motivation 773942 640Wielu młodych ludzi zastanawia się nad wyborem odpowiedniego kierunku studiów, który da im satysfakcję i poczucie spełnienia, a w przyszłości także pracę, która zaspokoi ich potrzeby utrzymania siebie i swojej rodziny. Nie jest to wybór łatwy, każdy kandydat ma wiele wątpliwości i długo zastanawia się, jaki kierunek studiów wybrać. Jeśli Twój wybór padł na studia filologiczne teraz czas wybrać odpowiednią uczelnię.

W Polsce jest wiele uczelni, na których można studiować filologię, jest więc z czego wybierać, ale warto jest dokładnie przemyśleć swoją decyzję, gdyż będzie miała ona ogromny wpływ na przyszłość zawodową. Przed wami kilka wskazówek, które mogą pomóc Wam w podjęciu tej decyzji.

Jak wybrać dobrą uczelnię?


Szukać takiej, która jest najbliżej mojego miejsca zamieszkania? Publiczna, a może prywatna? Wybrać tę, która ma najniższe czesne? Śledzić raporty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zdecydować się na taką, której ukończenie daje nam największe szanse na sukces zawodowy? A może studiować na uczelni, która specjalizuje się tylko w kształceniu filologów, nauczycieli oraz tłumaczy i stawia na praktyczne kształcenie?

Każde z tych pytań jest ważne, jednak kluczowe zdają się być dwa ostatnie aspekty. W końcu podejmując decyzję o rozpoczęciu studiów kierujemy się myśleniem długofalowym, odpowiadając sobie na pytania:
  • czy dzięki temu łatwo znajdę pracę?
  • czy wolę studiować u specjalisty w danym zakresie, który kształci wszystkich swoich absolwentów do podjęcia pracy np. nauczyciela lub tłumacza?


Warto jednak pamiętać że ukończenie studiów nie wyklucza również prowadzenia własnej działalności gospodarczej związanej z nauczaniem języków obcych. Po ukończeniu studiów filologicznych nie każdy musi od razu zostawać nauczycielem w gimnazjum lub zajmować się tłumaczeniami. Uzyskane kwalifikacje językowe oraz znajomość języka na najwyższym poziomie C2 dają absolwentom praktycznie nieograniczone możliwości pracy na rynku polskim oraz międzynarodowym. Wiele korporacji czy firm posiadających kontakty międzynarodowe poszukuje specjalistów z bardzo dobrą znajomością języka obcego.

Jak PKA ocenia uczelnię?


Ogromne znaczenie ma także to, jak dana uczelnia została oceniona przez Państwową Komisję Akredytacyjną (PKA).

Musicie wiedzieć, że PKA to instytucja niezależna, na stronie internetowej czytamy:
Podstawowymi celami działań Komisji są dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości.

Możecie więc mieć pewność, że ocena „Pozytywna” oznacza spełnienie przez sprawdzaną uczelnię wszelkich standardów, co przekłada się oczywiście na wysoki poziom kształcenia.

Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie - dlaczego właśnie tutaj?


lsw pakiet
Sprawdźmy oceny Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie (LSW) przyznaną przez PKA. Możecie tam studiować trzy kierunki: anglistykę, germanistykę oraz rusycystykę na studiach I i II stopnia, a także na studiach podyplomowych. Wszystkie te kierunki były wielokrotnie pozytywnie oceniane przez wspomnianą Komisję, ostatnia pozytywnaocena została wydana w 2012 roku. W jednym ze swoich raportów Ministerstwo wykazało, że średnio w niecałe 2 miesiące po uzyskaniu dyplomu tej uczelni absolwenci podejmowali pierwszą pracę! Żaden z nich nie miał doświadczenia bycia bezrobotnym w drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu. Co to oznacza? Ukończenie studiów filologicznych na LSW niweluje ryzyko bycia bezrobotnym właściwie do 0%. Raport porusza także kwestię średniego miesięcznego wynagrodzenia absolwentów LSW. Wynosiło ono 2713.47 zł, natomiast u osób zatrudnionych na umowę o pracę już 3329.15 zł (dane dotyczą absolwentów, którzy ukończyli studia w 2014 roku).

Komentarze obsługiwane przez CComment