
Biotechnologia jest ściśle zdefiniowana przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development), jako świadczenie dóbr i usług z wykorzystaniem metod biologicznych. Termin Biotechnologia wywodzi się z trzech słów greckich: bios - życie, technos - technika oraz logos -myślenie i wskazuje na połączenie dwóch dziedzin - biologii i technologii. A zatem w praktyce biotechnologia sprowadza się do wykorzystania żywych organizmów, w tym roślin, dla uzyskania nowych produktów i innowacyjnych procesów wytwórczych.
Jednak Biotechnologia czasami kojarzy się z zagrożeniami. Jesteśmy w mediach straszeni GMO, czyli organizmami zmodyfikowanymi genetycznie, a zwłaszcza roślinami. Nasi studenci przekonują się, że nie tylko nie ma czego się bać, ale doskonalenie roślin uprawnych na drodze inżynierii genetycznej przynosi więcej korzyści, niż szkód - mówi prof. dr hab. inż. Adam Szewczuk, Dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - W dodatku te szkody często są wymyślone lub wyolbrzymiane. Większość odmian roślin zmodyfikowanych genetycznie zawiera dwa podstawowe rodzaje modyfikacji. Mówiąc krótko i zwięźle: albo oporność na środki chwastobójcze, albo możliwość obrony przed szkodnikami. Wdrożenie do uprawy słynnego „złotego ryżu" wzbogaconego w prowitaminę A, który mógłby znacząco podnieść zdrowotność dzieci w krajach trzeciego świata jest też wyzwaniem dla biotechnologa.

A zyski z biogospodarki są wymierne i liczone w miliardach dolarów - dodaje prof. Szewczuk.
Biotechnologia to zatem nowoczesność, interdyscyplinarność i praktyka. Jest to dynamicznie rozwijająca się dziedzina wykorzystująca żywe organizmy w wielu obszarach naszego życia, w tym ochronie zdrowia i środowiska naturalnego. Techniki biotechnologiczne umożliwiają też na skalę produkcyjną wytwarzanie sadzonek roślin ozdobnych, sadowniczych, czy leśnych między innymi metodami roślinnych kultur tkankowych - co dodatkowo zapewnia ich zdrowotność. Biotechnologia jest przydatna również w poszerzaniu bioróżnorodności roślin jak i jej zachowaniu (Banki Genów), a także oceny (diagnostyka molekularna) dla potrzeb szeroko rozumianego rolnictwa. Jest to forma wdrażania postępu biologicznego najbardziej ekologiczna! Poprzez zwiększenie wydajności upraw na drodze hodowli i minimalizację strat będących efektem chorób i szkodników, zapewnia osiąganie satysfakcjonujących dochodów w rożnych gałęziach gospodarki.
Kadry dla biogospodarki
- Biotechnologię można studiować na większości uczelni przyrodniczych i uniwersyteckich w całej Polsce. Nasz program studiów wyróżnia się tym, że koncentrujemy się na takich rozwiązaniach dla rolnictwa i ogrodnictwa, które są możliwe od razu do wykorzystywania w agrobiznesie - wyjaśnia prof. Szewczuk. Dlatego zainteresuj się "Biotechnologią stosowaną roślin" na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, jeśli chcesz związać swoją karierę zawodową z aktywnością w obszarze usług i innowacji wspierających rozwój "zielonej gospodarki". Dzięki tym studiom zostaniesz specjalistą dostarczającym nowoczesne rozwiązania dla różnych obszarów doskonalenia roślin i wdrażania postępu biologicznego.

Praktycy w biotechnologii
Program studiów kładzie szczególny nacisk na proces poznania technik biologii molekularnej, które są niezbędne do identyfikacji genomów różnych organizmów oraz ich wykorzystania w hodowli roślin odpornych na stresy środowiskowe, wywoływane czynnikami chorobotwórczymi i abiotycznymi (tłumacząc na j. polski: suszą, zasoleniem, zakwaszeniem, metalami ciężkimi itp.).

- Z gracją będziesz poruszać się po świecie nowoczesnych technologii i metod biologii eksperymentalnej.
- Zrozumiesz biochemiczne, molekularne i komórkowe podstawy funkcjonowania organizmów. Nabędziesz umiejętności pracy doświadczalnej z wykorzystaniem materiału biologicznego począwszy od pojedynczych molekuł, komórek, tkanek do organizmów wielokomórkowych.
- Poznasz nowoczesne techniki zwiększania produkcyjności roślin.
- Nauczysz się stosować podstawowe narzędzia biologii molekularnej w rożnych obszarach biotechnologii stosowanej.
- Nabędziesz umiejętności wykorzystania urządzeń technologicznych i aparatury badawczej do prowadzenia procesów biotechnologicznych.
- Poznasz przepisy prawne dotyczące biotechnologii, ochrony własności intelektualnej oraz związane z działalnością gospodarczą.
- Udoskonalisz umiejętność porozumiewania się w językach obcych.
Brzmi zachęcająco? Jeśli tak, to dodajmy do tego jeszcze nowoczesne laboratoria i sale wykładowe, które znajdują się w kampusie przy Placu Grunwaldzkim oraz w Centrum Bioinżynierii na Biskupinie – to właśnie w nich będziesz zdobywać swoją wiedzę i cenione na rynku pracy umiejętności. Praktyczne kompetencje szlifować będziesz natomiast w uczelnianych zakładach doświadczalnych oraz w ośrodkach badawczo rozwojowych w Psarach, Samotworze i na Swojcu.

Inżynier biotechnologii
Biotechnologia stosowana roślin, prowadzona przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, to 3,5-letnie studia inżynierskie prowadzone w trybie stacjonarnym. Studiować będziesz zatem za darmo, a po zakończeniu studiów i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz ceniony dyplom inżynierski.
Na studiach, prócz możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności, zyskujesz także szerokie możliwości zdobycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku. Pomogą Ci w tym liczne programy praktyk i wymiany studenckiej, które mogą przynieść Ci wymierne korzyści w karierze zawodowej.

Komentarze obsługiwane przez CComment