
Dlaczego warto?
Uniwersytet Jagielloński prowadzi ten kierunek studiów jedynie w trybie stacjonarnym. To, co wy wyróżnia studia na tym kierunku to spora dowolność w wyborze realizowanych przedmiotów. W programie znajduje się zaledwie kilka kursów obowiązkowych. Większość przedmiotów studenci wybierają zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Dzięki temu, jeszcze w trakcie studiów mogą wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie biotechnologii. Kierunek studiów to świetne rozwiązanie dla absolwentów ogólnej biotechnologii. W czasie dwuletniej nauki, studenci pogłębiają wiedzę z przedmiotów kierunków. Duży nacisk kładziony jest na wykształcenie umiejętności niezbędnych do pracy laboratoryjnej. Studia z zakresu biotechnologii molekularnej koncentrują się na makrocząsteczkach, takich jak nukleinowe i białka oraz różnorodne procesy zachodzące w komórkach mikroorganizmów, roślin i zwierząt.
Program studiów
Przedmioty realizowane obejmują przedmioty obowiązkowe, do których zaliczają się zajęcia z:
- biochemii – kurs zaawansowany,
- biologii molekularnej – kurs zaawansowany,
- podstaw ekonomii i zarządzania jakością dla biotechnologów,
- biotechnologii dla środowiska – aspekty ekologiczne,
- prawa w biotechnologii,
- ethical aspects of genetic and cell manipulations,
- metodologii pracy doświadczalnej – seminarium,
- bioinformatyki praktyczna.
- języka obcy.
Przedmioty obowiązkowe to tylko część programu studiów. Większość przedmiotów studenci wybierają zgodnie z własnymi zainteresowaniami, z dziedzin takich jak: biotechnologia medyczna, biotechnologia roślin, biotechnologia komórki, biotechnologia mikroorganizmów oraz genetyka molekularna. W toku studiów główny nacisk położony jest na nabycie przez studentów umiejętności praktycznych oraz poznanie jak największej liczby metod i technik stosowanych współcześnie w obszarze nauk biologicznych.
Jak się dostać?
Aby zostać studentem biotechnologii molekularnej należy przede wszystkim posiadać wykształcenie wyższe (zaliczają się studia inżynierskiej oraz licencjackie). W rekrutacji mogą wziąć absolwenci biotechnologii czy kierunków ścisłe powiązanych z tą dziedziną wiedzy, ale także kandydaci, którzy kończyli inne kierunki studiów. Oprócz klasycznego konkursu dyplomów, należy podejść również do testu kwalifikacyjnego, którego wyniki decydują o ustaleniu list rankingowych. Wyniki postępowania kwalifikacyjnego obliczone w oparciu o dwa kryteria: średnia ze studiów (waga 25%) oraz wynik testu (waga 75%). Egzamin kwalifikacyjny obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu:
- biologii komórki,
- biochemii,
- biotechnologii,
- biologii komórki,
- biochemii z elementami genetyki molekularnej.
Chcesz wiedzieć więcej o studiach prowadzonych na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie?
Komentarze obsługiwane przez CComment