Strajk nauczycieli może wpłynąć bezpośrednio na tegoroczną rekrutację na studia. Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja sytuację, ale czy ma rację? Nauczyciele wydają się być zdeterminowanymi, żeby strajkować podczas klasyfikacji, rad pedagogicznych zatwierdzających oceny, trwania i oceniania egzaminów maturalnych. A to wszystko grozi zawirowaniami dla tegorocznych kandydatów na studia.

Nowe specjalności na Uniwersytecie OpolskimOd roku akademickiego2018/2019 Uniwersytet Opolski wprowadzi nowe specjalności na studiach pierwszego stopnia z zakresu socjologii. Mają one łączyć wiedzę humanistyczną z cybernetyczną rzeczywistością naszego społeczeństwa - poinformował rzecznik Uniwersytetu Opolskiego Maciej Kochański.
UL WCH 2018Nie samą chemią człowiek żyje. Wiedzą o tym studenci, a także włodarze Wydziału Chemii na Uniwersytecie Łódzkim, którzy powołali do życia nowy kierunek - Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu. Innowacyjny kierunek łączy w sobie kształcenie typowo chemiczne z przygotowaniem menedżerskim dostosowanym do potrzeb zmieniającego się rynku pracy w Polsce.
ssw logoBankowość i pośrednictwo finansowe, ubezpieczenia, podatki i skarbowość - to nowe programy studiów na kierunku finanse i rachunkowość prowadzonym przez Sopocką Szkołę Wyższą w Gdańsku i Sopocie.
Game studies na Uniwersytecie OpolskimW roku akademickim 2018/2019 na Uniwersytecie Opolskim zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów dedykowany miłośnikom i autorom gier. Dla kandydatów, którzy chcieliby studiować na kierunku Game Studies opolska uczelnia przygotowała 15 miejsc na studiach pierwszego stopnia oraz 15 miejsc na studiach drugiego stopnia.
logo.ug.napisUniwersytet Gdański od roku akademickiego 2018/2019 wprowadzi do swojej oferty kształcenia aż cztery nowe kierunki studiów. Wśród nowości znajdą się.: Ochrona zasobów przyrodniczych, Genetyka i biologia eksperymentalna, Intercultural and Business Relations in Europe oraz Cultural Communication.
Architektura przestrzeni informacyjnych na UWUniwersytet Warszawski w roku akademickim 2018/2019 rozszerzy swoją ofertę kształcenia o nowy kierunek studiów: Architekturę przestrzeni informacyjnych. Studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym prowadzone będą na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.
5 zawodów, które nigdy nie wyjdą z mody | Przyszłościowe zawodyJuż za kilka miesięcy czekają Cię egzaminy maturalne? Zastanawiasz się jakie studia pierwszego stopnia wybrać? A może jesteś na etapie wyboru studiów podyplomowych i nie wiesz czym się kierować przy podjęciu ostatecznej decyzji? Warto myśleć o kierunku studiów nie tylko pod kątem chwilowej mody, ale również w odniesieniu do własnej kariery zawodowej, której nikt nie chciałby zbyt szybko zakończyć, prawda?
Zarządzanie w sporcie i biogospodarka na Politechnice Rzeszowskiej Politechnika Rzeszowska w roku akademickim 2018/2019 uruchomi dwa nowe kierunki studiów pierwszego stopnia: zarządzanie w sporcie oraz biogospodarkę. Obie propozycje są ściśle dopasowane do oczekiwań zarówno kandydatów na studia, jak i sektora biznesowego. Zasadniczym celem kierunku "Zarządzanie w sporcie" jest przygotowanie ekspertów posiadających szeroką wiedzę z zakresu zarządzania w sporcie. Na kierunku "Biogospodarka" mają się natomiast kształcić przyszli inżynierowie zajmujący się tematyką gospodarowania biologicznymi zasobami odnawialnymi. Na obydwa kierunki będzie prowadzony nabór na studia pierwszego stopnia.
umb logoUniwersytet Medyczny w Białymstoku rozpoczyna w marcu rekrutację na nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów III stopnia z zakresu biostatystyki i bioinformatyki. Badania naukowe, które będą przeprowadzać doktoranci, będą miały znaczący wpływ na rozwój medycyny spersonalizowanej, a także wykorzystania technik informatycznych w analizie danych medycznych. Środki na studia w wysokości 1,5 mln euro zostały pozyskane z grantu z Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020. Projekt wsparło także MNiSW, przekazując 7,5 mln zł.
uj logoZdrowie publiczne to ważna dyscyplina wiedzy, której osiągnięcia pomagają zapobiegać chorobom, przedłużają życie, a także promują zdrowy i aktywny tryb życia. Ważnym elementem tej nauki jest znajdowanie coraz to lepszych sposobów na radzenie sobie z zagrożeniami płynącymi ze środowiska, a także z chorobami cywilizacyjnymi. Jak zabezpieczyć się przed smogiem? Czy zażywamy za dużo leków? Czy dieta bez glutenu jest dla każdego? Czy szczepić dzieci? Jak zarządzać szpitalem lub przychodnią? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i zostać specjalistą, studiuj zdrowie publiczne w Instytucie Zdrowie Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowe kierunki studiów na Politechnice ŚwiętokrzyskiejPolitechnika Świętokrzyska utworzy cztery nowe specjalności studiów: modelowanie informacji na budynku, inżynieria proekologiczna, teleinformatyka oraz komputerowe systemy sterowania i pomiarów. Dla studentów przygotowane zostaną ponadto dodatkowe szkolenia oraz warsztaty, które mają pomóc im w tworzeniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Biostatystyka na Uniwersytecie Medycznym w BiałymstokuUniwersytet Medyczny w Białymstoku planuje uruchomić nowy kierunek studiów licencjackich: biostatystykę. Studenci tego unikalnego w skali całego kraju kierunku będą mogli zdobyć przekrojową wiedzę z zakresu medycyny, informatyki oraz statystyki. "To pierwsze takie studia w Polsce” - powiedział pomysłodawca i koordynator tych studiów dr hab. Robert Milewski z UMB. Na pierwszy rok studiów przyjętych zostanie maksymalnie 18 osób.
Nowy kierunek w Collegium Medicum UMK w BydgoszczyCollegium Medicum UMK w Bydgoszczy od roku akademickiego 2018/2019 poszerzy swoją ofertę kształcenia o nowy kierunek studiów pierwszego stopnia: Terapię zajęciową. Studia potrwają 6 semestrów i zakończą się zdobyciem tytułu licencjata.
Zarządzanie: czy warto to studiować?Zarządzanie... Dla niektórych to studia, które uczą "wszystkiego i niczego", a dla innych świetna propozycja otwierająca wiele dróg na przyszłej drodze do kariery zawodowej. Faktem jest, że studia na kierunku "Zarządzanie" poruszają wiele aspektów funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw, ale jest to właśnie ich niewątpliwa zaleta, gdyż studenci mogą zapoznać się z nimi i wybrać dla siebie te, która najbardziej ich pasjonuje. Czy warto wybrać ten właśnie kierunek?
Interdyscyplinarne studia doktoranckie z biostatystyki na UMB1 marca Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oficjalnie rozpocznie rekrutację na interdyscyplinarne studia doktoranckie z biostatystyki i bioinformatyki. Zgłoszenie będą przyjmowane zarówno od naukowców z całego świata, jak i Polaków, ale tylko tych, którzy przez ostatnie trzy lata mieszkali i pracowali za granicą.
LSWJeśli jesteście już pewni, że po maturze chcecie wybrać filologię angielską, to pozostaje jeszcze rozstrzygnąć ważną kwestię: jakie miasto wybrać? Jedną z propozycji jest Warszawa. W stolicy możecie rozpocząć swoją studencką przygodę z Lingwistyczną Szkołą Wyższą!
agh logo1Studenci elektrotechniki prowadzonej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogą wybrać nową specjalność. Inżynieria elektryczna w pojazdach samochodowych została otwarta w 2017. Powstanie tej specjalności jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na specjalistów w branży samochodowej. Obecnie inżynieria elektryczna w pojazdach jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi branży automotive.
Tags: Kraków

cileDawno, dawno temu wyższe wykształcenie było synonimem prestiżu społecznego. Czasy się jednak zmieniły i dzisiaj studia stają się naturalną koleją rzeczy dla szerokich mas maturzystów. Zewsząd docierają do nich bowiem głosy przekonujące, że bez dyplomu uczelni wyższej są pozbawieni jakichkolwiek szans na rynku pracy. Młody uczeń słysząc raz po raz tego typu slogany czuje na sobie presję, że musi iść na studia. Nie ważne czy to odpowiada jego predyspozycjom, zainteresowaniom i możliwościom dopasowania się do rynku pracy. Jak się nie zgubić i wybrać kierunek z głową?

Weterynaria w BydgoszczyDo tej pory kandydaci z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy chcieli studiować weterynarię, byli zmuszeni do wyjazdu na studia do Poznania, Warszawy, Krakowa, Lublina, Wrocławia lub Olsztyna. To jednak niebawem się zmieni, gdyż trzy uczelnie z tego regionu postanowiły wspólnie uruchomić studia na kierunku weterynaria.
uwm wnosRybactwo prowadzone na Wydziale Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to unikatowy kierunek studiów. W trakcie studiów inżynierskich i magisterskich studenci uczą się wszystkiego na temat współczesnej gospodarki rybackiej, sposobach ochrony naturalnego środowiska wodnego, a także turystyki i rekreacji. Dlaczego warto wybrać rybactwo?
ur logo aWydział Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie proponuje kandydatom nowy kierunek studiów inżynierskich. Jakość i bezpieczeństwo żywności jest kierunkiem studiów, którego program łączy elementy zagadnień z zakresu technologii żywności, nauk chemicznych, technicznych i ekonomicznych oraz wiedzę z zakresu żywienia człowieka.
uwm wnosW dobie rozwijającego się przemysłu i zaawansowanych technologii można łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze. Naszym wspólnym dobrem jest woda, a o jej zasoby trzeba dbać w sposób szczególny. Do tego potrzebni są specjaliści, którzy wiedzą, w jaki sposób gospodarować wodami. Jeśli interesuje Cię praca w szybko rozwijającej się globalnej branży dotyczącej gospodarowania zasobami wodnymi, rozpocznij studia inżynierskie na kierunk gospodarowania zasobami wodnymi na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
ur logo aWydział Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie uruchamia nowy studia inżynierskie na kierunku browarnictwo i słodownictwo. Studia z zakresu technologii żywności mają charakter praktyczny - studenci nabywają specjalistyczną wiedzę i umiejętności z zakresu technologii browarniczej i słodowniczej.
2638Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi otwiera studia na kierunku prawa. Kandydaci będą mogli rozpocząć studia już w 2018 roku w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym, a także online. Prawo w AHE to studia o profilu praktycznym, podczas których studenci będą przygotowywać się do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze. Program studiów nowego kierunku ma charakter praktyczny. Aż 50% wszystkich realizowanych zajęć to ćwiczenia oraz warsztaty. Wykładowcami na wszystkich zajęciach są praktycy prawa, który nie tylko posiadają szeroką wiedzę prawniczą, ale przede wszystkim posiadają doświadczenie i rozwiązali już niejeden kazus prawny.
Tags: prawo
Czy to koniec studiów humanistycznych?Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym przewiduje możliwość dokonania redukcji istniejących dyscyplin naukowych. Czy oznacza to rychły koniec wielu kierunków humanistycznych, które stanowią istotny element oferty kształcenia wielu polskich uczelni?
Tylko trzy kroki dzielą Cię od kariery informatykaNowoczesne technologie i komputery są Twoją pasja? Stale poszerzasz swoje umiejętności i wiedzę z zakresu informatyki i z tym obszarem wiążesz swoją przyszłą karierę zawodową? Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko pogratulować Tobie słusznego wyboru! Dynamiczny rozwój tego sektora jest dla Ciebie szansą na znalezienie wymarzonej posady! Przygotowaliśmy dla Ciebie garść użytecznych informacji, które na pewno pomogą Ci w Twojej przygodzie z IT, oraz zestawienie zarobków branżowych - warto sprawdzić na jakim stanowisku zarabia się najwięcej, prawda?:-)
motivation 773942 640Wielu młodych ludzi zastanawia się nad wyborem odpowiedniego kierunku studiów, który da im satysfakcję i poczucie spełnienia, a w przyszłości także pracę, która zaspokoi ich potrzeby utrzymania siebie i swojej rodziny. Nie jest to wybór łatwy, każdy kandydat ma wiele wątpliwości i długo zastanawia się, jaki kierunek studiów wybrać. Jeśli Twój wybór padł na studia filologiczne teraz czas wybrać odpowiednią uczelnię.
Jak zostać architektem?Chcąc zostać architektem należy się przede wszystkim zastanowić jaką przestrzeń chcielibyśmy projektować? Czy interesuje nas projektowanie budynków, mostów, hal przemysłowych, czy projektowanie wnętrz (zarówno tych mieszkalnych, jak i usługowo-biurowych), czy też projektowanie ogrodów, skwerów i parków? W zależności od naszych zainteresowań i predyspozycji mamy do wyboru trzy główne kierunki studiów: architekturę (dawniej architekturę i urbanistykę), architekturę wnętrz oraz architekturę krajobrazu. Poszukując najlepszej dla siebie uczelni warto zwrócić uwagę na uczelnie, które w swojej ofercie edukacyjnej posiadają wszystkie wyżej wymienione kierunki.
Inżynieria meblarstwa na PBPolitechnika Białostocka od roku akademickiego 2017/2018 uruchomi nowy kierunek studiów pierwszego stopnia: Inżynierię meblarstwa, gdzie studenci będą mogli zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu, m.in. wzornictwa, projektowania mebli oraz planowania procesu produkcji i logistyki. Kształcenie będzie prowadzone we współpracy z producentami mebli, a studia obejmować będą praktyki w przedsiębiorstwach meblarskich.