×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
Włókiennictwo i przemysł mody na PŁWydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej uruchomi nowy kierunek studiów inżynierskich: Włókiennictwo i przemysł mody. Program kształcenia obejmuje innowacyjne technologie włókiennicze, stosowane nie tylko w procesie produkcji odzieży, ale także w medycynie, transporcie, kompozytach, ochronie osobistej, wojsku oraz policji.

"Duże znaczenie dla sektora włókiennictwa i przemysłu mody mają procesy widoczne w całej Europie: starzenie się społeczeństw, indywidualizacja produktów, coraz większa świadomość konsumentów, rozwój chorób cywilizacyjnych. Konieczne staje się zatem poszukiwanie nowych rozwiązań dla tego przemysłu, który potrzebuje wykształconych pracowników z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie" – mówi dr Monika Malinowska-Olszowy z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ.

W regionie łódzkim intensywnie rozwija się branża odzieżowa i włókiennicza oraz przemysł modowy. Jak podkreśla rzeczniczka PŁ dr Ewa Chojnacka, firmy włókiennicze w całej Polsce i Europie potrzebują świetnie wykształconych specjalistów z innowacyjnym oraz interdyscyplinarnym podejściem do kreowania nowych rozwiązywań w tym sektorze gospodarki.

"Ogromny potencjał rozwojowy włókiennictwa i przemysłu mody oraz wymagania rynku pracy pozwoliły stworzyć program kształcenia, wykorzystujący nowoczesne technologie do uzyskania umiejętności w zakresie wzorniczego i technologicznego projektowania tekstyliów oraz tworzenia specjalistycznych aplikacji włókienniczych do zastosowań w różnych dziedzinach życia" - dodaje dr Chojnacka.

Nietypowe zastosowania to m.in. geotekstylia oraz agrotekstylia, czyli produkty polimerowe o wysokiej trwałości, które stosuje się np. w celu rozwiązywania problemów geotechnicznych. Przykład? Mogą być one stosowane w podbudowach dróg, jako bariery w podłożu obszarów przeznaczonych do składowania odpadów lub zbiorników wodnych, kanałów, w zaporach wodnych, nasypach, a nawet w rolnictwie.

Kierunek „Włókiennictwo i przemysł mody” to studia inżynierskie, które trwają 7 semestrów (3,5 roku). Program kształcenia jest dostosowany do aktualnych wymagań rynku pracy oraz oczekiwań pracodawców z obszaru włókiennictwa i przemysłu mody. Absolwenci tych studiów będą mogli aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i rozwoju branży włókienniczo-modowej.

Dla kandydatów uczelnia przygotowała 60 miejsc.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze obsługiwane przez CComment