Sztuka ogrodowa na Uniwersytecie Rolniczym w KrakowieWydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie poszerza swoją ofertą edukacyjną o nowy kierunek studiów – Sztukę Ogrodową. W programie kształcenia znajdą się moduły związane z ogrodnictwem, florystyką oraz terapią ogrodniczą.

Kto jest adresatem nowego kierunku studiów prowadzonego na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR? Odpowiedź na to pytanie można odnaleźć w haśle reklamowym: "Kochasz rośliny i sztukę? Wybierz nasze studia!" Jeśli Twoją pasją są zatem rośliny, chcesz upiększać otoczenie, zdobyć wiedzę z zakresu ogrodnictwa, nauk technicznych i plastycznych, to studia na kierunku „Sztuka ogrodowa” są dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem!

Skąd w ogóle wziął się pomysł na uruchomienie takiego kierunku? - Mamy na Wydziale wielu świetnych specjalistów z zakresu ogrodnictwa ozdobnego, bardzo dobrych nauczycieli architektów i plastyków i co ważne, solidną współpracę z praktyką. Dodatkowo wysoko oceniane są prowadzone u nas zajęcia z florystyki i hortiterapii, nieskromnie można powiedzieć, że pozostajemy w tym zakresie konkurencyjni na rynku. Trzeba zatem wykorzystać nasz profesjonalizm i kompetencje do kształcenia specjalistów z zakresu szeroko rozumianej Ssztuki ogrodowej.

A co po studiach? Absolwent będzie ekspertem w zakresie wykorzystania roślin ozdobnych do poprawy estetyki otoczenia i podniesienia jakości życia. Będzie aranżował przestrzenie otwarte (parki i ogrody miejskie oraz wiejskie, nieduże wnętrza przestrzeni publicznej (place, skwery, szlaki komunikacyjne), ogrody przydomowe, zagospodaruje tereny agroturystyczne oraz cmentarze. Będzie posiadał ponadto wiedzę i umiejętności, które pozwolą na aranżowanie przestrzeni zamkniętych – zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Gdzie można pracować? Absolwenci mogą prowadzić własną działalność gospodarczą lub podjąć pracę w pracowniach, które specjalizują się w projektowaniu, realizacji i pielęgnacji ogrodów, w firmach developerskich czy urzędach administracji. Absolwenci kierunku "Sztuka ogrodowa" są również przygotowani do prowadzenia zajęć z hortiterapii w zespole rehabilitacyjnym.

Komentarze obsługiwane przez CComment