×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
Biostatystyka na Uniwersytecie Medycznym w BiałymstokuUniwersytet Medyczny w Białymstoku planuje uruchomić nowy kierunek studiów licencjackich: biostatystykę. Studenci tego unikalnego w skali całego kraju kierunku będą mogli zdobyć przekrojową wiedzę z zakresu medycyny, informatyki oraz statystyki. "To pierwsze takie studia w Polsce” - powiedział pomysłodawca i koordynator tych studiów dr hab. Robert Milewski z UMB. Na pierwszy rok studiów przyjętych zostanie maksymalnie 18 osób.

Program studiów ma łączyć w sobie zajęcia z zakresu matematyki, informatyki i medycyny. Według dr. Milewskiego w Polsce brakuje specjalistów posiadających tak przekrojową wiedzę oraz kompetencje. Tacy specjaliści mogą dostać dobrze płatną pracę np. w firmach farmaceutycznych, na uczelniach przy badaniach naukowych czy pracach na nowymi lekami. Milewski dodał, że obecnie wiele firm czy jednostek korzysta ze specjalistów z zagranicy, gdyż żadna polska uczelnia nie prowadzi studiów w tym zakresie.

"Jest olbrzymie zapotrzebowanie na taką kadrę" - ocenił koordynator nowych studiów na UMB. Wyjaśnił, że biostatystycy - przygotowani od strony matematycznej, informatycznej i medycznej - biorą udział m.in. w planowaniu badań, a także zajmują się interpretacją danych, ich obróbką, analizą. Dodał, że biostatystyka w Polsce "dopiero powstaje", a zapotrzebowanie na takich specjalistów będzie się utrzymywać przez wiele lat.

Studia na kierunku „Biostatystyka” skierowane są w pierwszej kolejności do maturzystów, którzy interesują się naukami ścisłymi, przyrodniczymi i matematyką, ale myślą także o medycynie.

Dr hab. Robert Milewski przypomniał, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prowadził już w poprzednich latach podyplomowe studia z biostatystyki i będzie chciał teraz wykorzystać zdobyte doświadczenie i kadrę.

Uczelnia będzie też chciała w przyszłości uruchomić studia drugiego stopnia, by absolwenci studiów licencjackich mogli uzyskać tytuł magistra, jeśli będą tym zainteresowani.


Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku? Kliknij TUTAJ

Komentarze obsługiwane przez CComment