×

Uwaga

Could not instantiate mail function.
Politechnika Śląska w GliwicachPolitechnika Śląska wprowadza do swojej oferty kształcenia nową specjalność – Zarządzanie hotelem – w ramach trzyletnich studiów stacjonarnych I stopnia na kierunku Zarządzanie. Absolwenci studiów I stopnia będą mogli natomiast rozpocząć naukę na dwuletnich studiach II stopnia na specjalności Zarządzanie obiektem hotelarskim.

Współpraca Politechniki Śląskiej ze spółką zarządzającą obecnie dziewięcioma swoimi hotelami w Polsce, to nowość w zakresie kształcenia kadry kierowniczej branży hotelarskiej. Dla przyszłych studentów nowa specjalność to ciekawa propozycja i szansa na dobrą pracę w przyszłości. Doświadczeni menedżerowie hoteli są bowiem na rynku rozchwytywani, podobnie jak szefowie sprzedaży i marketingu, wskazują hotelarze.

- Tylko w ciągu ostatnich kilku lat polska baza hotelowa powiększyła się blisko o jedną trzecią. W tym czasie otwarto kilkaset nowych obiektów, a rynek wciąż rośnie. Okazuje się, że największym problemem hotelarzy jest obecnie pozyskanie kadry menedżerskiej z właściwymi kompetencjami, zespołu, który będzie efektywnie zarządzał obiektem, a któremu przecież chcemy dobrze płacić. Stąd tak bardzo cieszy decyzja Politechniki Śląskiej o współpracy z nami, kończy się bowiem w ten sposób era „suchego" kształcenia w segmencie zarządzania hotelem, a rynek zyska dobrze przygotowanych specjalistów – mówi Rafał Bakalarski, prezes spółki Hotele Diament S.A. i dodaje: – W perspektywie otwarcia w Katowicach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w kolejnych latach urośnie również śląska baza hotelowa. Kiedy pierwsi studenci nowej specjalności za 3 lub 5 lat opuszczą mury uczelni, będą mogli powalczyć w woj. śląskim o dobrze płatne stanowiska w zawodzie. Najlepsi mają zagwarantowaną pracę w naszych hotelach na południu kraju oraz tych, które powstaną w perspektywie kilku kolejnych lat, jak planowany dziesiąty Hotel Diament w Warszawie.

Nowy kierunek w ramach studiów I i II stopnia prowadzony będzie w Zabrzu na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Już od pierwszego semestru studenci mają zapewnione praktyki w hotelach sieci Diament w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Wrocławiu i Ustroniu. – Na pewno na początku kariery łatwiej będzie zdobyć lepiej płatną pracę osobom, które w trakcie studiów miały możliwość współpracy z hotelem w ramach stałych praktyk, a nie czerpały wiedzę wyłącznie z sali wykładowej. Tę wartość dodaną oferuje właśnie nowa specjalność – ocenia Rafał Bakalarski.

Jak zaznacza prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, uczelnie powinny stawiać na współpracę z przyszłymi pracodawcami. – Na rynku wciąż brakuje specjalistów i dotyczy to różnych dziedzin, nie tylko hotelarstwa. Potwierdzają to raporty Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Pracodawcy szukają najczęściej młodych osób z wykształceniem, ale i doświadczeniem w konkretnym, wąskim kierunku. Stąd tak duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne. W Polsce wciąż mało jest tego typu ofert edukacyjnych na studiach stacjonarnych, które łączą naukę z silną współpracą z przyszłym pracodawcą, tym bardziej cieszę się, że dobrze nam się to udaje. Uczelnie muszą czuć rynek i potencjał, jaki w nim drzemie i reagować dynamicznie. Biorąc pod uwagę rozwój branży hotelarskiej na Śląsku i w całej Polsce, z kompetencjami, które studenci zdobędą u nas w ramach nowych specjalności, przed nimi znakomite perspektywy na polskim i międzynarodowym rynku pracy – podkreśla prof. Andrzej Karbownik.

Na studentów czekają liczne zajęcia praktyczne z zakresu zarządzania hotelem, siecią hotelarską, finansami obiekty oraz metody skutecznego kierowania zespołem. Studenci poznają ponadto specyfikę sprzedaży i marketingu usług hotelowych, a także zasady savoir-vivre'u w obsłudze gości hotelowych. Część przedmiotów będzie realizowana w języku angielskim.

W piątek, 25 lipca, Politechnika Śląska zaprasza zainteresowanych studiami kandydatów na Dzień Otwarty na terenie Park Hotelu Diament w Zabrzu (ul. 3 Maja). Spotkania informacyjne z kadrą uczelni i przyszłymi pracodawcami połączone będą ze zwiedzaniem hotelu.

Komentarze obsługiwane przez CComment