Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w PoznaniuWydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planuje uruchomienie trzech nowych kierunków. Ich celem będzie wypuszczenie na rynek absolwentów, którzy będą świadomi swego pochodzenia i sensu życia. - Chodzi o budowę społeczeństwa obywatelskiego w kraju, w którym prowadzona jest inteligentna polityka historyczna - mówi prof. Rafał Witkowski, prodziekan ds. dydaktycznych.

Najciekawiej zapowiadającą się propozycją Wydziału Historycznego jest kierunek Artes liberales. - Chcemy dać studentom wykształcenie interdyscyplinarne. Nauczyć ich innego spojrzenia na rzeczywistość, która ich otacza - deklaruje prof. Kazimierz Ilski, dziekan Wydziału Historycznego. - Obok historii literatury, językoznawstwa czy historii myśli będą zajęcia z matematyki czy przyrody ale absolwent nie będzie specjalistą od DNA, chodzi nam o filozoficzne spojrzenie na nauki ścisłe – tłumaczy.

Warto dodać, iż kierunek artes liberales, według zamierzeń władz wydziału, ma być programem prestiżowym i przeznaczonym wyłącznie dla najlepszych - na roku studiować ma bowiem zaledwie 20 osób. Poszczególne semestry studenci będą spędzać na Uniwersytecie Warszawskim, a do Poznania będą dojeżdżać profesorowie z innych uczelni.

Co z pozostałymi dwoma kierunkami, które planuje uruchomić Wydział Historyczny? Kolejną nowością ma być Humanistyka oraz najbardziej praktyczny program, czyli zarządzanie dziedzictwem kultury. - To nieprawda, że humaniści nie są potrzebni na rynku pracy. Absolwent kierunku humanistyka będzie dobrze przygotowany np. do mądrego zarządzania, ponieważ będzie człowiekiem o szerokich horyzontach - uważa prof. Ilski.

Przed wprowadzeniem nowych kierunków do oferty kształcenia UAM konieczna będzie jednak pozytywna weryfikacja ministerialna.

Źródło: Głos Wielkopolski

Komentarze obsługiwane przez CComment