Ludzki mózg to jedna z największych tajemnic i wyzwań XXI wieku. Dzięki współpracy wielu nauk i rozwojowi technologii możemy coraz lepiej poznawać i rozumieć jego działanie. Efektem może być stworzenie różnych form sztucznej inteligencji, czy technik pomagających osobom w ciężkich stanach medycznych lepiej funkcjonować i nawiązywać kontakt ze światem. Jeśli neuroinformatyka brzmi dla Ciebie zbyt dziwacznie i nie do końca dostrzegasz punkty wspólne pomiędzy tymi dwoma dziedzinami, to raczej nie będziesz najlepszym kandydatem. Ci, którzy już po samej nazwie kierunku wiedza o co chodzi - zapraszamy do lektury!
Czego uczą się studenci Neuroinformatyki?Neuroinformatyka to nowa dziedzina, polegająca na łączeniu wiedzy i badań neuronauk z metodologią nauk fizycznych. Na neuroinformatykę składają się następujące dziedziny wiedzy:
Studenci oprócz zajęć teoretycznych mają zajęcia w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt do pomiaru "elektrycznych śladów myśli" czyli elektroencefalogramu (EEG). Zapoznają się m.in. z podstawami technik neurofeedback oraz interfejsami mózg-komputer. Tam praca skupia się głównie na analizie sygnałów biologicznych i modelowaniu czynności elektrycznej mózgu. W tym celu wykorzystuje się metody elektroencefalogramów EEG, magnetoencefalografów MEG, potencjałów wywołanych ERP, elektrokortykogramów ECoG, lokalnych potencjałów polowych LFP oraz emisji otoakustycznych u ludzi i zwierząt. Brzmi kosmicznie? Na tych studiach przestanie być to dla Ciebie wiedza tajemna. Co potrafią absolwenci Neuroinformatyki?Neuroinformatyka ma zastosowanie zarówno naukowe, jak i kliniczne. Takie też zastosowanie będą miały zatem Twoja wiedza i kompetencje. Poznasz techniki doświadczalne, obserwacyjne i pomiarowe w eksperymentach fizycznych i biologicznych. Będziesz potrafił opisać i wytłumaczyć wyniki tych doświadczeń za pomocą zapisu matematycznego. Zdobędziesz umiejętność programowania i analizy danych. Absolwenci neuroinformatyki mogą znaleźć swoje miejsce w praktyce klinicznej, przy opracowywaniu danych i statystyk medycznych, przy tworzeniu systemów wykorzystywanych na potrzeby neurofeedbacku. |
|
Komentarze obsługiwane przez CComment