uniwersytet opolski logoJuż od przyszłego roku akademickiego będzie można studiować na kierunku lekarskim w Opolu. Uniwersytet Opolski starało się o uruchomienie kierunku już od kilku lat, a w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zobowiązało się do przeznaczenia 32 mln złotych na budowę Collegium Medicum w Opolu. Projekt obejmuje przygotowanie pełnej infrastruktury dla studentów.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 42 mln złotych. Jeszcze w tym roku uczelnia otrzyma 15 mln zł. Kolejne dwie wpłaty zostaną przekazane kolejno w 2018 oraz 2019 roku. Uniwersytet Opolski przeznaczy 8 mln złotych z własnych środków, natomiast brakującą kwotę uczelnia planuje pozyskać m.in. od sponsorów oraz samorządów. Prace mają się rozpocząć jeszcze w lutym. Zakończenie budowy Collegium Medicum przewidziane jest na 2019 rok.
- To wyraz uznania dla determinacji kierownictwa uniwersytetu i opolskich władz w dążeniu do uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu" – powiedział Kamil Bortniczuk, dyrektor gabinetu ministra Gowina.
- Jesteśmy dowodem na to, że w niewielkim mieście można robić wielkie rzeczy – podkreśla prof. Stanisław S.Nicieja, pracownik opolskiego uniwersytetu.
Prorektor ds. zarządzania i rozwoju prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak podkreślała, że bez zaangażowania w ten pomysł wielu osób, instytucji i firm, a także zespołu pracującego na rzecz powołania medycyny, kierunek nigdy nie zostałby otwarty. – Właśnie współpraca, jedność, jest wartością najwyższą w tym naszym wspólnym projekcie – podkreśliła.

Pierwsi studenci opolskiej medycyny rozpoczną naukę już w październiku tego roku. Uczelnia złożyła wniosek o limity, są to kolejno: 60 miejsc bezpłatnych oraz 40 płatnych. Funkcje szpitala akademickiego będzie pełnić Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu.

Źródło: PAP
Tags: medycyna

Komentarze obsługiwane przez CComment