Dzisiejszy świat kręci się wokół innowacji, nowych technologii i unikatowego podejścia do znanych od dawna zagadnień. Dlatego w tyle nie zostają również uczelnie, które oferują studia na kierunkach, o których do niedawna nikt nawet nie słyszał. Jeśli jesteś kandydatem na studia i nie masz koncepcji jaki kierunek wybrać, może warto poszukać czegoś nowego, co otworzy Ci drogę do kariery. Zanim nowe kierunki studiów staną się powszechnymi, zdążysz je ukończyć i dzięki temu wyprzedzisz o krok konkurentów na rynku pracy. Wszystko zależy od Ciebie.
 
Jakich nowych kierunków możesz się spodziewać i gdzie ich szukać? Oferta jest dość szeroka, my dla ułatwienia przedstawiamy kilka najciekawszych.
 
Europejska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako jedyna uczelnia w Polsce i czwarta w Europie wprowadza kierunek Aviation Management, czyli zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim, więc dla miłośników tego języka. Przystosowuje on do pracy na rynku lotniczym zarówno w Polsce jak i na świecie. Specjalizacja ta będzie realizowana na kierunku Ekonomia. 
 
 
Na wydziale Biznes i Zarządzanie Szkoła Główna Handlowa rozpoczyna rekrutację na nowy kierunek finansowy również w języku angielskim. Finance and accounting jest bliźniaczym kierunkiem rachunkowości i finansów, najbardziej pożądanego przez studentów kierunku z oferty SGH. Teraz jednak oferuje dodatkowe korzyści. Program studiów posiada akredytację ACCA  – prestiżowej międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z obszaru księgowości, audytu, rachunkowości i finansów. Absolwenci tego kierunku będą mieli otwartą drogę do członkostwa w tej organizacji, co jest przepustką do kariery w świecie finansów i rachunkowości.
 
Dla przyszłych studentów, którzy niekoniecznie chcą studiować w języku angielskim i interesujących się sztuką i kulturą powstaje kierunek okcydentalistyka, czyli nauka o kulturze i cywilizacji Zachodu. To nowa propozycja studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Program nauczania nastawiony jest na realizację samodzielnych i zespołowych zadań. Studenci po ukończeniu tych studiów mogą ubiegać się o pracę jako animator kultury, krytyk sztuki lub wyspecjalizowany dziennikarz.
 
Szeroką ofertę przedstawia Uniwersytet Gdański, który uruchomił aż osiem nowych kierunków. Wśród najciekawszych  uczelnia wymienia m.in. bioinformatykę oraz agrochemię, która będzie prowadzona wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Śniadeckich w Bydgoszczy.
 
Mediteranistyka, czyli interdyscyplinarna gałąź wiedzy o Śródziemnomorzu, jego krajach, narodach, kulturach, religiach, historii i współczesności - to nowy kierunek studiów licencjackich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie Studenci będą poznawać historię i kulturę starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnej Grecji i Rzymu. Studia obejmują też psychologię dialogu i mediacji, problemy polityczne w krajach śródziemnomorskich oraz podstawy organizacji turystyki pielgrzymkowej.
 
Uniwersytet Warszawski  zachęca do nowego kierunku jakim jest nauka o rodzinie. Wiedza przekazywana na zajęciach obejmuje zagadnienia małżeństwa i rodziny. Po tym kierunku absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. pracownika socjalnego, pracownika poradni małżeńskich i rodzinnych, pracownika wymiaru sprawiedliwości, a także nauczyciela w zakresie przygotowania dzieci i młodzieży do życia małżeńskiego i rodzinnego.
 
W powszechnej opinii absolwenci kierunków technicznych mają większe szanse na zdobycie nie tylko pracy, ale też lepszego wynagrodzenia. Oczywiście dla kandydatów na studia techniczne też znajdzie się nowa oferta. Ciekawymi kierunkami poszczycić się może Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który zaoferował osiem nowych kierunków, w tym zarządzanie techniką. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wszechstronną wiedzę z zakresu techniki, znajomość zasad budowy maszyn, systemów eksploatacji, utrzymania i obsługi, procesów technologicznych, w których są wykorzystywane maszyny. Równoległa wiedza z kilku dziedzin naukowych pozwoli mu na samodzielne prowadzenie przedsiębiorstwa projektowego, produkcyjnego, handlowego lub pracę w administracji samorządowej czy szkolnictwie.
 
Strategię działania zmieniła za to Politechnika Śląska, która chce przyciągnąć do siebie nowym i bardzo nietypowym jak na uczelnię techniczną kierunkiem: filologią o trzech specjalnościach: języka angielskiego, francuskiego i włoskiego.
 
Wśród innych ofert polskich uczelni znalazły się takie kierunki jak: dyplomacja europejska, logistyka mediów, archeologia podwodna (Uniwersytet Warszawki), stosowana psychologia zwierząt (Collegium Humanitatis), zarządzanie parafią (Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Śląski), fizyka bilardu (Uniwersytet Palacki w Ołomuńcu), pakowanie produktów (Politechnika Warszawska), geoekologia (m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), konsument a żywność tradycyjna (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), lobbing (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – studia podyplomowe), teologia starokatolicka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie) czy pomorzoznawstwo (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni).
 
Nie trudno zauważyć, że nowych kierunków przybywa, dlatego jest w czym wybierać. Nie zawsze kandydaci wiedzą, czym się kierować. Cenną informacją jest monitoring losów zawodowych absolwentów szkół wyższych. Na niekorzyść przyszłych kandydatów nie wszystkie uczelnie podają dane do publicznej wiadomości. Prof. Lesław Piecuch wypowiadający się dla Newseeka twierdzi, że młodzi ludzie źle szacują swoje siły, a to często powoduje rezygnację ze studiów już po ich rozpoczęciu.
 
Jak czytamy w tygodniku, studiowanie nowoczesnych kierunków się opłaca. Podczas ubiegłorocznej rekrutacji okazało się, że niszowe, a perspektywiczne kierunki były prawdziwym hitem. Warto wspomnieć, że najpopularniejsze kierunki nie zawsze są korzystnym wyborem. Ponieważ są najbardziej oblegane, generują największą liczbę absolwentów. To z kolei powoduje dużą konkurencję na rynku pracy i sporą liczbę osób bezrobotnych wśród absolwentów szkół wyższych. W takiej sytuacji lepiej zaryzykować i postawić na nowy kierunek niż dołączyć do grona wielu specjalistów w tej samej dziedzinie

Komentarze obsługiwane przez CComment