Multiracial friends group portrait outside. Happy multi cultural people smiling outdoors.
|

Kulturoznawstwo – kierunek studiów

Studenci zapoznają się z historycznymi i współczesnymi prądami kulturowymi, przejawiającymi się w różnych formach sztuki. Istotą studiów jest szukanie relacji i powiązań pomiędzy nimi. Z tego wstępnego opisu, wynikają dwie istotne rzeczy: kulturoznawca musi dysponować bardzo szeroką wiedzą, do jej zbudowania same studia nie będą wystarczające. Kierunek, o którym mowa to studia dla pasjonatów, którym nie wystarczą uczelniane wykłady i ćwiczenia. Utarło się, że kulturoznawstwo to kierunek bez przyszłości i perspektyw. Czy to na pewno słuszny pogląd?

Gdzie studiować kulturoznawstwo?

Kulturoznawstwo to kierunek humanistyczny. Zobacz gdzie studiować kulturoznawstwo.

Kulturoznawca i jego wiedza

Kultura bywa określana, jako przeszłość, żyjąca w teraźniejszości. Jest to definicja bardzo szeroka i nieco zbyt poetycka, by uznawać ją za konkretną. Oddaje jednak dość dobrze schemat nauki na studiach kulturoznawczych. Wiedza, bardzo często, podzielona jest w programie nauki wg. kryteriów chronologicznych. Studentów Kulturoznawstwa można (lub powinno się) bardzo często spotkać na wernisażach wystaw, w operze, muzeach, salach koncertowych oraz, rzecz jasna, w bibliotekach. W wypadku tego kierunku, jak nigdzie, sprawdza się zasada, że nauka powinna być także osobistą pasją studentów. Schemat jest dość prosty. Szkoła średnia tworzy świetne fundamenty wiedzy, na których powstaje akademicki gmach wiedzy kulturoznawczej. Taki obiekt w stanie surowym, nawet jeżeli jest to stan zamknięty, nie jest jednak zbyt atrakcyjny. Trzeba do niego dobrać odpowiednie wykończenie i oczywiście umeblowanie, które można tu zinterpretować, jako długi szereg osobistych kontaktów i doświadczeń adeptów tego kierunku ze sztuką i kulturą.

Kulturoznawstwo i ekonomia

Przydatność kulturoznawcy w kapitalistycznym świecie jest oczywiście uwarunkowana ekonomicznie. Czy absolwent tego kierunku jest w stanie wygenerować wartości, które zadecydują o opłacalności jego etatu? Z pewnością tak! Pierwszy obszar funkcjonowania kulturoznawców to upowszechnianie dóbr kultury. Ważnym sektorem jest też edukacja. Bez wątpienia znawcy kultury są też świetnymi managerami wydarzeń kulturalnych, o ile nie obce jest im zarządzanie projektami i sprawne działanie pod presją czasu i budżetu.

Przygotowanie do studiów na kierunku kulturoznawstwo

Rekrutacja na kierunki kulturoznawcze przebiega zwykle, jak wypadku innych kierunków, w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych. Warto zwrócić uwagę na preferencje poszczególnych komisji rekrutacyjnych, gdyż mogą się one różnić w sposób zasadniczy. Przed maturą warto wiedzieć, które przedmioty będą miały najwyższą wagę w obliczeniach, które mają za zadanie określenie miejsca studenta na liście rankingowej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *