Girls doing an art project

Malarstwo – kierunek studiów

Studia malarskie to studia dla ludzi obdarzonych talentem plastycznym oraz szczególnym uporem, w dążeniu do celu. Kierunek malarstwo nie jest dobrym pomysłem dla lekkoduchów i niezdyscyplinowanych pseudoartystycznych dusz. Bez podstawowej systematyczności i rzetelności tylko niezwykle rzadkim i wybitnie utalentowanym malarzom udaje się odnieść sukces, ale Ci z reguły nie potrzebują studiów. Dla kogo są, zatem studia malarskie? Jak się do nich przygotować? Jak przebiega nauka na kierunku malarskim? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Gdzie studiować malarstwo?

Malarstwo to kierunek artystyczny. Zobacz wszystkie uczelnie gdzie możesz studiować malarstwo.

Jak przygotować się do rekrutacji na studia malarskie?

Dobre świadectwo maturalne to podstawa. Oczywiście nie trzeba być wybitnym matematykiem, pamiętaj jednak, że humanistyka nie polega na braku zdolności matematycznych! W końcu, na studiach będziesz musiał zmierzyć z elementami architektury, a tutaj brak zdolności matematycznych na pewno nie będzie pomocny. Najczęściej jest tak, że indeks na kierunku malarskim można zdobyć, poddając ocenie swoje prace lub składając odpowiednie egzaminy dodatkowe. Samo świadectwo maturalne nie jest w tym wypadku wystarczające. Konieczność składania dodatkowych egzaminów wynika ze specyfiki uczelni, do której zamierzasz aplikować. Zapoznaj się, zatem z treścią ogłoszeń rekrutacyjnych. Doświadczenie wskazuje także, że większość przyjętych na Malarstwo i mniejszość odrzuconych ukończyła specjalne kursy przygotowawcze, w ramach których doskonalili oni swój warsztat i zyskiwali umiejętności niezbędne, by zaprezentowane komisji prace zostały wysoko ocenione. Z pewnością warto w klasie maturalnej znaleźć taki kurs przygotowawczy.

W jaki sposób zaskoczy Cię już pierwszy semestr malarstwa?

Studia malarskie to studia dla wybranych. Pierwsze spotkanie z artystycznym środowiskiem może być bardzo ciekawym doświadczeniem. Zwykle jest tak, że kiedy grupę ludzi łączy wspólna pasja, tworzy się klimat otwartości, szacunku oraz życzliwości. Oczywiście nawet na wydziałach artystycznych zdarzają się wyjątki od tej prawidłowości. Zaskoczeniem dla początkujących adeptów Malarstwa będą z pewnością zajęcia w pracowniach malarskich, w czasie których będą zmagać się z martwą naturą, aktem, czy abstrakcją. Wielu absolwentów nie spodziewa się także tak ogromnej ilości wiedzy teoretycznej, dotyczącej różnych nurtów i kierunków sztuk pięknych. Choć Malarstwo to kierunek praktyczny, można śmiało powiedzieć, że podbudowa teoretyczna jest w tym wypadku imponująca, a absolwent Malarstwa to prawdziwy humanistyczny erudyta.

Czego będę się uczyć i w jaki sposób? Kierunek malarstwo w pigułce

Obok wykładów i ćwiczeń poświęconych teorii sztuk pięknych, studenci muszą przedstawić profesorom prace zrealizowane w pracowniach malarskich. Zwykle na kierunku malarskim istotne są też zajęcia z podstaw fotografii oraz wyjazdy, które umożliwiają opanowanie malarstwa plenerowego. Z pewnością, program studiów nie pozwoli zaangażowanym studentom na nudę.

W jaki sposób zdobędę umiejętności praktyczne i uzupełnię wykształcenie, będąc absolwentem malarstwa?

By stworzyć sobie jak najwięcej możliwości zawodowych i tym samym zabezpieczyć przyszłość, warto uzupełnić swoje malarskie wykształcenie przynajmniej o przygotowanie pedagogiczne. Większość uczelni stwarza swoim studentom takie możliwości, by w ramach studiów zrealizować określone ilości godzin z przedmiotów pedagogicznych. Oczywiście w przyszłych zagranicznych kontaktach handlowych niezbędna będzie dobra znajomość języków obcych, takich jak angielski, niemiecki, francuski, czy rosyjski. Stwierdzenie, że malarz potrafi malować to oczywiście truizm, warto powiedzieć, że absolwent kierunku malarskiego potrafi malować dobre obrazy, które zwykle znajdują swoją publiczność. Dobry malarz zna tradycje malarskie, dzięki temu potrafi pozostawać oryginalny, czerpiąc z dorobku mistrzów.

Czy naprawdę trzeba skończyć studia malarskie, by malować i sprzedawać obrazy?

Oczywiście, że nie. Dawno minęły już czasy, w których muzycy musieli przedstawiać dowód muzycznego wykształcenia, a malarze dyplom ASP. Studia malarskie to okazja, do systematycznego poznania teorii malarstwa oraz do kształcenia się pod okiem kompetentnego i uznanego profesora. Zorganizowana edukacja daje także możliwość łatwego wejścia do artystycznego świata, poznania panujących w nim zasad. Może stać się początkiem poszukiwania w nim swojego specjalnego miejsca.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *