyłanych filmów świadczy o tym, jak bardzo młode pokolenie ceni sobie tę dziedzinę nauki. Filmy pokazują też zupełnie inne spojrzenie na świat liczb, zachęcają do zagłębienia się w nim.

Samo zapoznanie się z kilkoma nagrodzonymi pracami może wzbudzić u młodych ludzi ciekawość. Może to być impuls do spojrzenia na matematykę nie tylko przez pryzmat wykładów i lekcji, ale jako coś niezwykle atrakcyjnego. Przecież matematyka otacza nas każdego dnia, a my niekoniecznie zwracamy na to uwag. Może warto otworzyć na nią oczy… – mówi Piotr Tomczak z firmy Casio, pomysłodawca konkursu.

Zadaniem uczestników będzie stworzenie krótkiego filmu, w którym zaprezentują co w matematyce pociąga ich najbardziej. Poprzednie edycje konkursu pokazywały jak bardzo kreatywni potrafią być uczestnicy i jak wiele ciekawostek dostrzegają w tej na pozór nudnej i ciężkiej do zrozumienia dziedzinie. By wziąć udział wystarczy zarejestrować się na stronie kalkulatory.pl i przesyłać do 4 listopada stworzony przez siebie film. Następnie zostanie uruchomione głosowanie internetowe, a po nim ostateczną decyzję podejmie jury, złożone z matematyków oraz filmowców. Prace będą oceniane według kryteriów takich, jak: pomysłowość, oprawa graficzna, dźwięk, zaangażowanie w projekt oraz promocja matematyki.

Laureat konkursu otrzyma 10 000 złotych, a zdobywcy kolejnych miejsc: cyfrowy aparat fotograficzny Casio oraz kalkulator graficzny Casio ClassPad 330. Kalkulatory zostaną również przyznane najwyżej ocenianym filmom, w podziale na grupy wiekowe: szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponad gimnazjalne. Organizatorzy postanowili w tym roku przyznać także specjalną nagrodę w kategorii pomysłowość. Będzie to kalkulator graficzny Casio FX-CG20. Nagrodę otrzyma film, który znajdzie się poza pierwszą trójką i będzie miał najwyższą ocenę w kategorii pomysłowość.

Jak co roku, wskazany przez laureata pedagog otrzyma „Nagrodę Mistrza” w postaci kalkulatora Casio FX-9860GII i projektora multimedialnego.

Głównym celem konkursu jest propagowanie matematyki wśród młodych ludzi. Należy im pokazywać jak wiele można jeszcze odkryć w tej dziedzinie i jak wielką radość można z tego czerpać. Potencjał w polskiej młodzieży drzemie ogromny, co można zaobserwować podczas wszelkiego typu konkursów i olimpiad matematycznych, gdzie nasi rodacy z łatwością przechodzą do etapów europejskich czy nawet ogólnoświatowych i tam zajmują miejsca w czołówce. Należy stwarzać młodym możliwość ciągłego rozwoju bo to przecież oni będą w przyszłości kreować rzeczywistość, w której żyjemy – dodaje Tomczak.

Dotychczasowe edycje zgromadziły łącznie ponad 300 filmów, które w serwisie You Tube, obejrzano blisko 1 400 000 razy.

Szczegóły dotyczące konkursu Matma Mnie Kręci można znaleźć na www.kalkulatory.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment